Trafik Cezaları

Araç takip mesafesine uymamanın cezası

Araç takip mesafesine uymama cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Araç takip mesafesi trafikte seyir halinde iki araç arasındaki mesafeye denilmektedir. Araç takip mesafesine uymamak trafik kazalarında riski ciddi oranda arttırmaktadır. Bu yüzden uzmanlar trafikteyken muhakkak araç takip mesafesine uyulması gerektiğini sık sık belirtmektedirler. Sizler de güvenli bir yolculuk etmek, hem kendi can ve mal güvenliğinizi hem de trafikte bulunan diğer sürücü ve yayaların can ve mal güvenliklerini düşünüyorsanız araç takip mesafesine uymalısınız. Hali hazırda araç takip mesafesine uymamak Trafik Kanunu’nda da yasaklanmıştır. Yani uyulmaması durumunda trafik cezası yersiniz. Peki bu ceza miktarı nedir?

Takip mesafesini korumama cezası nedir? 2023

Trafikte yavaşlarken veya ani fren yaparken arkadaki araç bunu 1 saniye bile geç fark etse kaza riski büyüktür. Bu yüzden öndeki aracı asla yakından takip etmemeli ve araç takip mesafesini korumalıyız. Araç takip mesafesi hızınızın yarısı kadar metre cinsindendir. Örneğin 100 kilometre hızla ilerliyorsanız öndeki araçla 50 metrelik bir güvenli mesafe bırakmanız gerekmektedir. Tehlikeli madde taşıyan araçlarda ise bu hızları her ne olursa olsun öndeki araç ile 50 metrelik mesafeyi korumaları gerekiyor. Buna uyulmaması durumunda trafik ekipleri araç takip mesafesi cezası kesmektedir.

YILICEZASIERKEN ÖDEME İNDİRİMİCEZA PUANI
2023436 TL327 TL20
2022196 TL147 TL20
2021144 TL108 TL20
2020132 TL99 TL20
2019108 TL81 TL20

56/1-c trafik ceza maddesi nedir : Araç takip mesafesi uyulmadığının tespiti durumunda Trafik Kanunu’nun 56/1-c maddesine göre trafik cezası kesilmektedir. Bu madde Trafik Kanunu’nda “Önlerinde giden araçları güvenli ve yeterli bir mesafeden izlememek (Yakın takip)” şeklindedir.

52/1-c trafik cezası maddesi nedir : Sürücülere Trafik Kanunu’nda 56/1-c maddesinden olduğu kadar 52/1-c maddesinden de araç takip mesafesine uymama cezası kesilebilmektedir. Bu madde ise “Diğer bir aracı izlerken, hızını kullandığı aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmadan yönetmelikte belirlenen güvenli mesafeyi bırakmamak” şeklinde belirtilmiştir. Her iki ceza maddesinde de trafik ceza miktarı aynıdır.

Takip mesafesi cezası ülkemizde her ne kadar yoğun olarak uygulanmasa da birçok sürücüye bu ceza kesilmiştir. Sizler de takip mesafesi ihlal cezası yememek ve trafikte güvenle ilerlemek için araç takip mesafesi kuralına uymalısınız. Araç takip mesafenizi nasıl ayarlayacağınızı ise aşağıdaki yazımızda detaylı bir şekilde anlattık.

Araç Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır Öğrenmek İçin Tıklayın

Araç takip mesafesine uyulmaması ülkemizde her geçen gün yeni bir trafik kazasına sebebiyet vermektedir. Şayet araçlar etkili fren yapmaları durumunda arkadaki sürücü takip mesafesini yeterli mesafede bırakmazsa çarpma kaçınılmazdır. Bu duruma düşmemek adına araç takip mesafesine muhakkak uymalıyız. Bu yazımızda araç takip mesafesi kanun maddesi ve araç takip mesafesi cezası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap