Trafik Cezaları

Araç muayenesi yaptırmama cezası

Araç muayenesi yaptırmama cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Muayenesiz araç kullanma cezası nedir?

Araç muayenesi, motorlu araçların teknik şartlara uyup uymadığını tespit etmek adına belirli dönemlerde gerçekleştirilen bir işlemdir. Araçların trafikte seyir etmeleri için güvenli olup olmadığı bu yapılan muayenede tespit edilmektedir. Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. Maddesi gereğince trafiğe çıkan araçların muayene yaptırmaları zorunludur. Her aracın araç muayene süresi farklıdır.

  • Hususi araçlarda yolcu nakliye amacı ile tescil edilmiş, sürücü dahil en fazla 9 oturma yeri olan araçlar ilk üç yıl sonunda ve devamında her iki yılda bir,
  • Hususi araçlarda yolcu nakliye amacıyla sürücüsü dahil 9’dan fazla oturma yeri olan veya yük nakli amacı ile tescil edilmiş araçlar her yaş sonunda ve devamında yılda bir,
  • Ticari araçlarda bir yaş sonunda ve devamında yılda bir,
  • Resmi otomobillerde ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir,
  • Diğer resmi araçlarda bir yaş sonunda ve devamında yılda bir muayene yaptırmak zorundadırlar.

Trafik güvenliğinin sağlanması için yukarıda vermiş olduğumuz sürelerde araç muayenesini muhakkak yaptırmalısınız. Bu hem kendi sağlığınız hem de trafikte bulunan diğer sürücü ve yolcuların can ve mal güvenlikleri için oldukça önemlidir. Şayet yukarıda belirtmiş olduğumuz süreler geçmesine rağmen araç muayenenizi yaptırmazsanız cezası bulunmaktadır. Muayene geciktirme cezası yani muayene eksikliği cezası aşağıda detaylı olarak verilmiştir.

Araç muayenesi yaptırmama cezası 2023

Araç muayene süreniz geçmişse ve buna rağmen araç muayenenizi yaptırmamışsanız trafik ekiplerince aracınızın tespit edilmesi durumunda durdurulacak ve araç sahibine aracı muayene ettirmemenin cezası kesilecektir. Bu ceza belirttiğimiz üzere sürücüye yani sürücü belgesine değil araç sahibine yazılır.

YILCEZASIERKEN ÖDEME İNDİRİMİCEZA PUANI
2023951 TL713,25 TL10

Muayene tarihiniz geçtiği halde trafiğe çıkarsanız yukarıda vermiş olduğumuz ceza tutarı kadar trafik cezası yersiniz. Bununla beraber aracınıza muayene yaptırmak üzere ek-33 düzenlenmek suretiyle 7 iş gününe kadar izin verilir. Yani size verilen belge ile 7 gün içerisinde aracınızı muayene ettirmek durumdasınız. Şayet bu süreçte aracınızı muayene ettirmezseniz aşağıda verdiğimiz ceza tutarı kadar trafik cezası yersiniz.

YILCEZASIERKEN ÖDEME İNDİRİMİCEZA PUANI
20231979 TL1484,25 TL10

Bu kez araçlar çekici vasıtası ile muayenelerini yaptırılmak üzere götürülür. Muayenesiz araç bağlanır mı evet ikinci kez muayenenizi yaptırmadığınız tespit edilmişse bu kez araçlarınız bağlanır. Yine bu durumda aracınızı muayene yaptırmak için 7 iş günü izin verilir. 7 iş günü sonrasında aracı muayene ettirmediğiniz her tespit edildiğinde yukarıda verdiğimiz tutarda araç muayene olmama cezası uygulanır.

Bunun dışında aracınızı muayene götürmüşseniz ve muayene sonucunda emniyetsiz raporu verilmişse araç kusurlarını düzeltmek üzere tarafınıza 30 iş günü süre tanınır. Bu tamir süresince aracınızı yaptırmamışsanız ve muayeneye giderek tekrar aracınızı muayene ettirmemişseniz trafik ekiplerince tespiti durumunda aşağıdaki miktarda araç muayene cezası kesilir.

YILCEZASIERKEN ÖDEME İNDİRİMİCEZA PUANI
20231979 TL1484,25 TL10

Şayet araç muayenesini size verilen yasal süreçler içerisinde gerçekleştirmezseniz araç muayene cezası yanında TÜVTÜRK muayene ücretiniz de zamlanacaktır. Örneğin 400 TL araç muayenesine veriyorsanız bu tutara her ay yüzde 5 miktarda aylık faiz işleyecektir. Bunu ödemediğiniz takdirde de aracınız muayene ettirilmeyecektir. Tüm bu sebepler için aracınızı yasal süreler içerisinde muayene ettirmeniz şarttır. Aksi durumunda yüksek cezalar ile karşılaşırsınız. Muayenesiz yola çıkmamak için düzenli muayene tarihiniz ne zaman öğrenmelisiniz.

Muayene Tarihiniz Ne Zaman Son Bulacak Öğrenmek İçin Tıklayın

CEZA MADDESİAÇIKLAMASI
34/a trafik ceza maddesi nedir Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkmak
34/b trafik ceza maddesi nedir Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkılması nedeniyle trafikten men edilen araca verilen izin süresinin sonunda, aracın muayenesi yapılmadan trafiğe çıkarılması
34/c trafik ceza maddesi nedir Muayene sonucunda emniyetsiz raporu verilen aracın trafiğe çıkarılması

Araç muayene gecikme cezası yukarıda vermiş olduğumuz 34/a, 34/b ve 34/c trafik ceza maddelerinden yazılmaktadır. Bu trafik ceza maddelerinin Trafik Kanunu’nda karşılıkları yukarıda vermiş olduğumuz tabloda yer almaktadır.

Araç muayene cezası nasıl, nereye ödenir?

Araç muayenesine girmek için trafik cezalarınızı ödemeniz gerekmektedir. Şayet muayenesiz araç kullanmanın cezası veya muayenesiz motor kullanmanın cezası yediyseniz bu trafik cezasını ödemeniz gerekmektedir. Ödemediğiniz taktirde TÜVTÜRK sisteminden randevu alamazsınız. Trafik cezanızı “https://ivd.gib.gov.tr/” adresinden veya anlaşmalı bankalar üzerinden oldukça kolay bir biçimde ödeyebilirsiniz. Şayet İnternetten ödemek istemiyorsanız da PTT şubelerinden bu cezayı ödemeniz mümkündür. Nasıl ödeyeceğinizi öğrenmek için aşağıdaki sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

Trafik Cezası En Kolay Nasıl Ödenir Öğrenmek İçin Tıklayın

Muayenesiz araç cezasına nasıl itiraz edilir?

Şayet tarafınıza muayenesiz araca binmenin cezası kesildiyse diğer trafik cezalarında olduğu gibi bu cezaya da itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Bu cezaya itiraz etmek için Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi sayfasında belirttiğimiz belgelerle beraber Sulh Ceza Mahkemesine itirazınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak itiraz sonucunda haksız bulunursanız muayenesiz trafiğe çıkmak cezasını ve masrafları faizi ile ödemek durumunda kalacağınızı unutmayın. Bu sebepten itiraz işlemlerini sadece cezanın kesinlikle haksız yazıldığını düşünüyorsanız gerçekleştirin.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir Öğrenmek İçin Tıklayın

Bu yazımızda muayenesiz araç bağlanır mı, araç muayene ettirmemenin cezası, muayene eksikliği cezası, fenni muayene bitiş cezası ile muayene cezaları ne kadar, kaç para, kaç lira, ceza puanı nedir gibi muayenesiz polise yakalanmak hakkında detaylı bilgiler verdik. Muayenesiz araç cezası hesaplama hakkında soru, sorun ya da şikayetlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

1 Yorum

Yorum Yap