Trafik Cezaları

Kış lastiği takmama cezası nedir, hangi araçlara zorunludur?

Kış lastiği takmamanın kullanmamanın cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Ülkemizin birçok noktasında kışlar karlı ve yağışlı geçmektedir. Sürücülerin güvenliği için daha iyi yol tutuşu sağlayan kış lastikleri bu gibi havalarda kullanılmalıdır. Ancak ne yazık ki bir çok sürücünün bu hususta bilinçsiz olmasından dolayı kış lastiği, belirli tarih aralıklarında belirli araçlara zorunlu tutulmuştur. Kış lastiği zorunluluğu kuralına uymayan sürücülere ise kış lastiği takmama cezası kesilmektedir.

Kış lastiği hangi araçlar için zorunludur?

Kış lastiği otomobiller için zorunlu mu gibi soruların cevabı kış lastiği zorunluluğu dönemine girdiğimiz şu günlerde oldukça çok merak edilmektedir. Kış lastiği yük ve yolcu taşımacılığı gerçekleştirmeyen hususi araçlar için zorunlu değildir. Fakat can ve mal güvenliğiniz için kış aylarında muhakkak kış lastiği kullanmalısınız. Harici olarak; otobüs, kamyon, minibüs, kamyonet, çekici ve ticari araçların tamamı kış lastiği kullanmak zorundadır. Bunların dışında; traktörler, iki ve üç tekerlekli araçlar, römork ve yarı römorklar, TSK’ya ait taşıtların römorkları kış lastiği zorunluluğunun dışında tutulmuştur.

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor ve bitiyor? 2022

Kış lastiği uygulaması her sene 1 Aralık tarihinde başlamakta ve 1 Nisan tarihinde son bulmaktadır. Bu tarihler arasında yukarıda belirtmiş olduğumuz; otobüs, kamyon, minibüs, kamyonet, çekici ve ticari araçların tamamı kış lastiği takmalıdırlar.

Kış lastiği uygulaması hangi illerde geçerli?

Kış lastiği uygulaması günümüzde 54 ilde uygulanmaktadır. Bu iller; İstanbul, Ankara, Bursa, Edirne, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Isparta, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muş, Nevşehir, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat ve Zonguldak’tır.

Kış lastiği uygulanan illerde zorunluluğun sebebi kış aylarının ortalamasının 7 derece altında olmasıdır. Şimdilik kış lastiği uygulaması 54 ilimizde bulunsa da valilik kararları ile bu illerin sayısı arttırılıp azaltılabilmektedir. Sadece uygulanan iller değil aynı zamanda uygulama zamanı da genişletilip daraltılabilir. Fakat trafikkanunu.com olarak belirttiğimiz tarihler genel geçerliliğin olduğu tarih aralığıdır ve aksi belirtilmedikçe bu tarihler geçerlidir.

Kış lastiği takmamanın cezası nedir, ne kadardır? 2022

1 Aralık 2020 tarihinde başlayan kış lastiği zorunluluğu 1 Nisan 2022 tarihinde son bulacaktır. Bu 4 aylık süreçte belirttiğimiz araç gruplarında, kış lastiği zorunlu olan illerde kış lastiği takmayan sürücülere idari para cezası uygulanacaktır. Kış lastiği takmama cezası aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

YILCEZASIERKEN ÖDEME MİKTARICEZA PUANI
20221152 TL864 TL10
2021835 TL626,25 TL10
2020766574,50 TL10

65/A trafik ceza maddesi nedir: Bu madde Trafik Kanunu’nda “Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarda, yılın zorunlu tutulan dönemlerinde kış lastiği kullanmamak” şeklinde yer almaktadır ve kış lastiği olmadan yola çıkmanın cezası yukarıdaki tablodaki gibidir. Bu ceza İŞLETENLERE yazılan bir ceza türüdür. Yani sürücüye değil ruhsat sahibine veya firmaya yazılır.

Kış lastiği kullanmanın önemi nedir?

Soğuk kış aylarında, özellikle 7 derecenin altına inen havalarda yolların buzlanma ve donma ihtimali bir hayli artmaktadır. Bu gibi kötü zeminlerde araç kullanmak ise istenmeyen trafik kazalarına sebebiyet verebilir. Kış lastiği araçların yol tutuşunu ciddi oranda arttırdığı için kaza ihtimalini de düşürmektedir. Bu lastiklerin ömrü ise genel olarak 5 senedir. Ancak mevsiminde kullanıldığında ve uygun koşullarda saklandığında 10 yıla kadar çıkabilmektedir. Bu konuda daha detaylı bilgilere “Lastikler Ne Kadar Sürede Değiştirilmelidir?” sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kış lastiği takma zamanı

Kış lastikleri sadece aracın ön tekerliklerine takılmaz. Araçta bulunan diğer lastikler de kış lastiği ile değiştirilmelidir. Şayet uygun dönemde uygun hava koşullarında kış lastiği kullanırsanız size aşağıdaki avantajları sağlar.

  • Yüksek yola tutunma sağlar
  • Kısa fren mesafesi sağlar
  • Dağlardan geçtiğinizde, kaymadan sürüş sağlayabilirsiniz
  • Daha az kayma riski bulunmaktadır
  • Güvenli sürüş sağlar

Kış aylarında araç kullanmak çok daha zordur ve bu aylarda güvenli sürüş için olmazsa olmaz şey ise kış lastikleridir. Normal lastiklerden bir tık daha pahalı olsalar da kış lastiği kullanmamanın cezası olduğu için değil güvenli olduğu için tercih edilmelidirler.

Kış lastiği nasıl anlaşılır?

RMA (Rubber Manufacturers Association) ve ASTM şartlarını sağlayan, üzerinde M+S veya kar tanesi sembolünü taşıyan lastiklere kış lastiği denilmektedir. Yani bir lastiğin kış lastiği olup olmadığını üzerindeki M+S işareti veya kar tanesi sembolü olup olmadığına bakılarak anlaşılabilir.

Kış lastiği yazın kullanılır mı?

Kış lastiği doğru zamanda kullanıldığında yol tutuşunuzu ciddi oranda arttırarak güvenli bir sürüş imkanı sağlamaktadır. Fakat yanlış zamanda ise tam tersi bir sonuç ortaya çıkartır. Yaz aylarında kış lastiği kullanmak; fren mesafenizin uzamasına, daha fazla yakıt tüketmenize, lastiklerin çabuk aşınmasına sebebiyet vermektedir.

Bu yazımızda kış lastiği cezası kime yazılır, kış lastiği şahsi araçlarda zorunlu mu, gerekli mi, şart mı gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap