Faydalı Bilgiler

Yılda kaç araba satarsam vergi ödemem gerekir?

Bir senede maksimum kaç araba satılabilir
Tarafından yazıldı Rooting

Sıfır araç fiyatlarının artması, ikinci el araç piyasasını bir hayli hareketlendirmiş durumda. Burada insanların mağdur olmaması ve bunu ticari amaç için yapanların araçlarını satmak isteyen kişilerle karıştırılmaması adına ikinci el araç piyasasına çeşitli düzenlemeler getirildi. Bundan böyle belirli sayıda araç alımı satımı yapan kişilerden vergi talep edilecek. Çünkü Maliyeye göre her sene belirli sayıda alım satım yapılması bu işin ticari olarak yapıldığını göstermektedir. Peki ne kadar araba satarsınız vergi ödemek zorunda kalabilirsiniz?

1 sene içerisinde üzerime kaç araba alıp satabilirim?

Kaç araba alıp satarsam vergi ödeyeceğim sorusu oto galerici gibi işletmeler için herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Ancak araç alım satımı yapan ve herhangi bir vergi mükellefiyeti bulunmayan kişiler getirilen bu yasayı ve detaylarını oldukça çok merak ediyorlar. Buna göre artık her sene en fazla 3 araç satışı yapılabilinecek. 3 üzerinde yani örneğin 4 satış yapan kişiler ise vergi dilimi içerisine girecekler ve elde ettikleri tutarın girdiği verdi dilimine göre vergi ödemek mecburiyetinde kalacaklar.

1 sene içerisinde adınıza kayıtlı araçlardan 3’den fazla satış yapar ve herhangi bir bildirimde bulunmazsanız vergi cezası kapınızı çalabilir. Unutmayın bu gibi durumlarda 5 sene süre aşım zamanı bulunmaktadır. Bu yüzden vergi bildirimi yapmadığınız için anında tarafınıza tebliğ gelmeyebilir. Fakat bundan birkaç sene sonra o cezayı faizi ile ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Şayet her sene 3 üzerinde araç satımı gerçekleştirmek istiyorsanız ayrıca bir araç alım satım yetki belgesi almanız gerekmektedir. Bu yetki belgesi iş yerlerine ve kurumlara verilebilmektedir. Bu belgeyi aldıktan sonra her sene 3 üzerinde araç satımı gerçekleştirebilirsiniz. Kendi aracını satmak isteyen yılda bir iki kez satış yapan kişilerin ise bu belgeyi almalarına gerek bulunmamaktadır.

Çoğu vatandaş bu durumun önüne geçmek ve vergilerden kurtulmak için kendisi adına 1 sene içerisinde 3 satış yaparken, diğer satışları eşi, kardeşi, anne babası gibi yakınları adına gerçekleştirmektedir. Maliye bu yasa ile her ne kadar ikinci el araç satım piyasasını düzenlemek istese de getirilen değişikliğin sektöre çok yansımadığı görülmektedir. Bu yazımızda bir senede kaç araba alıp satabilirim gibi konularda merak ettiğiniz detaylara yer verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap