Faydalı Bilgiler

Araç tescil tarihi nedir, nasıl öğrenilir?

Araç tescil tarihi öğrenme sorgulama
Tarafından yazıldı Rooting

Araç tescil tarihi nedir, ne demektir?

Araç tescil tarihi, aracın trafiğe çıkış tarihi demektir. Bu hususta araçların üretim tarihi ile trafiğe çıkış tarihi oldukça sık karıştırılmaktadır. Aracınızın işlemleri tamamlanıp trafiğe çıkmaya hazır hale geldiği tarih araç tescil tarihi olarak bilinmektedir. Araç tescil tarihi hakkında merak edilen çokça konu bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de araç tescil tarihini nasıl öğrenirim sorusudur?

Araç tescil tarihi öğrenme, sorgulama

İnternetten trafik cezası sorgularken, araca ait herhangi bir borç olup olmadığını öğrenirken veya MTV sorgulaması yaparken gibi birçok işlemde bizden araç tescil tarihi istemektedir. Ancak çoğu vatandaşımız tescil tarihi bulma konusunda sorun yaşayabiliyor. Halbuki tescil tarihi öğrenmek oldukça basit bir işlemdir ve bu işlemi internetten yapmanıza gerek bulunmamaktadır.

Araç tescil tarihi sorgulamak için araç ruhsatına sahip olmanız gerekmektedir. Araç ruhsatınız yanınızdaysa içinde araç tescil tarihi yani trafiğe ilk çıkış tarihi yazmaktadır. Araç tescil tarihi öğrenmek için başka bir yol bulunmamaktadır. Araç ilk tescil tarihi yazmıyor diyen vatandaşlarımız bulunmaktadır. Ruhsatta bu bilginin muhakkak bulunması gerekmektedir. Bu yüzden ruhsatı detaylı olarak incelerseniz olduğunu fark edebilirsiniz.

Araç muayenesi yaptırırken araç tescil tarihini baz almalısınız. Daha önce birçok sürücüye araç muayene tarihi gelmemesine karşın trafik cezası kesilmiştir. Ancak ilk araç muayenesi aracınız sıfırsa aracınızın tescil tarihinden 3 sene sonrasıdır.

Araç tescil tarihi yanlış ne yapmalıyım?

Şayet araç tescil tarihinde hata olduğunu düşünüyorsanız ruhsatınız ile kimliğiniz ile beraber size en yakın Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne müracaat etmelisiniz. Burada sorgulama işleminden sonra yanlış bilgiler varsa düzeltilecek ve tarafınıza yeni ruhsat verilecektir.

Bu yazımızda tescil tarihi nerede yazar, araç tescil tarihi nereden nasıl öğrenilir konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap