Trafik Cezaları

Hatalı sollama cezası

Hatalı sollama yapmanın cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Hatalı sollama nedir, nasıl olur?

Hatalı sollama, trafikte en çok yapılan yanlışların başında yer almaktadır. Bununla beraber hatalı sollama en çok ölümlü kazanın yaşandığı bir trafik kuralı ihlalidir. Çünkü araçlar bu ihlalde kafa kafaya çarpışmakta ve bu durumda da kazanın şiddeti çok daha yukarılara çıkabilmektedir. Hatalı sollama yapmanın ayrıca trafik cezası da bulunmaktadır. Ancak kuşkusuz bu hususta trafik cezasından daha önemli olan can ve mal güvenliğinizdir. Bu yüzden sollama yapmadan önce muhakkak aşağıda verdiğimiz bilgileri gerçekleştirmeli ve güvenli bir şekilde öndeki aracı geçme işlemini tamamlamalısınız.

Sürücüler sollama yapmadan önce yolda geçme yasağı var mı kontrol etmeli, geçeceği aracın hızını hesaba katmalı, sol şeridin müsait olup olmadığını kontrol etmeli, arkadaki aracın sollama yapıp yapmadığını kontrol ederek ve sonra da sinyalini vererek sol şeride geçmeli. Akabinde tekrar sağ şeride geçeceğinde de sağ sinyalini çalıştırmalı. Tüm bu işlemleri yaptığınızda sollama işlemi çok daha güvenli olacaktır. Peki bunlara uymayan ve hatalı sollama gerçekleştiren kişilere uygulanan idari para cezası nedir?

Hatalı sollama yapmanın cezası nedir? 2022

Trafik cezaları her geçen sene ciddi miktarda zamlanmaktadır. Caydırıcılığı arttırmak ve sürücülerin trafik kurallarına daha çok uymalarını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen bu uygulama kuşkusuz oldukça gereklidir. Bu zam yapılan cezalardan bir tanesi de hatalı sollama cezasıdır. Hatalı sollama cezası 2022 yılı itibariyle aşağıdaki tabloda gördüğünüz miktar kadar olmuştur.

 Ceza Maddesi54/1-a
 Ceza Tanımı : Öndeki aracı geçerken geçme kurallarına riayet etmemek
 Ceza Miktarı :427 TL
 *15 gün içerisinde ödenirse :320,25 TL
 Ceza Puanı :20

Hatalı sollama cezası, sürücülere yazılmaktadır. Her trafik cezasında olduğu gibi bu cezayı da erken ödeme indiriminden faydalanarak 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirimli olarak ödeme şansınız bulunmaktadır.

Bu yazımızda hatalı sollama yapmanın cezası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap