Faydalı Bilgiler

Selektör nedir, neden yapılır?

Selektör nedir
Tarafından yazıldı Rooting

Selektör çekmek nedir, ne demektir?

Selektör, sürücülerin adını en sık duyduğu tanımlardan bir tanesidir. Selektör, ışıklarını uzun ve kısa arasında seri olarak açılıp kapanması ile yapılmaktadır. Selektör anlamı tanımı bir bakıma sürücüler arasında kullanılan iletişim yöntemi diyebiliriz. Örneğin sol şeritte ilerleyen bir aracın sağ şeride geçmesini sağlamak için arkadaki araç sürücüsü kısa farları açıkken uzun farkların kısa süreli açılıp kapatır. Selektör yapmanın birçok sebebi vardır. Bu yazımızda selektör yapmak hakkında merak ettiğiniz tüm detayları paylaştık.

Selektör nasıl, nereden yapılır?

Selektör dilimize Fransızcadan geçmiş bir kelimedir. Selektör yapmak oldukça basittir. Kısa farlar açıkken uzun farkları kısa süreli açıp kapatarak selektör yaparsınız. Selektör yapmak bir çeşit uyarı ve ikaz anlamı taşıyacaktır.

Selektör hangi durumlarda, ne için yapılır?

  • Selektör en yaygın olarak yol istemek maksadıyla kullanılmaktadır. Önümüzdeki araca selektör yaparak yolun sağına geçmesini ve bize yol vermesini bekleriz. Ancak selektör yapmanın tek anlamı bu değildir. Ülkemizde sürücüler adete uzun farkları yakıp söndürerek çok fazla şeyi anlatmaktadır.
  • Selektör yaparken selektörün şiddeti de oldukça önemlidir. Örneğin hızlı hızlı selektör yapıyorsa hemen yoldan çekilmesi gerektiğini veya acil bir durum olduğunu belirtiyor olabilir.
  • Genel olarak aynı renk ve model araçlar birbirleri ile denk geldiklerinde de selektör yakarlar. Örneğin iki Vosvos karşılaştıklarında selam vermek maksadıyla selektör yakarlar.
  • Gece yolculuklarında çoğu durumda uzun farlar açık unutulabiliyor. Bu duruma tepki olarak da selektör yakılabiliyor. Bu da “uzun farklarını söndür yola devam et” anlamını taşıyor.
  • Yine bazen karşı şeritten gelen sürücü uyarmak için “ileride radar var, yavaş git” demek için de selektör yakılmaktadır.
  • Kırmızı ışıkta durun sürücüler yeşil ışık yandığında yavaş hareket edebiliyorlar. Onları uyarmak ve “yeşil yandı geç artık” demek için de selektör yakıldığı çok olmaktadır.
  • Yayaya selektör yapmak da oldukça sık karşılaşılmaktadır. Bunu yayanın yola çıkmasını engellemek için yaparız.

Aslında trafikte selektör yapmak ne anlama gelir, neden yapılır dersek bu listeyi oldukça fazla uzatabiliriz. Sizler de yorum bölümümüzden aklınıza gelen selektör yapma sebeplerini yazabilirsiniz.

Selektör yapmak; selektör vermek ve selektör yakmak olarak da bilinmektedir. Selektör uzun farkların kısa süreli yakılması ile yapıldığı için genel olarak karşımızdaki veya önümüzdeki sürücüye rahatsızlık vermektedir. Her ne sebeple olursa olsun gerekmedikçe selektör yapmamaya özen göstermeli ve trafikteki diğer sürücüleri de düşünmeliyiz. Ayrıca diğer sürücüleri rahatsız ettiği için de yasaklanmış bir eylemdir. Cezasını aşağıdaki yazımızdan kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Selektör Yapmanın Cezasını Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Bu yazımızda yurdum insanının kendine has haberleşme yöntemlerinden bir tanesi olan selektör yapmak hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap