Faydalı Bilgiler

Araçtaki rehin nasıl kaldırılır?

Araç rehin kaldırma
Tarafından yazıldı Rooting

Araç fiyatları diğer bütün ithal ürünlerde olduğu gibi oldukça ciddi oranlarda artmıştır. Araçların fiyatları neredeyse ev fiyatları ile yarışır durumdadır. Hal böyle olunca da vatandaşlarımız sıfır veya ikinci el araç satın almak için nakitlerinin yetmediği durumlarda sık sık araç kredisi çekmektedirler. Araç kredisi ile satın alınan araçlara ise bankalar otomatik olarak rehin yani ipotek koymaktadırlar. İpotek veya rehin bir borca karşılık güvence oluşturan mal anlamına gelmektedir ve araçlarında ipotek bulunan araç sahipleri araçların borçları bitene kadar araçların tam olarak sahibi sayılmazlar. Çünkü araçta ipotek vardır ve bu da aracın halen bankanın olduğu anlamına gelmektedir. Ancak ne zaman borcunuz biterse ipotek kaldırma yani rehin kaldırma işlemlerinizi gerçekleştirerek aracın sahibi olabilirsiniz. Peki araç rehin kaldırmak için ne yapmamız gerekiyor?

Araç rehin kaldırma işlemleri nasıl yapılır?

Öncelikle bazı bankalar araç kredisi verirken rehin yani ipotek işlemi uygulamamaktadırlar. Ancak bu durum oldukça istisnaidir. Aracınızın üzerinde herhangi bir ipotek bulunup bulunmadığını Araç Rehin Sorgulama sayfamızdan kontrol edebilirsiniz. Şayet aracınızda rehin varsa ve bu rehin uygulamasını kaldırmak istiyorsanız öncelikle araç kredinizin tamamını ödemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bazı araç sahipleri bu krediyi ödeyemeyecek durumdalarsa ancak yine de araç üzerindeki ipoteği kaldırmak istediklerinde ihtiyaç kredisi gibi farklı bir kredi çekerek araç kredisini kapatmaktadırlar. Hangi yolu seçerseniz seçin öncelikle borcun tamamını kapatmalısınız. Akabinde de yeni sisteme göre borcun tamamı kapatıldığında aracınızdaki rehin yani ipotek de otomatik olarak kaldırılacaktır. Bunun için herhangi bir yere başvuru yapmanıza veya herhangi bir evrak toplamanıza gerek bulunmamaktadır. Borcun tamamı ödendikten sonra rehin tamamen kaldırılır.

Araç ipotek kaldırma süresi nedir?

Bankadan çekmiş olduğunuz araç kredisinin tüm taksitlerini ödemenizin ardından yani bankaya olan borçlarınızı kapatmanızın ardından aracınızda ipotek kalkmaktadır. Ancak bu anında sisteme yansımayabiliyor. E-Devlet üzerinden sorguladığınızda bazen aracınızda ipotek kalkmış olsa dahi Hak Mahrumiyeti var olarak gözükebiliyor. Genel olarak bu durumun E-Devlet sisteminde değişmesi 1 ayı bulabilmektedir. Şayet bu süreçte de araç üzerinde halen rehin gözüküyorsa bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

Eski sistemde araç rehin kaldırma işlemleri nasıl yapılıyordu?

Önceden araç kredisini kapatsanız dahi aracınız üzerindeki rehin durumu kaldırılmıyordu. Bu da araç sahiplerine ciddi bir mağduriyet yaratıyordu. Yeni sistemde işiniz oldukça kolay çünkü rehin durumu otomatik olarak kalkıyor. Ancak eski sistemde araç ipotek kaldırma dilekçesi örneği ile beraber bankanıza müracaat etmeli ve buradan tarafınıza onay verilirse de Trafik Tescil Müdürlüğüne müracaat ederek araç üzerindeki rehini kaldırmalıydınız. Ayrıca banka sizden ücret talep etmekteydi. Gördüğünüz üzere oldukça meşakkatli bir işlemdi.

Bu yazımızda araç üzerindeki ipotek nasıl kaldırılır ve araç rehin yazısını kaldırmak hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap