Trafik Cezaları

Bozuk, yanmayan far cezası nedir?

Bozuk far cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Trafik güvenliğinin sağlanabilmesi adına günümüzde araç donanımları hakkında birçok kural çıkarılmıştır. Bu kuralların birçoğu evrensel yani tüm dünyada geçerli olan kurallardır. Araçlar tasarlanırken bu kurallara bağlı kalınmaktadır. Araç farlarının sayısı ve bu farların çeşidi de bu kurallardan bir tanesidir. Gece yolculuk yaparken güvenliğimiz için en önemli araç donanımlardan bir tanesi olan farların yanmaması, bozuk veya kırık olması Trafik Kanunu’na göre trafik cezası gerektiren hususlardan bir tanesidir. Peki bozuk far cezası günümüzde ne kadardır?

Bozuk Far Cezası 2022

Araçlarda bulunan dış ışık donanımında yer alan yakını ve uzağı gösteren farlar, park, fren ve dönüş ışıkları bozuk veya teknik şartlara uygun değilse bu şartlarda araç kullanmak yasaktır. Kurala uymayanlara ise yanmayan far cezası kesilmektedir.

YILCEZASIERKEN ÖDEME MİKTARICEZA PUANI
2022196 TL147 TL20
2021144 TL108 TL20
2020132 TL99 TL20

30/1-a trafik ceza maddesi nedir : 30/1-a trafik ceza maddesi “Servis freni, lastikleri, dış ışık donanımından yakını ve uzağı gösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan araçları kullanmak,” şeklindedir ve araç sürücülerine yukarıda vermiş olduğumuz ceza tutarı kadar trafik cezası kesilir. Şayet 30/1-a maddesinden trafik cezası yerseniz aracınız trafikten men edilir ve araçtaki bozukluk veya eksiklik giderilene kadar ek-33 düzenlenerek 7 iş günü izin verilir. Bu süre sonuna kadar araçtaki arızaları gidermelisiniz. Araçtaki hataları giderdikten sonra yeniden trafiğe çıkabilirsiniz.

Şayet farlarınız, stoplarınız, sinyal lambalarınız ve araçta yönetmelik gereği zorunlu olan diğer ışıklarınız yanmıyorsa, arızalı ise güvenliğiniz için bir elektrik oto tamircisine veya servisinize giderek gerekli tadilatı ve değişiklikleri bir an önce gerçekleştirmelisiniz. Hem kendi can ve mal güvenliğinizi hem de trafikte bulunan diğer kişilerin can ve mal güvenliğini en çok riske atan konuların başında araç farlarında yaşanan arızalar gelmektedir. Bu yüzden de trafik ekipleri tespiti halinde doğrudan trafik cezası işlemi uygulamaktadır. Bu yazımızda bozuk far cezası hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap