Faydalı Bilgiler

Seyahat yasağı özel araçları kapsıyor mu?

Özel araçlara seyahat yasağı var mı?
Tarafından yazıldı Rooting

Özel araçlara seyahat yasağı var mı?

Corona virüs ülkemizde etkisini günden güne arttırıyor. Corona virüs teşhisi konulan hasta sayısı her geçen gün daha da artıyor. Hal böyle olunca hükümet birçok yasak koyarak insanların hareketlerini kısıtlamak ve virüsün hızla yayılımını önleyerek kontrol altına almak için çalışmalar başlattı. Önce düğünler, tiyatrolar, konserler iptal edildi ve insanların toplu olarak bir araya gelmeleri kısıtlandı. Şimdi ise önlemler daha katı şekilde alınmaya başlandı ve iller arası seyahat yasağı getirildi. Artık şehirler arası seyahat yasağı kapsamında vatandaşlar il değiştirirken belirli şartlar çerçevesinde bunu gerçekleştirebilecek. Bu yasak otobüs ve uçak yolculuklarını kapsıyor. Fakat vatandaşların aklındaki en büyük sorulardan bir tanesi de seyahat yasağının özel araçları kapsayıp kapsamadığı.

İller arası seyahat yasağı özel araçları kapsıyor mu?

Şehirler arası seyahat yasağı, İçişleri Bakanlığı tarafından 28 Mart 2020 itibariyle faaliyete geçirildi. 81 il valiliğimize seyahat yasağı genelgesi gönderildi. Bu genelgeye göre seyahat yasağı sadece uçak ve otobüs yolculuklarını kapsıyor. Özel araçları ile seyahat etmekte ise bir engel bulunmuyor. Ancak tüm il girişlerinde kolluk kuvvetleri çevirmeler oluşturmuş durumda. Bu çevirmelerde her sürücünün ve araçtaki diğer kişilerin ateşleri ölçülüyor ve corona virüs olup olmadığı semptomlara göre belirlenmeye çalışılıyor ve şehre girişine izin veriliyor. Şayet virüs şüphesi varsa sağlık ekiplerine konu hakkında bilgi aktarılarak gerekli testler gerçekleştiriliyor.

Uçak ve otobüs ile seyahat etmek zorunda olan vatandaşlarımız için ise durum daha farklı. Otobüs ve uçak yolculukları ikinci bir emre kadar izne bağlanmış durumda. Bu şekilde seyahat etmek isteyen vatandaşlar seyahat izin belgesi almalılar. Bu belgeyi kimlerin alabileceği ve nereden alabileceklerini ise aşağıdaki paylaştığımız sayfada detaylı olarak ele aldık.

Seyahat İzin Belgesi Almak İçin Tıklayın

Çalışmak zorunda olmayan veya zorunlu bir sebebi bulunmayan tüm vatandaşlarımızın bu elzem süreçte bulunduğu ilde kalmaları ve gerekmedikçe evde kalmaları gerekmektedir. Oldukça hızlı bir şekilde kolayca yayılan corona virüs ile mücadele etmek ve ülkemizi bu sorundan temizlemek için bunlar birey olarak gerçekleştirmemiz gereken eylemlerdir. Şayet çalışmak zorundaysak da maske eldiven gibi koruyucu ekipmanlarımızı muhakkak kullanmalı ve virüsün bulaşmasını önlemek için hijyene büyük önem göstermeliyiz.

Bu yazımızda şehirler arası seyahat izni, iller arası seyahat yasağı özel araç, şehirler arası yolculuk yasak mı, özel araçlara seyahat yasağı var mı, il dışına çıkma yasağı ile seyahat yasağı kapsamı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap