Trafik Cezaları

Ehliyeti yanında olmadan araç kullanma cezası nedir?

Ehliyeti yanında bulundurmama cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Trafik cezaları son senelerde oldukça yüksek miktarlarda zamlandı. Hal böyle olunca en basit kural ihlali bile yüksek diyebileceğimiz rakamlarda trafik cezası ile cezalandırılmaktadır. Sürücülerin en sık yaptıkları hataların başında ise sürücü belgesini yanında bulundurmamak gelmektedir. Halbuki yasada açıkça belirtilmiştir ki sürücüler trafikte zorunlu olarak yanlarında sürücü belgelerini yani ehliyetlerini bulundurmak zorundadır. Bu kurala uymayan ehliyetimi evde unuttum diyen vatandaşlarımıza ise ehliyeti unutup araç kullanmanın cezası kesilmektedir. Peki ehliyeti yanında bulundurmama cezası nedir?

Ehliyeti Yanında Bulundurmama Cezası 2022

Birçok araç sürücüsü unutmanın ötesinde eve gelen misafirleri bırakmak, markete kadar gitmek gibi çeşitli kabul edilmeyen sebeplerden dolayı ehliyetlerini yanlarına almamaktadır. Ancak ister unutkanlık yüzünden, isterseniz de bilerek almayın ehliyeti yanında bulundurmamanın cezası tarafınıza uygulanacaktır. Peki ehliyet yanında olmadan araç kullanma cezası nedir?

YILCEZASIİNDİRİMLİ CEZA MİKTARICEZA PUANI
2022427 TL320,25 TL5
2021314 TL235,5 TL5
2020288 TL216 TL5

Ehliyeti olup da ehliyetsiz araç kullanmanın cezası gördüğünüz üzere oldukça yüksektir. Bu sebepten dolayı ehliyetiniz her daim yanınızda olmalıdır. Dışarıya çıkarken cüzdanınızda ehliyetinizin olup olmadığını daimi olarak kontrol etmelisiniz.

44/1-b trafik cezası maddesi nedir: Ehliyeti yanında taşımama cezası, Trafik Kanunu’nun 44/1-b maddesi gereğince yasaklanmış olan cezaya tabidir. 44/1-b trafik cezası maddesi “Araç kullanırken sürücü belgesini yanında bulundurmamak ve yetkililerin her isteyişinde göstermemek,” şeklindedir ve yukarıda belirttiğimiz rakamda ceza tutarı tarafınıza yazılır.

Trafik çevirmede ehliyetiniz yanınızda yoksa kimliğinizi ibraz etmelisiniz. Buradan ehliyet yani sürücü belgesi sahibi olup olmadığınız ve ehliyetinizin kullandığınız araca yeterliliğinin bulunup bulunmadığı tespit edilir. Şayet söylediğiniz gibi ehliyetiniz var ancak yanınızda değilse ehliyet yanında değilse cezası yani çevirmede ehliyet yanında yoksa cezası yazılmaktadır. Ehliyet yanında yokken araç kullanmak sürücülerin kesinlikle kaçınmaları gereken bir davranıştır ve her sene en çok bu konu yüzünden trafik cezası kesilmektedir. Ehliyetimi evde unuttum ne yapmalıyım diyorsanız en kısa sürede geri dönmeli ve ehliyetinizi almalısınız.

Bu yazımızda ehliyeti yanında bulundurmamanın cezası nedir, ne kadardır, kaç paradır detaylı olarak anlattık. Ehliyet yanında olmadan araç kullanma cezası hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca güncel, yeni tüm trafik cezalarını öğrenmek için YENİ TRAFİK CEZALARI sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap