Faydalı Bilgiler

2. el oto alım satım yetki belgesi

Oto alım satım yetki belgesi başvurusu
Tarafından yazıldı Rooting

İkinci el araç piyasası ülkemizdeki en hareketli piyasalardan bir tanesidir. Her gün binlerce araç el değiştirmektedir. Son olarak sıfır araçlarda yaşanan fiyat artışları ikinci el piyasasında oldukça suni fiyat artışlarını beraberinde getirdi. Ticaret Bakanlığı bu durumun önüne geçmek ve ikinci el piyasasını bir nebze düzene koymak maksadıyla radikal kararları uygulamaya aldı. BURADA yer alan haberimize göre artık oto alım satım işi yapan oto galerici gibi mükellefler hariç diğer kişiler yani kendi araçlarını satmak isteyen vergi mükellefi olmayan kişiler bir sene içerisinde kendi üzerine en fazla 3 araç satışı gerçekleştirebilecekler. Bunun üzerinde yapılan satışlar ise ticari gelir olarak kabul edilecek ve kazanç miktarına göre vergi istenecek. Üç üzeri araç satımı yapılmak istenildiğinde ise araç alım satım yetki belgesi alınmak zorunda. Peki nedir bu yetki belgesi, kimler nasıl alabiliyor?

Oto alım satım yetki belgesi nedir, ne işe yarar?

İkinci el araç satım işlemlerinde şayet 3 üzerinde araç satışı gerçekleştirmek isterseniz oto alım satım yetki belgesi almak durumundasınız. Bu yetki belgesi olmayan kişiler noterlerde 3 üzeri araç satışı gerçekleştirememektedir. Bu belge zorunluluğu ile kayıt dışılığın önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Peki nasıl ve nereden alınmaktadır?

Oto alım satım yetki belgesi nasıl ve nereden alınır?

Oto alım satım yetki belgesi veya diğer adı ile İETTS Belgesi, Ticaret Bakanlığı tarafından verilmekte olan bir belgedir. Ticaret İl Müdürlüklerine müracaat ederek başvurularınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıca internet üzerinden de bir başvuru formu açılmış durumda. Online olarak başvurunuzu gerçekleştirmek için https://ietts.gtb.gov.tr/Portal/YeniBasvuru sayfasına giriş yapmalısınız. Burada E-Devlet şifreniz ve Tc kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra ticari işletme veya esnaf işletmesi seçeneklerinden size uygun olanını seçmenizin ardından başvurunuzu kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Buradan alınan İETTS belgesi e-imzalı olup herhangi bir şekilde Bakanlığa giderek imzalatmanıza gerek bulunmamaktadır.

Kimler oto alım satım yetki belgesi almak zorundadır?

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile uğraşanlar, esnaf ve sanatkarlar ile bir takvim yılı içinde 3’den fazla araç satışı gerçekleştiren kişilerin oto alım satım yetki belgesi alması zorunlu tutulmuştur. Burada kara taşıtları; motosiklet, otomobil, arazi taşıtı, otobüs, kamyonet, kamyon, traktör şeklindedir.

İkinci el araç satışı yetki belgesi kaç sene geçerlidir?

İETTS üzerinden başvuru formu doldurularak almış olduğunuz 2. El araç satışı yetki belgesi toplamda 5 sene süre zarfında geçerli olacaktır. Bu süre zarfında ticaretiniz devam ediyorsa tekrardan uzatmak için müracaatınızı gerçekleştirmek durumundadır.

İkinci el araç satışı yetki belgesi ücreti ne kadardır?

S4 yetki belgesi 550 TL, S5 yetki belgesi ise 600 TL olarak belirlenmiş durumdadır. Bunun yanında başvuruları başarılı bulunanlar 150 TL ek ücret ödemek durumundadırlar. Akabinde yetki belgesini başarı ile alabilirsiniz.

Bu yazımızda 2.el araç alım satım yetki belgesi hakkında merak ettiğiniz detayları paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap