Faydalı Bilgiler

El freni çekik araba kullanılırsa olur?

El freni çekik araç kullandım bir şey olur mu?
Tarafından yazıldı Rooting

El freni veya diğer adı ile park freni, aracı sabit tutmak için kullanılan mandallı bir fren sistemidir. Aracı park halinde bıraktığımızda ister düz yolda, isterseniz eğimli yolda olsun güvenlik açısından muhakkak el frenini çekmeliyiz. Ancak bazı anlar oluyor ki, aracı çalıştırdıktan sonra el freninin çekili olduğunu unutabiliyoruz. Her ne kadar göstergede el freni işareti yanıyor olsa da gerek aceleden, gerek dalgınlıktan el freni çekili halde aracı hareket ettirebiliyoruz. Peki bu durum araca zarar verir mi?

El freni çekik araba sürülürse ne olur?

Aracı çalıştırmadan önce vitesi boşa almalı ve daha sonra çalıştırmalıyız. Aracı çalıştırdıktan sonra ise hareket etmeden önce el frenini indirmelisiniz. Şayet el freni çekili halde veya el freni yarım çekili halde aracınızı kullanırsanız araca büyük zararlar verebilirsiniz. Şayet el freni çekili halde aracınızı kullanırsanız;

  • El freninizin ömrü azalır,
  • Balataların ömrü azalır,
  • Araç çok daha yüksek seviyede yakıt harcar,
  • Aracın ömrü azalır,
  • Lastikler aşınır ve gittiğiniz mesafeye göre araçta yangın riski oluşabilir,

Uzun süre el freni çekili halde gittiyseniz büyük ihtimalle balatalarınız aşırı aşınacak ve ömrü çok azalacaktır. Bu durum da tehlike arz ettiği için aracınızı yetkili bir servise götürmeniz gerekebilecektir. Ayrıca aracınızdan bu yüzden kötü ve yoğun bir koku da çıkabilir.

El freni çekili halde kaç kilometre gittikten sonra sorun başlar?

Bu durum için net bir kilometre ifadesi paylaşmak doğru olmayacaktır. Burada aracınızın el freninin ne kadar çekili olduğu ve hangi hızla gittiğiniz önemlidir. Ancak genel olarak 5 kilometre sonrasında yukarıda vermiş olduğumuz sorunları aracınız yaşamaya başlayacaktır.

El freninin çekili olduğu nasıl anlaşılır?

Aracınızla ilgili tüm bu sorunları yaşamamak adına aracınızın el freninin çekili olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Aracınızı hareket ettirdikten sonra aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız büyük ihtimalle aracınızın el frenini çekili unuttunuz demektir. Bu durumda aracı hemen durdurmalı ve el frenini indirmelisiniz.

  • Gösterge panelinizde el freni uyarı işareti yanıyorsa,
  • Aracınız gitmekte zorlanıyorsa,
  • Araçtan bir süre sonra yanıt balata kokusu gelmeye başlamışsa,
  • Aşınmış olan balataların sesi daha çok geliyorsa,
  • Uzun süre el freni çekik gittiğinizde balatalardan dumanlar geliyorsa,

Büyük ihtimalle el frenini indirmeyi unutmuşsunuz demektir. Aracınız bu belirtileri gösteriyorsa bir an önce aracınızın el freninin çekili olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

El freni çekili halde gitmek sürücülerin en sık yaptıkları hataların başında yer almaktadır. Kaç yıllık şoför olursanız olun, bu durum kuşkusuz her sürücünün başına muhakkak gelmiştir. Şayet dikkat edilmezse ciddi maliyetlerle karşılaşabilirsiniz. Bu yazımızda el freni çekili 1 km, 10 km, 20 km, 5 km gitmenin zararları ile el freni çekik gitmek hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap