Faydalı Bilgiler

Rehinli araç satılır mı, nasıl satılır?

Rehinli araç nasıl satılır?
Tarafından yazıldı Rooting

Rehinli araç satılır mı, satın alınır mı?

Ülkemizde araba fiyatları günden güne yükselişini sürdürüyor. Bundaki en büyük etki kuşkusuz artan kur etkisi. Dolar ve Euro gibi para birimlerinin TL karşısında değer kazanması ile beraber ithal ettiğimiz ürünler de günden güne zamlanıyor. Artık sıfır veya ikinci el bir arabayı nakit ödeme ile almak bir hayli güçleşmiş durumda. Kuşkusuz bu da insanları araç satın alırken kredi çekmeye yöneltiyor. Araç kredisi kullanan kişi sayısı büyük bir hızla artıyor. Araç kredisi çekerek sıfır veya ikinci el oto satın alan almış oldukları aracı bankalara ipotek yani rehin ettirmiş oluyorlar. Öyle ki araç kredisi ile satın aldığınız araç borcunuzu ödemeden tamamen size ait değildir. Araç üzerinde ipotek yani rehin bulunur. Ne zaman ki borcunuzun tamamını kapatırsınız o zaman araç üzerindeki rehin kalkar ve araç tamamen size ait olur. Araç kredisi çeken araç sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de araç rehinli iken yani kredi ödemeleri devam ediyorken aracın satılıp satılamayacağıdır.

Rehinli araç nasıl satılır?

Araç satış sitelerinde son dönemde yayınlanan ilanlarda da sık sık “araç rehinlidir” ibaresini görmekteyiz. Buradan da anlayabileceğimiz üzere rehinli araçların satışı gerçekleştirebilmektedir. Ancak doğrudan notere giderek rehinli aracınızı devredemezsiniz. Bu araçların satışı için günümüzde 3 farklı yol bulunmaktadır.

Araç sahibinin borcunu kapatması

Araç sahiplerinin rehinli araçların satışını gerçekleştirirken en sık başvurdukları yöntemlerden bir tanesi bankaya olan borcun kapatılmasıdır. Bu bazen başka bir kişiden borç alınması veya aracı satın alacak kişiden peşinat alınması gibi işlemlerle yapılmaktadır. Bankaya olan borcunuz kapatıldıktan sonra araç üzerindeki rehin kalkacak ve aracınızı noterde satışını gerçekleştirebileceksiniz.

Aracı satın alacak kişinin borcu üzerine alması

Bazı bankalar inisiyatif alarak krediyi başkasının üzerine devredebilmektedir. Bunun için araç kredisi çektiğiniz bankaya müracaat etmeli ve akabinde aracı satın alacak kişiye krediyi devretmek istediğinizi belirtmelisiniz. Fakat genel olarak kredi devir işlemlerinde bankalar katı durmaktadır ve krediyi devretmeye yanaşmamaktadırlar. Böyle bir durum söz konusu ise aracı satın alacak kişi kredi çekebilir ve çekilen kredi ile eski kredi kapatılabilir. Yine bu işlemin arından aracı noterde devredebilirsiniz.

Aracı satın alacak kişi borcu kapatabilir

Üzerinde ipotek bulunan yani rehin bulunan araçların devir işlemleri için en sık başvurulan yöntemlerden bir tanesi de aracı alacak olan kişinin araç üzerindeki borcu kapatmasıdır. Akabinde anlaştıkları tutardan bu miktar düşülür ve ödeme noterde tamamlanarak araç devredilir.

Yazımızda da detaylı anlattığımız üzere rehinli araçların satış işlemleri için araçların rehin durumunun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Araçların rehin durumunun nasıl ve ne kadar sürede kaldırabileceğinizi Araçtaki Rehin Nasıl Kaldırılır sayfamızda detaylı olarak bulabilirsiniz.

Bu yazımızda rehinli araçların satışı yapılabilir mi, kredi borcu olan araç satılır mı gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap