Faydalı Bilgiler

ARTES nedir, ne demektir?

ARTES nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

01.02.2018 tarihinden itibaren daha önce Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan araç tescil hizmetlerine ait iş ve işler Türkiye Noterler Birliğince noterlikler bünyesinde gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Artık bir araç satın almak istediğimizde veya satmak istediğimizde noterlere müracaat ederek gerekli yasal prosedürleri gerçekleştiriyoruz. Tüm bu iş ve işlemleri gerçekleştirmek için ise ARTES yani Araç Sicil ve Tescil Sistemi kurulmuştur.

ARTES hakkında detaylı bilgiler

ARTES ya da diğer adı ile Araç Sicil ve Tescil Sistemi, araç sicil ve tescil işlemlerinin tek kalem altında yönetilmesine olanak tanımaktadır. Önceden plaka değişimleri, LPG’nin ruhsata işlenmesi, aracı trafikten çekme, hurdaya ayırma gibi işlemler oldukça zaman almakta ve bu işlemleri gerçekleştirirken sayısız yere uğramamız gerekmekteydi. Artık tüm bu işlemler kolaylıkla ARTES sayesinde noterlikler üzerinden basitçe gerçekleştirilebilmektedir. Üstelik eskiden ödemek zorunda kaldığımız ücretlerin çok daha altı fiyatlara. Aracınız hakkında yaptığınız tüm değişiklikler ARTES veritabanına kaydedilir ve diğer noterler ile EGM’ye aktarılır. Aşağıda ARTES sistemine kaydı yapılan iş ve işlemlerden birkaçını paylaştık.

  • Araçların satış, devir ve her türlü tescil işlemleri,
  • Araçların tescil belgelerini ve plakaları vermek,
  • Araçlara ilişkin teknik ve hukuki değişiklikleri gerçekleştirmek,
  • Haciz, rehin, ihtiyati tedbir gibi araçlara ait kısıtlayıcı şerhleri kayıt altına almak,

Bu yazımızda araç sicil ve tescil sistemi ya da bilinen diğer adı ile ARTES hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap