Faydalı Bilgiler

Araç rehin – ipotek sorgulama

Araç rehin durumu öğrenme
Tarafından yazıldı Rooting

İpotek veya bilinen diğer adı ile rehin, alacaklara karşı güvence sağlayan mal veya ürün anlamına gelen iktisadi bir terimdir. İpotek borç sahibinin borcunu ödememesi durumunda alacağın teminatını teşkil eden malı yasal yollarla satarak satış değeri üzerinden alacağını elde etme yetkisi veren bir haktır. Günümüzde araba fiyatları bir hayli yüksektir. Bu yüzden dolayı kişiler sıfır veya ikinci el araç satın alırken sık sık araç kredisi kullanmaktadır. Şayet aracınızı araç kredisi ile alırsanız banka veya finans kuruluşu borcun tamamı ödenene kadar aracınıza ipotek yani rehin koydurmaktadır. Ne zaman ki borcun tamamı kapatılır o vakit araç üzerindeki ipotek yani rehin kaldırılmaktadır. Araç sahipleri ise aracımda ipotek var mı merak etmektedirler.

Araç üzerinde ipotek var mı?

Aracım ipotekli mi öğrenmek oldukça basittir. Bunun için bir E-Devlet şifresi ve TC kimlik numaranız internetten araç ipotek sorgulama işlemi için yeterlidir.

Araç ipotek sorgulama için öncelikle “https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-adima-tescilli-arac-sorgulama” sayfasına giriş yapmalıyız. E-Devlet üzerinde sunulan hizmetlerden bir tanesi olan “Adıma Tescilli Araç Sorgulama” işlemi ile aracınızda herhangi bir rehin var mı öğrenebiliyorsunuz. Sayfaya girmenizin ardından TC ve şifreniz ile giriş yapmanızın ardından adınıza kayıtlı olan araçların listesi aşağıda paylaşmış olduğumuz resimdeki gibi bu sayfada gözükecektir.

Araç ipotek durumu sorgulama

Burada yer alan “Hak Mahrumiyeti” kısmı bize araç üzerinde ipotek olup olmadığını göstermektedir. Şayet hak mahrumiyeti kısmında “Hayır” yazıyorsa araç üzerinde herhangi bir ipotek bulunmamaktadır. Ancak “Evet” yazıyorsa aracınızın üzerinde ipotek vardır ve bu ipotek araç borcunuzu ödemenizin ardından kaldırılacaktır.

Bu yazımızda plakadan araç rehin sorgulama, araç üzerinde ipotek var mı, aracın ipotekli olup olmadığı nasıl anlaşılır öğrenilir, araç rehin durumu sorgulama gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap