Yeni Ehliyet

Sürücü kursu derslerine girmek zorunlu mu?

Sürücü kurslarında devam zorunluluğu
Tarafından yazıldı Rooting

Ehliyet veya sürücü belgesi, kara yolunda motorlu ve motorsuz taşıtları kullanabilmek için gerekli olan bir yetkinlik belgesidir. Ülkemizde 18 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımız ehliyet alabilmektedir. Ehliyet almak için belirli bir süreç bulunur. Bunların en başında bir sürücü kursuna yazılmak gerekmektedir. Ülkemiz ehliyet yönetmeliğine göre ehliyet sahibi olmak isteyen bir kişi sürücü kursuna yazılmak ve burada bulunan teorik ve pratik eğitimleri almak zorundadır. Bu konu hakkında detaylı bilgileri “Sürücü Kursuna Gitmeden Ehliyet Alınır Mı?” sayfamızda anlatmıştık. Peki sürücü kursunda derslere girmek zorunlu mu?

Ehliyet kurslarında devam zorunluluğu var mı?

Ehliyet almak isteyen birçok sürücü adayı çalışmakta ve sürücü kurslarında derslere girmeye vakitlerinin olmadığını belirtmektedir. Sürücü kurslarında teorik eğitim süresi 32 ile 40 saat arasında değişmektedir. Genel olarak 1 aya dağılan bu eğitim sürecine birçok sürücü adayı gerekli vakti ayıramamaktadır. Yeni çıkarılan ehliyet yasası ile birlikte bu derslere katılım konusuna daha çok dikkat edilir hale gelmiştir. Önceden hiçbir derse girmeden veya hiç direksiyon eğitimi almadan kolaylıkla sınavlara giriliyordu. Çünkü sürücü kursları sizi zorunlu olan ders saati kadar derslere katılmış olarak gösteriyordu.

Fakat günümüzde bu konuda yapılan denetimler oldukça sıklaştırıldı. Yeni çıkarılan yönetmeliğe göre herhangi bir derse 2 kez gelinmediğinde kurstan kaydınız direkt silinmektedir. Bu yasağı esneten ve uymayan birçok sürücü kursu bulunmaktadır. Burada müfettiş denetimleri önemlidir. Çünkü denetime girildiğinde herhangi bir şekilde yoklamanın yanlış yazılması durumu olmamaktadır. Fakat halen birçok ilimizde hiç sürücü kursuna derse girmeyen ve buna rağmen ehliyet sınavlarına ve direksiyon sınavlarına katılabilen kişiler bulunmaktadır.

Kısaca bir derse 2 kez girmezseniz kaydınız silinmeli. Ancak bu duruma uymayan birçok sürücü kursu bulunuyor. Derslere katılmazsanız ve sürücü kursu denetime girmezse pek sorun olmayacaktır. Fakat tersi bir durumda kaydınız silinebilir.

Bu yazımızda sürücü kursu derslerine girmek zorunlu mu, ehliyet kurslarında devam zorunluluğu var mı gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap