Trafik Cezaları

Trafik cezalarında zaman aşımı süresi nedir?

Trafik cezalarında zaman aşımı süresi nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

Trafik kurallarına uymak trafik ehemmiyeti için oldukça önemlidir. Trafik kurallarına uymayan sürücü ve yayalara ise ciddi miktarlarda trafik cezası kesilmektedir. Bu trafik cezalarının miktarları her sene yapılan zamlarla beraber oldukça yüksek noktalara çıkmıştır. Trafik cezalarını bazen unutkanlık sebebiyle bazen de bir af beklediğimiz bazen de ödeme durumumuz olmadığını için uzun yıllar boyunca ödeyemeyebiliyoruz. Bu gibi durumlarda vatandaşların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de “Trafik cezalarında zaman aşımı var mı?“ sorusudur?

Trafik cezalarında zaman aşımı süresi kaç yıldır?

Trafik cezaları idari para cezası olarak geçmektedir. Trafik cezalarında diğer idari para cezalarında olduğu gibi bir zaman aşımı süresi bulunmaktadır. Bu zaman aşımı süresi trafik cezaları için 5 sene olarak belirlenmiştir. Yani 5 sene tahsil edilememiş ve herhangi bir şekilde işlem yapılmamış trafik cezaları zaman aşımına uğramaktadır.

Fakat vergi daireleri trafik cezalarının zaman aşımına uğramamaları için çeşitli düzenlemeler yapmaktadırlar. Buna göre trafik cezasını ya birkaç kuruş gibi küçük bir meblağını ödemekte bu sayede zaman aşımı süresini uzatmaktadırlar ya da icra takibi başlatırlar. Bu yüzden çoğunlukla trafik cezaları zaman aşımına uğramaz ve tahsili için gerekli adımlar atılır.

Bunun yanında çok önceleri uymadığımız bir trafik kuralı yüzünden uzun zaman sonra tarafımıza tebliğ edilen trafik cezaları bulunmaktadır. Şöyle ki bazı vatandaşlarımıza seneler önce yapmış oldukları hatanın cezası günümüzde gönderilebilir. Çokça kez haberlerde 2 sene 3 sene önceki trafik cezasının tebliği yeni yapıldı şeklinde haberler görmekteyiz. Maliye Bakanlığı bu trafik cezalarının ödenmemesi gerektiğini ve bu süreçte 1 senelik sürenin esas alınması gerektiğini belirtmiştir. Yani 1 sene önce yazılan ancak bugün tebliğ edilen trafik cezaları zaman aşımı süresi gereği ödenmemelidir. Fakat Maliye Bakanlığı bu hususta çalışmalarını tam olarak tamamlamamıştır ve bu durumda yasalar açık durumdadır. Bu yüzden böyle bir ceza tutanağı ile karşılaşırsanız adli yollara başvurmalı ve ödemek istemediğinizi belirtmelisiniz.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur Merak Ediyorsanız Tıklayın

Bu yazımızda trafik cezalarında zaman aşımı var mı, varsa kaç yıldır, kaç senedir gibi detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap