Yeni Ehliyet

Ehliyet no ehliyetin neresinde yazar?

Ehliyet no bulmak
Tarafından yazıldı Rooting

Karayollarında motorlu veya motorsuz bir aracı kullanabilmek için ülkemiz yasalarına göre ehliyet ya da diğer adı ile sürücü belgesi sahibi olmanız gerekmektedir. Sürücü belgeleri geçtiğimiz senelerde sil baştan değişerek yeni görünümlerine ve bunun yanında da birçok özelliğe kavuştu. Bu yeni çipli ehliyet artık uluslararası geçerliliğe sahip. Tüm bunların yanında ehliyetlerin yeni özelliklerine kavuşması ile üzerinde yer alan bilgiler ve bu bilgilerin yerleri de değişmiş durumda. Sürücü belgeleri ile işlem yapmak isteyen şoförler bu bilgilerin nerede yazdığını merak ediyorlar. Bunlardan bir tanesi de ehliyet no veya diğer adı ile ehliyet numarası.

Ehliyet no nedir, ne demektir?

Ehliyet no, sürücü belgeniz ile yapacağınız işlemlerde sizden talep edilen önemli bilgilerden bir tanesidir. Peki bu numara ehliyetin neresinde yazıyor?

Ehliyet no nerede yazar?

Ehliyet no olarak bahsedilen ve sizden istenilen aslında ehliyet belge numarasıdır. Ehliyet belge numarası yeni ehliyetlerde de eski ehliyetlerde de yer alan bir numaradır.

Yeni ehliyetler solda yer alan resimde gördüğünüz üzere verilmektedir.  Bu ehliyetlerde 5. sırada yer alan ehliyet belge numarasıdır. Sizden TÜVTÜRK, ceza sorgulama gibi birçok işlemde bu numara talep edilmektedir.

 

 

Ehliyet no bulma öğrenmeEski ehliyetlerde ise ehliyet numarası öğrenmek yani ehliyet no bulmak çok daha basitti. Eski ehliyetlerde belgenin verildiği il ve ilçe bilgisinin altında yer alan 6 haneli numara ehliyet belge numarasını ifade ediyordu. Bu numara ayrıca ehliyet belge numarası olarak belirtiliyordu. Yeni çipli ehliyetlerde bu durumun karıştırılmasının sebebi yazan bilgilerin yanında ne olduklarının belirtilmemiş olmasıdır.

 

Ehliyet numarası; E-Devlet veya başka bir online ortamdan ise öğrenilememektedir. Şayet ehliyetiniz kaybolur ve ehliyet numarasını acil olarak öğrenmeniz gerekirse size en yakın trafik tescil şube müdürlüğüne giderek bu bilgileri sorgulatabilirsiniz. Harici olarak ehliyetin üzerinde yazdığını belirtmiştik. Bunun dışında ehliyet numarası öğrenmek için başka bir yol bulunmamaktadır.

Ehliyet belge numarası ile araç kullanılır mı?

Birçok sürücü ehliyetlerini çeşitli sebeplerle araç kullanırken yanlarına almamakta ve unutmaktadırlar. Bu durumda ise ehliyet belge numaraları ile araç kullanıp kullanamayacaklarını merak etmektedirler. Ehliyet numarası ile araç kullanılmaz. Sürücü belgesi araç kulanırken muhakkak yanınızda olmalıdır. Aksi durumda tarafınıza ehliyeti yanında bulundurmama cezası kesilir.

Bu yazımızda ehliyet no nasıl öğrenilir, kaç haneli olur gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap