Faydalı Bilgiler

Seyahat izin belgesi nedir, nereden alınır?

Seyahat izin belgesi nasıl alınır?
Tarafından yazıldı Rooting

Seyahat izin belgesi nedir, ne demektir?

Corona virüsü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini arttırarak devam ettiriyor. Enfekte olan yani corona virüs bulaşan insan sayısı günden güne artıyor. Şimdiye kadar çok sayıda vatandaşımızı bu virüs sayesinde kaybettik. Hükümet ise virüsün yayılmasını engellemek maksadıyla alınan önlemleri arttırıyor. Gerek marketlere bir anda çok kişinin alınmaması, gerekse toplu etkinliklerin yasaklanması bunlardan sadece birkaçı. Alınan önlemlerden bir tanesi de seyahat yasağı. Artık ülkemiz genelinde gerçekleştirilecek olan tüm uçuşlar izne bağlanmış durumda. Bu izin de seyahat izin belgesi yani yolculuk izin belgesi ile alınabiliyor. Peki seyahat izin belgesi nereden ve nasıl alınır?

Seyahat izin belgesi nereden, nasıl alınır?

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilimiz valiliklerine gönderilen kararname ile bundan sonra şehirler arası yolculuklar izne tabi olacak. Uçak ve otobüs yolculuğu yapacak olan kişiler seyahat izin belgesi almadan seyahat edemeyecekler. Seyahat izin belgelerinin düzenlenmesi adına hızlıca tüm illerimizde seyahat izin kurulları oluşturuldu. Bu kurula kaymakamın belirleyeceği kamu görevlisi başkanlık ediyor. Bunun haricinde emniyet temsilcisi, belediye temsilcisi, otogar sorumlusu ve ilgili meslek odası temsilcisi kurulda bulunan diğer kişiler. Yapacak olduğunuz seyahat izin belgesi başvurusu bu kurul tarafından onaylanmaktadır.

Seyahat izin belgesi almak için şimdilik üç farklı yol bulunmaktadır. Seyahat izin belgesini;

  • E-Devlet üzerinden
  • Otogar ve havalimanlarında oluşturulan başvuru masalarından
  • İçişleri Bakanlığı tarafından bu işlemler için tahsil edilen Alo 199 Çağrı merkezi üzerinden

Kolay bir şekilde alınabilmektedir. E-Devlet üzerinden seyahat izin belgesi almak için “https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru?sonuc=Liste” sayfasına girmeli ve akabinde E-Devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile giriş yapmalısınız. Akabinde açılan sayfadan “Yeni Başvuru” demelisiniz. Karşınıza gelen ekranda başvuru türleri arasından “Seyahat İzin İşlemleri”ni seçerek devam etmelisiniz. Şayet uçak yolculuğu için izin alıyorsanız “Havayolu Seyahat İzin Belgesi Verilmesi” şayet karayolu yani otobüs ile seyahat etmek istiyorsanız da “Karayolu Seyahat İzin Belgesi Verilmesi” seçeneğini seçmelisiniz. Valilik seçimini de gerçekleştirerek “Devam Et” demelisiniz. Açılan sayfada sizden istenilen bilgileri eksiksiz doldurarak başvurunuzu gönderebilirsiniz. Başvurunuz en kısa sürede değerlendirilerek yine başvuru sonuçları vermiş olduğumuz adreste açıklanacaktır.

Tabi her vatandaşımız dilediği vakit il dışına çıkmak için veya köye gitmek için seyahat izin belgesi alamayacaktır. Seyahat izin belgesi almak için öncelikle bazı şartların sağlanıyor olması gerekmektedir. Peki nedir bu şartlar?

Seyahat izin belgesi alma şartları nelerdir?

Mevcut karantina günlerinde insanların toplu şekilde seyahat etmelerini yasaklamak maksadıyla getirilen seyahat izin belgesi alabilmek için bazı başvuru şartları sağlanıyor olmalıdır. Her seyahat etmem gerekli diyen kişi seyahat izin belgesi alamamaktadır. Peki kimler seyahat izin belgesi alabilir?

  • Tedavi ihtiyaçları sebebi ile doktor kararı ile sevki gerçekleştirilen,
  • Birinci derece yakınları vefat eden,
  • Birinci derece yakınları ağır hasta olan,
  • Son 15 gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan

Vatandaşlarımıza kolay bir şekilde seyahat izin belgesi verilmektedir. Yukarıda anlatmış olduğumuz yöntemlerle 5 dakika içerisinde seyahat izin belgesi alabilirsiniz. Akabinde de seyahat firmalarından bilet alarak seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Birçok havayolu ve karayolu ulaşım firması seyahatlere kısıtlama getirdiği için artık eskisi gibi dakika başı ulaşım mümkün değildir. Bu yüzden mevcut uçak ve otobüs saatlerine de göz gezdirmelisiniz.

Seyahat izin belgesi hakkında en çok bilinen yanlışlardan bir tanesi de bu belgeyi sadece 65 yaş üzeri vatandaşların alması gerektiğidir. Halbuki corona virüs gençlere de bulaşmaktadır. Sadece 65 üstü yaşlı kimselerde etkileri daha yoğun görülmektedir. Bu yüzden seyahat yasağı sadece 65 yaş üzeri vatandaşları değil tüm vatandaşları kapsamaktadır. Yaşınız ne olursa olsun otobüs ve uçakla seyahat etmek istiyorsanız seyahat izin belgesi almalısınız.

Bu yazımızda valilik seyahat izin belgesi almak istiyorum nasıl alırım, seyahat izin belgesi almak için gerekli evraklar, seyahat izin belgesi hangi kurumdan nereden alınıyor gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap