Yeni Ehliyet

Geçici sürücü belgesi nedir?

Geçici sürücü belgesi nasıl alınır?
Tarafından yazıldı Rooting

Eskiden ehliyetiniz kaybolduğunda veya evlilik gibi bir sebepten dolayı yenilemek istediğinizde başvuru yaptıktan dakikalar sonra yenisi hazırlanıp size teslim ediliyordu. Ancak çipli yeni nesil ehliyetlere geçtiğimizden bu yana bu mümkün olmuyor. Kayıp ehliyet ya da ehliyet yenileme için başvuru yaptıktan sonra çipli ehliyetiniz 2 hafta içerisinde hazırlanarak tarafınıza kargo vasıtası ile gönderilmektedir. Bu süreçte mağduriyet yaşamamanız için de sizlere geçici sürücü belgesi (ek-50) verilmektedir.

Geçici sürücü belgesi nedir, kimlere verilir?

Geçici sürücü belgesi, ehliyetini yenilemek isteyenlere, kayıp ehliyetini yeniden çıkarmak isteyenlere, ehliyetlerine yeni sınıf ekleyenlere veya sıfırdan ehliyet almak isteyenlere nüfus müdürlüğüne müracaatlarını yaptıktan ve işlemlerini tamamladıktan sonra mağdur olmamaları adına verilmektedir.

Geçici sürücü belgesi nasıl, nereden alınır?

Geçici sürücü belgesi yani geçici ehliyet alabilmek için nüfus müdürlüğünde işlemlerinizi tamamlamanız yeterlidir. Sizden ek bir işlem talep edilmemektedir. Örneğin ehliyetinizi yenilemek için müracaat ettiğinizde ve işlemleriniz tamamlandığında yeni ehliyetiniz gelene kadar kullanmanız için sizlere geçici ehliyet verilir ve bunun için ek bir işlem talep edilmez.

Ancak bazı sürücüler geçici sürücü belgesi verilmedi şeklinde şikayetlerini dile getirmektedir. NVİ’de bu belgenin size verilmemesi durumunda E-Devlet üzerinden kolaylıkla belgenizi çıkarabilirsiniz. Bunun için “https://www.turkiye.gov.tr/nvi-gecici-surucu-belgesi-sorgulama” sayfasını ziyaret etmeniz ve “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum ve anladım.” kısmını işaretledikten sonra “Oluştur” demeniz yeterlidir. Daha sonra belgenin çıktısını alarak trafiğe çıkabilirsiniz. E-Devletten geçici sürücü belgesi alamıyorum diyorsanız almış olduğunuz hatayı yorum bölümümüzde yazarsanız yardımcı olabiliriz.

Geçici sürücü belgesi ile araç kullanılır mı?

Geçici sürücü belgesi ehliyet sahiplerinin ehliyetleri kargo ile eline ulaşana kadar mağdur olmamaları adına verilmektedir. Bu yüzden ehliyetinizin verdiği yetkiler çerçevesinde geçici sürücü belgesi ile trafiğe çıkabilir, araç kiralayabilir ve araba kullanabilirsiniz. Tıpkı çipli ehliyetinizde olduğu gibi geçici sürücü belgesini de trafiğe çıkarken yanınızda bulundurmanız zorunludur. Aksi durumda ceza yiyeceğinizi unutmayın.

Geçici sürücü belgesi geçerlilik süresi nedir?

Genel olarak ehliyetiniz kargo ile 15 gün süre içerisinde hazırlanır ve tarafınıza teslim edilir. Geçici ehliyetin kullanım süresi de bu zaman dilimi gözetilerek belirlenmiş durumdadır. Geçici sürücü belgesi 15 gün süre ile geçerliliğini sürdürmektedir. Bunun yanında yeni ehliyetiniz size teslim edildiği an geçici belge yani ek-50 geçerliliğini yitirmektedir. Oldukça nadir olsa da bazı durumunda yeni çipli ehliyetler bu süre içerisinde elinize geçmeyebiliyor. Bu durumda öncelikle ehliyet için verdiğiniz adresi kontrol etmelisiniz. Şayet adreste bir sorun yoksa “Ehliyetim Nerede” sayfasından ehliyetinizin teslim durumu hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Geçici sürücü belgesi yurt dışında geçerli mi?

Geçici sürücü belgesi sadece Türkiye sınırları içerisinde geçerli olan bir belgedir ve diğer ülkeler bu belgeyi tanımamaktadırlar. Bu yüzden yurt dışına çıkma gibi bir planınız varsa yeni ehliyetinizin elinize ulaşmasını beklemelisiniz. Aksi durumda mağduriyet yaşayabilirsiniz.

Geçici ehliyet belgesi PDF örneği için TIKLAYIN

Bu yazımızda geçici sürücü belgesi sorgulama, çıkarma, alma ile geçici sürücü belgesi ehliyet yerine geçer mi, hemen veriliyor mu, ne kadar geçerli, kaç yıl geçerli, ne işe yarar gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

1 Yorum

  • Geçici Sürücü Belgesinin geçerlilik süresi sona ermiştir. Geçici Sürücü Belgeleri sürücü belgesi başvurusunun onaylanmasından itibaren 30 gün geçerlidir.
    hatası alıyorum.. randevu da oluşturdum ama haftaya onun zamanı

Yorum Yap