Faydalı Bilgiler

Bebek oto koltuğu nedir, nasıl seçilir?

Bebek oto koltuğu nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

Çocuklar en değerli varlıklarımızdır. Onların sağlığı ve güvenliği her şeyin üstünde gelir. Ancak her ne kadar durum hepimiz için böyle olsa da çocukların sağlığını korumak için çoğu zaman gerekli önlemleri almıyoruz. “Bir şey olmaz” mantığı ile hareket ederek işimizi tamamen şansa bırakıyoruz. Fakat gerçekler bu kadar tatlı değil. Emniyet Genel Müdürlüğü yapmış olduğu araştırmalarda çarpıcı sonuçlar ortaya çıkarmış. Bu araştırmaya göre araç kazalarında ölümlü ve yaralanmalı kazalara karışan çocukların oranı yüzde 16’yı aşmaktadır. Yani yapılan trafik kazalarında yolcu yaralanmalarında çocukların yaralanma oranı yüzde 16’dan fazladır. Birçok çocuk ve bebek genç yaşta ciddi yara almakta veya hayatını kaybetmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek ve çocuklar ile bebeklerin can güvenliklerini sağlayabilmek adına arabada seyahat ederken uyulması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar tüm dünya tarafından kabul edilen ve uzun yıllar sonucunda ortaya çıkan kurallardır. Bunlardan bir tanesi de araçlarda oto koltuğu yani çocuk koltuklarının bulundurulmasıdır. Peki nedir bu oto koltuğu?

Oto koltuğu nedir, ne işe yarar?

Bebek oto koltuğu 1980’li yıllardan bu yana kullanılmakta olan ve araçlara kolay bir şekilde monte edilebilen bir çeşit koltuktur. Bebek ve çocukların daha güvenli bir biçimde seyahat etmelerini sağlamak amacıyla özel olarak tasarlanmıştır. Emniyet kemeri ile veya kendi bünyesindeki özel aparatlar sayesinde emniyet tokasına bağlanabilen oto koltukları, kazalarda çocukların yaralanmalarını ciddi oranda azaltmaktadır.

Oto koltuğu hangi tarafa bağlanır?

Bebek koltukları çarpışma testlerinde sağ arka tarafa bağlanmaktadır. Sol arka yani sürücünün tam arkasında görüş açısı az olmasından ve ortanın tehlikeli olduğu için kesinlikle önerilmemesi sebebi ile sağ arka tercih edilmektedir. Hali hazırda isofix modelleri sadece sağ arka tarafa bağlanabilmektedir.

Oto koltuk seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

E-ticaret sitelerinin birçoğunda sayısız çocuk koltuğu veya diğer adı ile bebek koltuğu ürünü bulunmaktadır. Oldukça çok çeşit marka ve ürünün olması kuşkusuz seçim yapacak olan ebeveynleri zorlamaktadır. Peki seçim yaparken nelere dikkat edilmeli?

  • Çocuğunuzun yaşı ve ağırlığı alacak olduğunuz koltuk ile uyumlu mu?
  • İsofix bebek koltuğu alacaksanız aracınızda bağlantısı var mı? (2013 yılı ve sonrası tüm araçlarda zorunlu olarak isofix bağlantıları konulmuştur.)
  • Bağlama kayışı yeteri kadar dayanıklı mı?
  • Koltuğun yan kısımlarında gelecek darbelere karşı başı ve gövdeyi koruyacak destek malzemeleri bulunuyor mu?
  • Bebekler ve küçük çocuklar için arkaya bakan koltuk modelleri tercih edilmeli.
  • Yanmayan malzeme kullanılmış mı?
  • Kolayca temizlenebiliyor mu?

Bunların dışında oto koltuğu seçimi yapılırken beş noktalı emniyet kemeri ve 45 dereceye kadar ayarlanabilir olmasına dikkat edilmelidir. Şayet seçim yaparken tüm bu detaylara dikkatlice incelerseniz sizin için doğru ürünü kolay bir şekilde seçebilirsiniz.

Harici olarak Emniyet Genel Müdürlüğü oto koltuk için belirli kriterler açıklamıştır. Aşağıdaki tabloda çocuğunuzun boyuna ve kilosuna göre hangi sınıf çocuk bağlama sistemi kullanılacağı açıkça belirtilmiştir.

TaşıtTeçhizatDurum ve Nitelikleri
M1, M2, M3, M1G, N1, N2, N3 ve N1G sınıfı araçlarÇocuk bağlama sistemleriTSE, ECE, R 44 (Güç Tahrikli Taşıtlarda Çocuk Oturakları İçin Bağlama Tertibatının Onayı İle İlgili Hükümleri) ile 77/541/AT Yönetmeliği veya TSE ECE R 16

(Motorlu Taşıtlar

I. Güç Tahrikli Taşıtlarda Emniyet Kemerlerinin, Bağlama Sistemlerinin, Çocuk Bağlama Sistemlerinin Ve İsofix Çocuk Bağlama Sistemlerinin,

II. Emniyet Kemerleri, Bağlama Sistemleri, Çocuk Bağlama Sistemleri Ve İsofix Çocuk Bağlama Sistemleri İle Donatılmış Taşıtların,

Onayı İle İlgili Hükümler)’e

uygun durumda olacaktır.

Buna göre ağırlıklara göre gruplandırma aşağıdaki gibidir:

a) Grup 0; kütlesi 10 kg’a kadar olan çocuklar için,

b) Grup 0+; kütlesi 13 kg’a kadar olan çocuklar için,

c) Grup I; kütlesi 9 kg ile 18 kg arası olan çocuklar için,

d) Grup II; kütlesi 15 kg ile 25 kg arası olan çocuklar için,

e) Grup III; kütlesi 22 kg ile 36 kg arası olan çocuklar için
M2 ve M3 sınıfı araçlarEmniyet kemeri sembolüBu Yönetmeliğin ekindeki (Ek:41)’de yer alan sembol (mavi alt zemin üzerine beyaz şekil), emniyet kemeri ile donatılmış her türlü oturma pozisyonunda görülebilecek bir şekilde yer alacaktır.

Bebek oto koltuğu nasıl takılır?

Bebek oto koltuğu oldukça kolay ve basit bir içimde takılabilmektedir. İsofix bağlantı aparatı olan çubukları, araç koltuğunun tabanında yer alan emniyet kemeri tokalarına bağlamalısınız. Üst bağlantı kemerini ise bagaj zemini veya koltuğun oturma yerinin arka kısmında yer alan bölüne takmalısınız. Alt ve üst kısmı sağlam bir şekilde takıldığından emin olmanızın ardından gönül rahatlığı ile seyahat edebilirsiniz.

Bu yazımızda bebek oto koltuğu nasıl olmalı ve bebek oto koltuğu önemi hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca belirli bir yaş ve kilonun altında çocuk olan araçlarda bebek koltuğunu bulundurmamak yasaktır ve idari para cezası bulunmaktadır. Bu cezaya ARABADA BEBEK KOLTUĞU BULUNDURMAMA CEZASI NEDİR yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap