Yeni Ehliyet

B1 ehliyet nedir, hangi araçları kullanır?

B1 ehliyet nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

Ehliyet sistemi geçtiğimiz senelerde sil baştan yenilendi. Önceden 8 olan ehliyet sınıfı, yapılan bu değişiklik ile 18’e çıkarıldı. Bu ehliyet sınıflarından bir tanesi de B1 ehliyet sınıfı diğer adı ile B1 sürücü belgesi. Peki nedir bu B1, hangi araçları kullanabilir?

B1 ehliyet sınıfı nedir, ne işe yarar?

Eskiden B sınıfı ehliyet denince akla otomobil gelirdi. Ancak B1 ehliyet bir otomobil ehliyeti değildir. Belki de bu yüzden en çok karıştırılan ehliyet sınıfı olma özelliğini taşımaktadır. B1 sınıfı ehliyet; 4 tekerlekli motosiklet kullanmak isteyenlerin alması gereken bir ehliyet çeşididir. Bir diğer adı ile ATV yani All Terrain Vehicle kullanmak isteyenler bu sınıfı almak zorundadırlar.

B1 ehliyet hangi araçları kullanabilir, ne kullanır?

B1 ehliyet araba kullanır mı, ne sürer veya kaç CC kullanır gibi konular oldukça merak edilmektedir. B1 ehliyet;

  • Motor güvü 15 kv’yi geçmeyen ve 400 kg’den fazla olmayan dört tekerlikli motosikletleri kullananlara verilir.
  • Yük taşıma durumunda ise net ağırlığı 550 kg’yi aşmayan dört tekerlekli motosikletleri kullananlara da yine B1 sürücü belgesi verilmektedir.

Şayet 4 tekerlekli motosiklet elektrik ile çalışıyorsa, kg hesabına batarya dahil edilmemektedir. Bunların dışında B1 ehliyet alan kişiler M sınıfı sürücü belgesinin kullandığı araçları kullanabilirler. Ancak A1 sürücü belgesi, A2 sürücü belgesi ve A sınıfı sürücü belgesinin kullandığı araçları KULLANAMAZLAR. Bu husus oldukça çok karıştırılmaktadır.

B1 ehliyet alma şartları nelerdir?

B1 ehliyet almak için güncel ehliyet mevzuatında belirtilen şartlar;

  • 16 yaşını doldurmuş olmak,
  • En az ilköğretim mezunu olmaktır.

Bunun dışında herhangi bir deneyim şartı ise bu ehliyet sınıfında aranmaz. Yani yaş şartı ve mezuniyet şartlarını sağlıyorsanız bu ehliyeti almak için başvuruda bulunabilirsiniz.

B1 ehliyet nasıl alınır, çıkarılır?

B1 ehliyet almak oldukça basittir. Bunun için öncelikle bir sürücü kursuna yazılmanız gerekiyor. Çünkü ülkemizde sürücü kursuna kayıt olmadan, buradaki teorik ve pratik eğitimleri almadan sürücü belgesi alınamamaktadır. Kayıt işlemlerini tamamladıktan ve gerekli eğitimleri aldıktan sonra öncelikle ehliyet sınavına ve akabinde de direksiyon sınavına girmelisiniz. Bu aşamaları başarı ile geçen kişiler nüfus müdürlüğüne yeni ehliyetlerini çıkarmak için başvurularını tamamlayabilirler. Tüm bu süreçte istenilen belgeleri ve süreci daha detaylı olarak “Ehliyet Alma Aşamaları” sayfasından rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

B1 ehliyet fiyatları ne kadardır? 2021

B1 sürücü belgesi almak için bazı ödemeleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu ücretler; harç ücreti, e-sınav giriş ücreti, direksiyon sınavı ücreti ve sürücü kursu ücretidir. B1 ehliyet alma maliyeti tüm bunların toplamı ile bulunmaktadır.

  • Sürücü Kursu Fiyatı : 2900TL
  • Ehliyet sınavı ücreti : 100 TL
  • Direksiyon sınavı ücreti : 180 TL
  • Ehliyet harç ve kart ücreti : 705 TL

Cebinizde toplamda 3.885 TL masraf çıkacaktır. Vermiş olduğumuz rakamlarda sadece sürücü kursu ücreti kayıt olduğunuz ile ve ilçeye göre farklılık gösterebilir. Diğer ücretler trafikkanunu.com olarak vermiş olduğumuz ücretlerdir.

B1 ve B ehliyet farkları nelerdir?

Ehliyet sistemindeki yeni sınıflar sürücü belgesi almak isteyen çok sayıda kişinin kafasını karıştırmaktadır. B1 ehliyet dört tekerlekli ATV gibi motosikletleri kullanırken, B sınıfı ehliyet sahibi kişiler ise otomobil kullanabilmektedir.

Bu yazımızda B1 ehliyet ne oluyor, B1 ehliyet araba kamyonet kullanabilir mi, kapsamı nedir, ne sürebilir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap