Faydalı Bilgiler

Kadro boyu nedir, nasıl hesaplanır?

Kadro boyu nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

Bisiklet satın almadan önce birçok açıdan özelliklerini kıyaslamalı ve kendimize en uygun ürünü seçmeliyiz. Günümüzde her gün yeni bir bisiklet markası ve çeşidi ortaya çıkıyor. Bu da seçimlerimizi zorlaştırmaktadır. Kendimize en uygun bisikleti bulmak için en önemli kriterlerden bir tanesi kadro boyudur.

Kadro nedir?

Kadro, bisikletin ana gövdesini oluşturan bölümdür. Üzerinde; maşa, gidon, tekerlekler, vites sistemi gibi ekipmanlar monte edilir. Kadro bisikletin temelini oluşturduğu için en önemli kısımdır. Temeli sağlam olmayan bir şeye ne kadar özellik eklenirse eklensin güvenilir olmayacaktır. Bu durum bisiklet için de geçerlidir.

Kadro boyu nedir, ne demektir?

Tıpkı bir ayakkabının ayağınıza oturması için numarasının tam olması çok önemlidir. Aksi halde burkulma gibi durumlar yaşayabilir ve rahat yürüyemezsiniz. Bu durum bisiklet için de geçerlidir. Kadro boyu size uygun olmayan bisikletlerle güvenilir bir sürüş oldukça zordur. Kadro boyu, kadronun sele borusu kelepçesi ile aynı kolun krank mili boşluğu arasında kalan mesafesinin cm veya inç cinsiden değerine denilir. Eğer gözünüzde canlanmadıysa aşağıda vermiş olduğumuz resimde yer alan “A”nın uzunluğu bisikletinizin kadro boyudur.

Bisiklet kadro boyu

Görselde görmüş olduğunuz kırmızı renkte yer alan merkez boru kadronun ana borusudur ve kadro uzunluğunuzu ölçmede kullanılmaktadır. Bu neredeyse tüm bisiklet çeşitleri için aynıdır. Sadece birkaç markanın çocuk bisikleti çeşitlerinden farklı bir ölçüm yapılmaktadır. Bunlarda yere paralel olan üst borunun uzunluğu esas alınmıştır. Diğer tüm; yol bisikleti, dağ bisikleti, şehir bisikleti gibi çeşitlerinden yukarıda vermiş olduğumuz uzunluk esastır. Bianchi, Giant, Gazelle, Lapierre, Trek gibi tüm markalarda kadro boyu ölçümü bu şekilde yapılmaktadır.

Kadro boyu nasıl seçilir, kaç olmalı?

Bacak iç boyuVücut ölçülerine uygun olmayan kadro boyuna sahip bisikletlerle güvenli ve dengeli bir sürüş yapamazsınız. Bu yüzden önce bisikletinizin kadro boyunu yukarıda verdiğimiz şekilde ölçmelisiniz. Daha sonra da vücudunuzun bu kadro boyuna uygun olup olmadığını hesaplamalısınız.

Kadro boyu seçimi yaparken ilk yapmanız gereken iç bacak boyunuzu ölçmek ve bisikletin beden tablosuna göz gezdirmektir. Bacak iç boyunuzu nasıl ölçeceğinizi yandaki resimde paylaştık. Bacak iç boyunuzun ölçümü için yalın ayak bir biçimde, bacaklarınızı omuz genişliğinde açıp ölçüm gerçekleştirebilirsiniz. Ölçmüş olduğunuz bacak iç boyu ile alacak olduğunuz bisikletin beden tablosu karşılaştırılmalı ve bu sayede de kendinize en uygun bisiklet bulunmalıdır.

İç nacak boyu ölçümü yaptıktan ve kadro boyunun yazdığı bisikletin beden tablosunu inceledikten sonra halen beden konusunda kararsız kalabilirsiniz. Örneğin yarış bisikleti için 52 cm bisiklet kadrosu ile 54 cm bisiklet kadrosu arasından hangisinin daha uygun olacağına karar veremeyebilirsiniz. Bu durumda bacak ve üst gövdenizin oranını dikkate almanızı öneriyoruz. Şayet bacak boyunuz üst bedene göre uzunsa büyük kadro olan yani 54 cm uzunluğunu seçebilirsiniz. Şayet üst beden uzunluğunuz bacak uzunluğunuzdan fazla ise küçük kadroyu yani 52 cm olanı seçebilirsiniz. Uygun kadro boyu bu şekilde rahatlıkla bulunabilir.

Kadro boyu cetveli

Trafikkanunu.com olarak tüm bu anlattıklarımızı internet üzerinden satın alma gerçekleştireceğinizde yapmanızı öneriyoruz. Her ne kadar bisiklet ölçüleri sabit ve değişmez olsa da insan vücudunun ölçüleri değişkendir. Bu yüzden kendinize en uygun, en rahat edebileceğiniz ölçülerdeki bisikleti bulmak için muhakkak bir deneme yapmanızı öneriyoruz. Bisiklet üzerinden bir deneme gerçekleştirerek daha net bir sonuca ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda kadro boyu hesaplama, kadro boyu belirleme, 16, 18, 28, 44, 49, 51, 54, 52, 50, 58, 46 cm gibi kadro boyları, kadro boyu nerede yazar ile doğru kadro boyu ölçüleri hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap