Faydalı Bilgiler

Otoparka çekilen araç nasıl geri alınır?

Otoparka çekilen araç nasıl çıkarılır?
Tarafından yazıldı Rooting

Ülkemizde araç sayısı büyük bir hızla artıyor. Ancak buna karşın otopark sayılarında özellikle; İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir, Ankara gibi illerimizde artış çok daha az. Hal durum böyle olunca da sürücüler özellikle acil işleri için otopark bulmaktansa araçlarını gelişi güzel park edilmesi yasak olan yerlere park ediyorlar. Önceden park yasağı olan yerlerde her ne sebeple olursa olsun aracınız park edilmişse Trafik Vakfı tarafından aracınız otoparka çekiliyordu. Bu düzenin çok mağduriyet yaratmasından dolayı artık sadece trafik akışını engelleyen araçlar otoparka çekilmektedir. Aracı otoparka çekilen kişiler kendilerine kesilen hatalı park cezalarını ödemenin yanında bir de otopark ücreti ve çekici ücreti ödemektedirler. Bu hususta sürücülerin en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi de otoparka çekilen araçlar nasıl çıkarılır konusudur.

Otoparka çekilen araçlar nasıl çıkarılır?

Öncelikle yazımız başında belirttiğimiz üzere otopark parasını ve çekme ücretini peşin olarak yatırmanız gerekmektedir. Bu iki ücret toplamı 1 gün için 250 TL’dir. Araç otoparkta durduğu her gün bu ücrete 30 TL daha eklenecektir. Bu ücretler ve araç ruhsatı ile gittiğinizde aracınızı otoparktan çıkartabilirsiniz. Şayet ruhsat sizin adınıza değilse araç size teslim edilmeyecektir. Bunun için ruhsat sahibinin noterden tarafınıza onay vermelidir.

Şayet aracı otoparktan 6 ay süre ile almazsanız aracınız satılığa çıkartılacaktır ve bedeli emanet hesaba aktarılacaktır. Müracaat etmeniz durumunda bu ücreti alabilirsiniz. Ancak satıldıktan 5 sene içerisinde bu tutar alınmazsa para hazineye aktarılır.

Otoparka çekilen araç ne zaman alınır, hafta sonu alınır mı?

Hatalı park ettiğiniz araçlar yediemin otoparklarına çekilmektedir. Yediemin otoparkları sürücülerin mağdur olmaması adına hafta içi açık olduğu gibi hafta sonu da 24 saat açıktır. Yani dilediğinizde yediemin otoparklarına giderek aracınızı alabilirsiniz.

Aracınızın Çekildiği Otoparkı Bilmiyorsanız Tıklayın

Bu yazımızda çekilen araç otopark ücreti ve otoparka çekilen araç nasıl alınır hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

1 Yorum

  • Merhaba moped’imi çektiler sebebi ise faturası hariç hiçbir şeyi olmaması idi. Fatura başkasının üzerine ve çıkartmak istiyorum biraz bir arkadaşım aydınlattı fakat yeterli değil 2013 model stmax kobra 2000 ruhsat çıkınca üzerime alabiliyormuyum akabinde plaka veriyorlar mı ve alır isem muayene olmadan salarlar mı veya ruhsat alınca çekici ile muayeneye mi gidiyorum sonra mı plaka veriyorlar işlemler nasıl ilerliyor bilgi verir misiniz. Teşekkürler

Yorum Yap