Yeni Ehliyet

Ehliyetim nerede? PTT kargo takip sorgulama

Ehliyetim nerede
Tarafından yazıldı Rooting

Yeni ehliyet almak, ehliyetini değiştirmek, kayıp ehliyeti yeniden çıkarmak veya ehliyetinize yeni sınıf eklemek için müracaat ettiğimiz adres Nüfus Müdürlüğüdür. Nüfus müdürlüğüne gerekli evraklar ile birlikte randevu aldıktan sonra müracaat ettiğimizde ise burada tarafınıza geçici sürücü belgesi verilir. Yeni ehliyetiniz ise basılarak daha sonra kargo ile tarafınıza iletilir. Eskiden direkt başvuru noktasında alınabilen ehliyetler artık sadece ülkemizde belirli bir noktada çıkarılabildiği için kargo ile gönderilmektedir. Kargoya verilen bu ehliyetiniz ise yaklaşık 2 hafta içerisinde tarafınıza ulaştırılmaktadır. Ehliyetinizin kargoya verilip verilmediğini, şayet verildiyse de ehliyetim nerede olduğunu öğrenmeniz internet üzerinden mümkündür.

Ehliyetim nerede, nasıl öğrenebilirim?

Ehliyetiniz hazırlandıktan sonra PTT kargo ile tarafınıza ulaştırılmaktadır. Gönderim adresi ise Nüfus müdürlüğünde işlemler sırasında sizden talep edilen adrestir. Sürücü belgeniz çıkarılarak kargoya verilmesinin ardından cep telefonunuza bir barkod numarası gönderilmektedir. Bu gönderi takip numarası ile ehliyetim nerede öğrenebilmektesiniz.

Ehliyetinizin Nerede Olduğunu Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Sürücü belgenizin basılıp basılmadığını ise “https://www.turkiye.gov.tr/nvi-surucu-belgesi-basvuru-durum-sorgu” adresinden öğrenmeniz mümkündür.

Ehliyet için PTT’den mesaj gelmedi ne yapmalıyım?

Ehliyetinizi yukarıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıkladıktan sonra, size gönderilen barkod numarası ile sorgulayabilirsiniz. Şayet tarafınıza bir kargo takip numarası yani barkod numarası gönderilmediyse sürücü belgeniz kargoya verilmemiş veya cep telefonunuzu yanlış girmişsiniz demektir. Bu durumda kargoya verilip verilmediğini 444 1 788 çağrı merkezi telefon numarasını arayarak öğrenebilirsiniz.

Ehliyet PTT’de kaç gün bekler, kalır?

Şayet ehliyetinizi teslim almadıysanız yani kurye sizi adresinizde bulamadıysa kapınıza bir not kağıdı bırakarak sürücü belgenizi şubeye götürmektedir. Burada genel olarak 1 hafta beklemesinin ardından halen alınmamışsa başvuru yaptığınız nüfus müdürlüğüne iletilir. Ehliyetinizin tam olarak nerede olduğunu bu aşamada kargo şubesini arayarak öğrenebilir veya sisteme giriş yapıldıysa yukarıda verdiğimiz adresten barkod numarası ile öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda ehliyetim nerede e-devlet ile PTT ehliyet kargo takip sorgulama hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap