Trafik Cezaları

Engelli yerine park etmenin cezası nedir?

Engelli yerine park etmenin cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Engelli park yeri nedir?

Ulusal Engelli Veri Tabanı’ndan aldığımız verilere göre ülkemizde 1.6 milyonu aşkın engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Bu vatandaşlarımızın hayatlarını rahatça idame ettirebilmeleri adına tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Örneğin kaldırımlarda engelli vatandaşlarımızın rahatlıkla inip çıkmaları adına engelli rampaları oluşturulmuş ya da araç sahibi engelli vatandaşlarımızın araçlarını rahat bir şekilde park edebilmeleri adına engelli park yerleri oluşturulmuştur. Tüm bu düzenlemeler ile engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata daha kolay uyum sağlamaları amaçlanmıştır. Tabi burada sadece belediyelere ve hükumete görevler düşmüyor. Vatandaş olarak da bizlere büyük sorumluluklar düşüyor. Engelli vatandaşlarımızın rahat etmeleri adına bizler de üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmemiz gerekmektedir. En basit haliyle onlar için ayrılmış olan alanlara araçlarımızı park etmemeli, toplu taşıma gibi alanlarda öncelik tanımalıyız.

Engelli park yeri kimler kullanabilir?

Her ne kadar tüm bunlardan bahsediyor olsak da halen engelli vatandaşlarımızın haklarını gözetmeyen çok sayıda kişi bulunmaktadır. Örneğin park yeri bulamadığı için engelli vatandaşlarımızın için ayrılmış park alanlarına araçlarını park etmektedirler. Halbuki engelli otoparkını yönetmelikçe belirlenmiş kişiler kullanmalıdır. Engelli otoparkını kullanmak için araçta; manuel veya akülü tekerlekli sandalye, kanedyen, baston, yürüteç gibi hareketi sağlayan araç ve cihazları kullanan ya da hareket kısıtı olan en az bir kişi bulunmalıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeye göre her otoparkta yüzde 5 oranında engellilere yer ayrılması gerekmektedir. Bu durum alışveriş merkezi, açık otopark, resmi bina gibi tüm otoparklar için geçerlidir. Bu noktalara hakkı olmamasına karşın park eden kişilere ise cezai işlem gerçekleştirilmektedir. Peki engelli yerine park etmenin cezası nedir?

Engelli yerine park etmenin cezası 2023

Engelli park alanına sadece yukarıda bahsettiğimiz engelli park alanına kimler park edebilir kısmında anlattığımız vatandaşlarımız park etmelidirler. Bunun dışında engelli yerine park etmek yasaktır ve para cezası uygulanmaktadır. Taşıt yolu üzerinde özürlü vatandaşlarımızın araçları için ayrılmış olan alanlara park etmenin cezası aşağıda tabloda detaylı olarak verilmiştir.

YILICEZASIERKEN ÖDEME İNDİRİMİCEZA PUANI
2023872 TL654 TL10
2022392 TL294 TL10
2021288 TL216 TL10
2020264 TL198 TL10
2019216 TL162 TL10

61/1-o trafik ceza maddesi nedir : Engelli yerine park eden sürücülere Karayolları Trafik Kanunu’nun 61/1-o maddesi gereğince trafik cezası kesilmektedir. Bu madde “Taşıt yolu üzerinde engellilerin araçları için ayrılmış park yerlerinde park etmek,” şeklindedir. Yasaklara aykırı park eden araçlar trafik zabıtası tarafından çekilebilir ve park cezası ile çekici ücreti ödenmeden araç teslim edilmez.

Engelli park yeri cezası konusunda oldukça karıştırılan bir durum vardır. Bu da alışveriş merkezi ile havalimanı gibi özel mülklerde bulunan engelliler için ayrılmış olan park alanlarıdır. Buralarda bulunan park alanları özel mülk olarak geçmektedir. Bu noktalar sosyal sorumluluk maksadıyla engelli park yeri olarak bırakılmıştır. Bu yüzden buraya park eden araçları görürseniz uyarabilirsiniz. Ancak buraya park etmenin bir trafik cezası bulunmamaktadır. Dolayısıyla araç çekme gibi işlemler de uygulanmaz. Yazımızda anlatmış olduğumuz park cezası sadece taşıt yolu üzerinde kamuya ait alanlarda geçerlidir.

Engelli yerine park edenler nasıl şikayet / ihbar edilir?

Araçlarını engelli yerlerine park eden sürücüleri oldukça basit bir şekilde Emniyet Genel Müdürlüğü yani EGM sitesi üzerinden şikayet edebilirsiniz. Bunun için “https://onlineislemler.egm.gov.tr/Sayfalar/Ihbar.aspx” sayfasına giriş yapmalısınız. Burada sizden detaylı açıklamalar istenilecektir. Bunları fotoğraflarla beraber desteklemeniz durumunda ilgili kişiye trafik cezası kesilecektir.

Engelli parkına park etmenin cezası ile engelli yoluna park etmenin cezası farklıdır. Kaldırım önü engelli yoluna park eden sürücülere kesilecek trafik cezasını aşağıdaki konumuzdan öğrenebilirsiniz. Bu kişilere yanlış yere park etmenin cezası uygulanmaktadır.

Engelli Yoluna Park Etmenin Cezası İçin Tıklayın

Bu yazımızda engelli park cezası ne kadar, engelli park yeri cezası maddesi, ceza puanı ile engelli parkına park etme cezası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap