Faydalı Bilgiler

Aracım nereye, hangi otoparka çekilmiş?

Aracım hangi otoparka çekilmiş?
Tarafından yazıldı Rooting

Aracım nereye çekilmiş, nasıl öğrenebilirim?

Trafiğe kayıtlı olan araç sayısı günden güne büyük bir hızla artıyor. Ülkemizde her sene trafiğe yüz binlerce yeni araç ekleniyor. Ancak yolların genişlemesi ve bu araçlar için otopark kapasitesinin arttırılması ne yazık ki araç sayısı kadar hızla artmıyor. Hal durum böyle olunca da birçok sürücü acil işleri için araçlarını park edecek yer olmamasından dolayı yanlış yani hatalı yerlere park ediyorlar. Şayet park ettiğiniz araç trafiği engellemiyorsa sorun yok. Bu durumda sadece tarafınıza trafik para cezası yazılmaktadır. Ancak aracınızı trafiği engelleyecek şekilde park ettiyseniz trafik vakfı tarafından aracınız çekilecektir. Bu durumda da aracım nereye çekilmiş ve aracım hangi otoparka çekildi merak edilmektedir. Çünkü her ilimizde birçok yediemin dediğimiz araçların çekildiği otoparklardan bulunur ve bunları tek tek dolaşmak veya aramak zaman alır. Ancak endişe etmeyin online olarak çekilen araç sorgulama yapabilirsiniz. Peki ama nasıl?

Aracım hangi otoparka çekilmiş, nasıl öğrenirim?

Aracınız otoparka çekildikten sonra aracın hangi otoparkta olduğunu bulmak şimdiye kadar ayrı bir sorundu. Çoğu durumda sürücüler tek tek otoparkları arıyor veya kendilerine en yakın otoparka gidiyorlardı. Ancak yanlış otoparka gidilmesi durumunda ciddi bir zaman kaybı yaşanıyordu. Ancak artık dakikalar içerisinde aracım hangi otoparka çekildi öğrenebilirsiniz. Bu öğrenme işlemini birkaç farklı yolla yapabiliyorsunuz.

E-Devlet otoparka çekilen araç sorgulama

E-Devlet sisteminin hayatımıza girmesiyle beraber birçok iş ve işlemi online olarak gerçekleştirme şansımız bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de çekilen araç bulmak. Çekilen araç sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/egm-otopark-cekilmis-araclar sayfasına girerek yapmanız ve TC kimlik numarası ile şifrenizle giriş yapmanız yeterlidir. Akabinde aracım hangi otoparkta görebilirsiniz. Oldukça basit bir şekilde yapacağınız sorgulamalar Emniyet Genel Müdürlüğü yani EGM altyapısı ile çalışmaktadır.

Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulamak için kullanabileceğiniz yöntemlerden bir tanesi de SMS atmaktır. Plaka ile arabam nerde sorgulamak için “PARK PlakaNumarası” yazarak 1550’ye SMS atmanız yeterlidir. Plaka numarasını boşluksuz yazmalısınız. Ancak bu şekilde sorgulama yapmak ücretsiz değildir. Bu hizmet karşılığı 2 TL olarak faturanıza ek ücretlendirilir. Bu yüzden en basit ve en hızlı yöntem her zamanki gibi E-Devlet üzerinden sorgulama yapmaktır.

Ayrıca İstanbul ilimizde aracınız çekildiyse https://www.istmop.com/ uygulaması üzerinden aracınızın nereden çekildiğini fotoğrafı ile beraber görebilme şansınız bulunmaktadır. İzmir, Eskişehir, Ankara, Konya, Bursa gibi illerimizde bu şekilde bir hizmet bulunmamaktadır.

Otoparka Çekilen Araç Nasıl Çıkarılır Öğrenmek İçin Tıklayın

Bu yazımızda aracım çekildi bulamıyorum nasıl bulurum, aracım hangi otoparka çekildi, çekilen aracın yerini bulma, çekilen araç hangi otoparkta sorgulayın konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

1 Yorum

  • Bugün İzmir Alsancak’ta yanlış parktan aracım çekilmiş. EGM Otoparkına götürmüşler. ( İZBAN Tren Garını geçip Havagazı Fabrikasını da geçince 100m ileride) 150 TL çekici ücreti + 15 TL otopark ücreti ödedim aldım aracımı. Üstüne bir de Trafik park cezası yazılmış 144 TL. Devletimiz böyle konularda çok hassas çok güzel çalışıyor maşallah. Aynı özeni insanların arabalarını çekebileceği ucuz ve güvenilir park alanları için de bekliyoruz.

Yorum Yap