Yeni Ehliyet

Ehliyet harç ücretini internetten ödeme

Ehliyet harç ücretini internetten ödeme
Tarafından yazıldı Rooting

Ehliyet harç ücreti kredi kartı ile ödenir mi?

Ehliyet yani sürücü belgesi almaya hak kazanmış olan sürücü adaylarının yapmaları gerek son bir işlem daha vardır. Sürücü adayları anlaşmalı bankalara bu ücreti yatırabiliyorlar. Bir önceki yazımızda ehliyet harç ücreti anlaşmalı bankalar hangileri detaylı olarak anlattık. Ancak günümüzde banka şubeleri oldukça yoğun. Zamanı değerli olan ve teknolojik gelişmelerin nimetlerinden yararlanmak isteyen vatandaşlar bu ücreti bankalarda uzun kuyruklar beklemeden online olarak ödemek istiyorlar. Ehliyet harç ücreti de diğer birçok borç gibi kredi kartı ile ödenebilmektedir. Peki ehliyet harç ücreti nasıl yatırılır?

Ehliyet harç ücreti online ödeme 2022

Sürücü kursuna yazıldınız, e-sınav ve direksiyon sınavlarınızı verdiniz şimdi ehliyet almak için önünüzde bir adım daha var: ehliyet harç ücretini yatırarak nüfus müdürlüğünden ehliyetinizi teslim almak. Bunun için öncelikle Ehliyet Harç Ücreti Ne Kadar sayfamızda bahsettiğimiz ne kadar harç ücreti yatıracağınızı öğrenmelisiniz. M, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F sınıfı ehliyet çeşitlerine göre ödeyecek olduğunuz ehliyet harç miktarı da farklılık gösterecektir.

Önemli : Ehliyet harç miktarı ve değerli kağıt ücreti online olarak yani internetten ödenebilmektedir. Ancak vakıf payı sadece bankalar üzerinden ödenmektedir. Ehliyetinizi teslim almak için vakıf payını da ödemek zorunludur. Bu yüzden internetten ehliyet harç miktarını da değerli kağıt ücretini ödeseniz dahi daha sonra bankadan vakıf payını ayrıca yatırmayı unutmamalısınız. Aksi durumda nüfus müdürlüğünde işlemlerinizi tamamlayamaz ve yeniden randevu almak zorunda kalırsınız.

Ehliyet harç ücreti nasıl, nereye yatırılır?

Birinci Adım : Ehliyet harç ücretini internetten ödemek için öncelikle https://ivd.gib.gov.tr/ sayfasına giriş yapmalısınız.

İkinci Adım : Gelir İdaresi Başkanlığı yani GİB online ödeme sayfasında yer alan Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme bölümüne tıklıyoruz.

GİB internetten ehliyet harç ücreti ödeme

Bu bölüme giriş yaptığınızda yukarıdaki gibi bir ekran açılacaktır. Burada “Sürücü Belgesi Harcı Ödeme” ve “Sürücü Belgesi Değerli Kağıt Bedeli Ödeme” seçenekleri bulunmaktadır. İkisini de aynı anda ödemeyiz. Bu yüzden önce hangisini ödemek istiyorsanız onu ödemeli daha sonra da yine aynı şekilde diğerini ödemelisiniz.

Üçüncü Adım : Açılan sayfada TC kimlik numarası, Ad, Soyad, İl ve Vergi Dairesi seçimi ile ilk kez sürücü belgesi alımı veya sürücü belgesi değiştirme seçeneklerinden size uygun olanını seçiyoruz. İl ve vergi dairesini dilediğiniz biçimde seçebilirsiniz. Ancak iade işlemi yapılacağında sadece seçmiş olduğunuz vergi dairesinden iade yapılacağı için size en yakın vergi dairesini seçmeye özen göstermelisiniz. Akabinde kredi kartı ile ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Unutmayın bu bölümden sadece ehliyet harç ücreti ve değerli kağıt ücreti ödenmektedir. Bu ödemelerinizi tamamladıktan sonra bankaların şubelerinden veya ATM’lerden hizmet bedelini ayrıca ödemeniz gerekmektedir.

Ehliyet harç ücreti taksitlendirilir mi?

Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinde EFT yaparak veya kredi kartı ile ya da banka hesap kartı ile ödeme işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ancak ücretin tamamını ödemek zorundasınız. İnternet üzerinden taksitlendirme seçeneği bulunmamaktadır.

Bu yazımızda ehliyet kart ücretini internetten yatırma ile ehliyet harç ücretini kredi kartı ile ödeme hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

1 Yorum

Yorum Yap