Trafik Cezaları

Trafik cezası borç sorgulama ve öğrenme

Trafik cezası sorgulama
Tarafından yazıldı Rooting

Trafik Cezası Borç Öğrenme

Trafiğe çıkan sürücüler bilerek veya bilmeyerek yapmış oldukları hatalar sonucunda trafik cezası yemeleri mümkündür. Bu trafik cezalarında bazıları trafik ekiplerince durdurulduktan sonra bilgimiz dahilinde yazılabiliyorlar. Ancak EDS, Mobese gibi kamera sistemleri veya trafik ekiplerince plakaya haberimiz olmadan da trafik cezaları yazılabiliyor. Örneğin aşırı hız yaptıysak, kırmızı ışıkta geçtiysek arkadan yani plakadan trafik cezası uygulanabiliyor. Tabi böyle durumlarda trafik cezası daha sonra araç ruhsat sahibinin ikamet ettiği adrese tebliğ edilmektedir. Ancak evde olmama gibi durumlarda trafik cezası muhtarlığa bırakılabilir. Bu gibi durumlar trafik cezasından hiç haberiniz olmayabilir ve trafik cezasına faiz işlemeye başlar. Böyle bir durumla karşılaşmamak için trafikteki her sürücü belirli aralıklarla trafik cezası yedim mi diye trafik cezası sorgulama ve trafik cezası öğrenme işlemlerini gerçekleştirmelidirler. Peki ama nasıl?

Trafik Cezası Borç Sorgulama

Trafik cezaları faiz oranları oldukça yüksektir. Bu sebepten dolayı fark etmeden bir trafik cezam var mı sorgulamanız sizin yararınıza olacaktır. Aksi durumda bu trafik cezasını geç öğrendiğinizde çoktan yüklü miktarlarda gecikme zammı ödemek durumunda kalabilirsiniz. Ancak çeşitli dönemlerde trafik cezası sorgulama yaparak cezayı anında öğrenebilir ve 15 gün içerisinde de öderseniz yüzde 25 indirimli olarak ödeme şansınız bulunmaktadır. Trafik cezası sorgulama işlemini şirket yani firma veya gerçek kişi ve tüzel kişi olarak yapabilirsiniz.

E-Devlet Trafik Cezası Borç Sorgulama

E-Devlet hayatımıza girdiği günden bu yana oldukça basit bir içimde normalde kamu kurum ve kuruluşlarında uzun kuyruklar bekleyerek gerçekleştirdiğimiz işlemleri dakikalar içinde internetten gerçekleştirebiliyoruz. Bu işlemlerden bir tanesi de trafik cezası borç sorgulama işlemi. Trafik cezası sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden plaka ile yazılan trafik cezası ve sürücü belgesine yani ehliyete yazılan trafik cezası olarak gerçekleştirebiliriz.

Plakaya Yazılan Trafik Cezası Sorgulamak İçin TIKLAYIN

Ehliyete Sürücü Belgesine Yazılan Trafik Cezasını Sorgulamak İçin TIKLAYIN

Yukarıda vermiş olduğumuz bağlantılara girmenizin ardından TC kimlik no ile veya diğer E-Devlet giriş yöntemlerinden bir tanesini kullanarak giriş yapmalısınız. Akabinde trafik ceza sorgulaması sistem tarafından otomatik olarak yapılacak ve adınıza veya araç plakasına yazılan tüm trafik cezaları detayları ile birlikte gözükecektir. Sistem anlık olarak Emniyet Genel Müdürlüğü yani EGM üzerinden güncel verileri çekmektedir.

GİB Trafik Cezası Borç Sorgulama

Jandarma, trafik polisleri gibi kolluk kuvvetleri tarafından yazılan sürücü belgenize veya plakanıza yazılan tüm trafik cezaları gib.gov.tr yani Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web adresi üzerinden sorgulanabilmektedir. Bunun için öncelikle https://ivd.gib.gov.tr/ adresine giriş yapmalı ve burada yer alan “MTV ve Trafik Para Cezası” bölümüne tıklamalısınız. Burada giriş yapmanızın ardından yeni açılan sayfada “Ceza Bilgileri” kısmına tıklarsanız vadesi geçmiş veya yeni yazılmış tüm trafik cezalarını ve bunlara ait güncel borç tutarlarını görebilirsiniz.

SMS İle Trafik Cezası Borç Sorgulaması

Yukarıda saymış olduğumuz trafik cezası öğrenme yolları tamamen ücretsiz olarak sunulan servislerdi. Ancak ücreti sunulan servisler de mevcut. Şayet ben Gelir İdaresi Başkanlığı veya E-Devlet ile uğraşmak istemiyorum diyorsanız SMS ile yani kısa mesaj ile de trafik cezası borç öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için TPC yazıp boşluk bırakıp Araç Plaka Numarasını yazıp boşluk bırakıp araç tescil tarihi yazarak 1189’a kısa mesaj gönderebilirsiniz. Bu hizmet operatörünüzün kısa mesaj tarifesinden ücretlendirilecektir.

Örnek Sorgulama; TPC 07AL89 31012020 yazarak 1189’a kısa mesaj atabilirsiniz.

Şayet sorgulama yapmak için araç tescil tarihini bilmiyorsanız Araç Tescil Tarihi Nerede Yazar yazımızda bu konu hakkında detaylı bilgiler mevcuttur.

PTT Trafik Cezası Sorgulama

Artık EPTTAVM üzerinden de trafik cezası sorgulaması yapabiliyoruz. Bunun için https://www.epttavm.com/pttem/trafik_cezasi sayfasına giriş yapmalı ve akabinde sizden istenilen plaka numarası ve TC kimlik numarası bilgilerini girmelisiniz. Bu bilgilerle giriş yaptıktan sonra trafik cezasının ödeme süresi geçmediyse burada yer alacaktır.

Şayet sorgulama işlemleri sonucunda trafik cezanız çıktıysa bunu kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz. Bunun için trafik cezası borç ödeme sayfamıza girebilirsiniz. Burada yazılan tüm trafik cezaları için en kolay ödeme yöntemleri yer almaktadır.

Şayet yazılan trafik cezasının haksız olduğunu düşünüyorsanız bu cezaya yasal süreler içerisinde itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. İtiraz işlemlerini nereden, hangi sürede yapabileceğinizi ve ne kadar masrafı olduğunu Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir yazımızdan detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Önceden EGM sitesi üzerinde şase no ile araç üzerinde trafik cezası var mı öğrenebiliyordunuz. Ancak bu uygulama kaldırıldı. Trafik cezası sorgulama için bir telefon numarası veya müşteri hizmetleri tel hattı bulunmamaktadır. Bu yüzden sizden ücret talep edecek olan kime ait olduğu bilinmeyen telefon numaralarını trafik cezası sorgulaması yapmak için aramamalısınız. Yukarıda vermiş olduğumuz yollarda radar, hız sınırı, kırmızı ışık ihlali, HGS gibi tüm trafik cezaları ücretsiz olarak sorgulanabilmektedir. Bu yazımızda trafik cezası borcum var mı öğrenmek istiyorum ve trafik cezası yedim mi sorgulama hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap