Yeni Ehliyet

M sınıfı ehliyet nedir, nasıl alınır?

M sınıfı ehliyet nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

Trafikte bir motorlu aracı kullanmak istiyorsanız muhakkak ehliyet yani sürücü belgesi almanız gerekmektedir. Her aracın farklı bir sürücü belgesi sınıfı bulunmaktadır. 2016 yılında yapılan değişiklik ile bu sürücü belgesi sınıfları değiştirilmiştir. Yeni düzenlemede, yeni eklenen ehliyet sınıflarından bir tanesi de M sınıfı ehliyet yani M sınıfı sürücü belgesidir.

M sınıfı ehliyet nedir, ne demektir?

M sınıfı ehliyet küçük diye tanımlayabileceğimiz motosikletleri alabilmek için gerekli olan bir ehliyet türüdür. Alındığı günden itibaren 10 sene geçerlilik süresi bulunmaktadır. Bu sürenin sonunda sürücü belgesinin yenilenmesi gerekmektedir. Karayolları Trafik Kanunu’na göre bu araçlara Motorlu Bisiklet yani MOPED denilmektedir. M sınıfı sürücü belgesi sahibi olanların kullanabilecekleri araçlar aşağıda belirtilmiştir.

M ehliyet neyi sürer, hangi araçları kullanır?

Motorlu bisiklet; en yüksek hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motor ise silindir hacmi 50 santimetreküpü, elektrikli motor ise maksimum sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki veya üç tekerlekli taşıtlar ile aynı özellikleri barındıran net ağırlığı 350 kilogramı geçmeyen dört tekerlekli L1, L2 ve L6 sınıfı motorlu taşıtlara denilmektedir. Elektrikle çalışanların net ağırlık hesaplamasında batarya ağırlığı dikkate alınmamaktadır.

M sınıfı ehliyet nasıl alınır?

M sınıfı ehliyet almak genel olarak tavsiye edilmemektedir. Çünkü diğer bütün ehliyet sınıfları M sınıfı ehliyetin kullanmış oldukları araçları kullanabilme yetkisine sahiptirler. Örneğin M yerine B sınıfı ehliyet almış olsaydınız hem otomobil hem de bu motorlu bisikletleri kullanma yetkisine sahip olacaktınız. Ancak yine de M sınıfı ehliyet almak istiyorsanız neler yapmanız gerektiğini adım adım anlatalım.

M sınıfı ehliyet almak öncelikle bir sürücü kursuna kayıt olmalısınız. Burada gerekli olan teorik ve pratik eğitimleri almanız gerekmektedir. Eğitiminizi tamamladıktan sonra ehliyet sınavını beklemeniz gerekiyor. Ehliyet sınavı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından e-sınav olarak yani elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir. Sınava girdiniz ve sınav sonuçları açıklandı. Bu durumda başarılı olmuşsanız bir sonraki aşamaya geçme hakkınız bulunmaktadır. Bir sonraki aşama ise direksiyon sınavıdır. Direksiyon sınavında başarılı olursanız da artık sadece evrak işleri kalmakta ve ehliyetinizi alabilmektesiniz. Burada kısaca M sınıfı ehliyet nasıl alınır ve gerekli belgeler nelerdir bahsettik. Ancak bu süreci detaylı olarak adım adım öğrenmek istiyorsanız aşağıda vermiş olduğumuz sayfaya gitmeniz gerekmektedir.

Adım Adım Ehliyet Alma Sürecini Detaylı Öğrenmek İçin Tıklayın

Yeni sisteme göre aldığınız ehliyet stajyer ehliyet olarak kabul olacaktır. Bu stajyerlik süresi 2 sene boyunca devam etmektedir. 2 sene süre zarfında 75 ceza puanını doldurmamanız önemlidir. Yoksa stajyer ehliyetiniz iptal edilecek ve bu adımları tekrardan gerçekleştirmek zorunda kalacaksınız.

M sınıfı ehliyet alma şartları nelerdir, kaç yaşında alınır?

M sınıfı ehliyet alabilmek için sağlamanız gereken tek şey 16 yaşını doldurmuş olmanızdır. 16 yaşını dolduran ve en az ilkokul mezunu olan her vatandaşımız M sınıfı ehliyet almak için başvuruda bulunabilirler. Bunun dışında deneyim şartı gibi başka bir şart adaylarda aranmamaktadır.

M sınıfı ehliyet ne kadardır, kaç paradır? 2022

Ehliyet fiyatları; sürücü kursu fiyatları, ehliyet harç ücreti ve sınav giriş ücreti şeklinde üç ödemeden oluşmaktadır. Ehliyet harç ücreti ve sınav giriş ücreti her sene yeniden belirlenir ve her vatandaşımız için sabittir. Ancak sürücü kursu fiyatları ilden ile ve sürücü kursundan sürücü kursuna farklılık gösterebilir. Bu yüzden alacak olduğunuz M sınıfı ehliyet fiyatı değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak ortalama olarak cebinizden 2 bin TL’yi aşkın bir ücret çıkacaktır. Bununla ilgili detaylı fiyatları öğrenmek için aşağıdaki sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeni Ehliyet Ücretlerini Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Bu yazımızda M ehliyet kaç cc’ye kadar motor kullanabilir, ehliyet M grubu nedir, M hangi ehliyet, ne kullanır, kapsamı nedir, kaç para, kaç TL gibi konularda detaylı bilgilendirmelerde bulunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap