Trafik Cezaları

Arabadan yola çöp atmanın cezası

Arabadan yere çöp atma cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Ülkemizde ve dünyada son yıllarda çevre kirliliği büyük bir hızla artış göstermekte. Sadece bunun yarattığı tahribat sonucu çevre kirliliği yüzünden her sene 12.6 milyon insan hayatını kaybediyor. Bu tahribatı önlemek için devletlere büyük sorumluluk düşmektedir. Ancak kuşkusuz en büyük sorumluluk burada bireylerindir. Bireysel bilinçlenerek bu konuya dikkat edersek çevre kirliliğinin büyük ölçüde önüne geçebiliriz. Örneğin araçtan giderken yola çöp atmayı bırakmalıyız. Trafikte seyir halindeyken düzenli olarak yola çöp atan, çevreyi kirleten kişilere denk geliyoruz. Gerek izmarit, gerekse su şişesi gibi envai çeşit atığı araçtan dışarıya atmaktayız. Bu durum Trafik Kanunu gereğince de yasaklanmış durumdadır ve yola çöp atmanın cezası belirlenmiştir.

Arabadan yola çöp atmanın dökmenin cezası 2022

Araçtan çöp atmanın cezası her sene vergi harç ve usullere yapılan zamlar doğrultusunda zamlanmaktadır. 2022 yılı itibariyle yola çöp atma cezasını ve ceza maddesini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

YILCEZASIERKEN ÖDEME MİKTARICEZA PUANI
2022196 TL147 TL10
2021144 TL108 TL10
2020132 TL99 TL10

73/b trafik cezası maddesi nedir? : Trafikte araçtan bir şey atmanın veya dökmenin cezası Karayolları Trafik Kanunu’nun 73/b maddesi gereğince belirlenmiştir. Bu madde “Araçtan bir şey atmak veya dökmek” şeklinde kanunda yer bulmuştur. Uymamanın cezası ise yukarıdaki tabloda yer almaktadır. Bu trafik cezası bu kurala uymayan sürücü ve yolculara kesilebilir. Sürücüler yere çöp atarlarsa ceza miktarının yanında ehliyetlerine ceza puanı da işlenir.

Araçtan yere çöp atmak sadece çevre için değil trafikte bulunan diğer araç ve yayalar için de büyük tehlike arz etmektedir. Öyle ki atmış olduğunuz çöp hızınıza ve rüzgara bağlı olarak diğer araçlara isabet edebilir ve istenmeyen trafik kazalarının yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden bu kurala sadece trafik cezası olduğu için değil hem çevreyi hem de diğer sürücüleri düşünmemiz gerektiği için uymalıyız.

Araçtan yere çöp atanlar nereye, nasıl şikayet edilir?

Araçlarından yola çöp döken kişileri oldukça kolay bir biçimde ihbar edebilirsiniz. Bunun için “https://onlineislemler.egm.gov.tr/Sayfalar/Ihbar.aspx” adresine girmeniz ve gerekli formu doldurmanız yeterlidir. Şayet görüntü alabilme imkanınız olduysa muhakkak bunu da şikayetinizi ekleyin. Çok daha kolay ve hızlı sonuç alınacaktır.

Sürücüler olarak trafikteki diğer sürücü ve yayalara saygılı olmak zorunda olduğumuz gibi çevreye de saygılı olmalıyız. O yüzden araçta izmarit, su şişesi gibi çöpleriniz varsa bunu araçtan inene kadar muhafaza edebilir ve akabinde bir çöp kutusuna atabilirsiniz. Bu konuda bilinçlenme oldukça önemlidir. Çünkü en çok ihlal edilen kuralların başında araçtan yere çöp atmak gelmektedir. Bu yazımızda araçtan çöp atanları haber vermek için hangi numarayı aramalıyız, araçtan çöp atma cezası ne kadar gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap