Faydalı Bilgiler

Araç tür değişimi nedir?

Araç tur değişimi nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

TRAMER, araçlara ait verilerin kayıt altına alındığı bir sistemdir. Araçların kilometre bilgisinden tutun, kazaya karışıp karışmadığına kadar çok sayıda bilgiye oldukça rahat bir biçimde TRAMER sayesinde ulaşabilmekteyiz. “DETAY boşluk Plakanızı” yazıp “5664”e gönderirseniz araç hakkında detaylara ulaşırsınız. Bu detaylar arasında aracın hangi ile kayıtlı olduğu, geçerli bir kaskosunun olup olmadığı, plakasının değişip değişmediği ve araç türü değişimi olup olmadığını öğrenebilmektesiniz. Bunlar arasında en çok merak edilen ise araç tür değişimidir. Peki nedir bu araç tür değişimi?

Araç tür değişimi var nedir, ne demektir?

TRAMER üzerinden detay sorgulaması gerçekleştirdiğinizde “araç tür değişimi otomobil, traktör, otomobil” veya “araç tur değişimi: otomobil, taksi, otomobil” gibi çeşitli cevaplar gelebilmektedir. Burada belirtilmek istenen araç türünün zamanla değiştiğidir. Örneğin ikinci cevapta araç önce otomobil iken, daha sonra taksiye yani ticari bir araca çevrilmiş bundan sonra da yeniden otomobil olarak kayıt altına alınmış. Yine ticari araçlarda örnek olarak Doblo markalı bir araç arkaya koltuk eklenerek hususi otoya çevrilebiliyor. Araç cinsinde yapılan tüm bu değişiklikler ise araç tür değişimi olarak TRAMER üzerinde karşımıza çıkmaktadır.

Araç tur değişimi yok ne demek?

Şayet araç türü zaman içerisinde değiştirilmediyse sorgulama sonrasında “araç tur değişimi yok” şeklinde bir cevap alacaksınız.

Araç tür değişimi, sigorta şirketlerince bazen amacının dışında da kullanılabilmektedir. Sigorta şirketleri bazı durumlarda araç prim ödemeleri az çıkması için araçları farklı türde gösterebilmektedir. Yine trafikkanunu.com adresimize gelen bildirimlerde otomobillerin traktör olarak kayıt altına alındığı görülmüştür. Bu tamamen araç primlerini düşük göstermek maksadıyla yapılmış bir işlemdir.

Araç tür değişimi gibi sorgulamalar ikinci el araç alacakların muhakkak gerçekleştirmesi gereken sorgulamalardan bir tanesidir. Günümüzde bir araç almak için oldukça yüksek meblağlar ödemek zorunda kalıyoruz. Bu rakamlar genel olarak hataya yer bırakılmaması gereken rakamlardır. Bu yüzden ikinci el bir araç satın almadan önce TRAMER üzerinden tüm sorgulamalarını gerçekleştirmeli ve aracı ekspertize sokarak bir sorunu veya arızası olup olmadığını öğrenmeliyiz. Bu yazımızda araç tur değişimi var, araç tür değişimi ne anlama geliyor gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

1 Yorum

  • Açıklama için teşekkürler aydınlanmış olduk. Herkes piyasada tilkilere dikkat etsin. İnsan çok kötü 🙂

Yorum Yap