Trafik Cezaları

Araçlarda bebek oto koltuğu bulundurmama cezası

Arabada bebek koltuğu bulundurmama cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Araçlarda bebek koltuğu zorunlu mudur?

Çocuklarımızın sağlığı kuşkusuz her şeyden daha önemli. Arabalarda bebekleri ile seyahat edecek olan kişilerin çocuklarının sağlığı açısından uymaları gereken bazı kurallar vardır. Bunlardan bir tanesi belki de en önemlisi kuşkusuz bebek koltuğudur. Bebek koltuğu arka koltuğa takılan ve bebeklerin emniyetli bir biçimde yolculuk yapmalarını sağlayan bir ekipmandır. Bebek koltuğunu kuşkusuz bebekleri ile araçta seyahat eden her ebeveyn kullanmalıdır. Hali hazırda trafik kanununda da belirtildiği üzere içerisinde bebek bulunan tüm araçlarda güvenlik koltuğu bulunmak zorundadır. Araçlarında bebek oto koltuğu bulundurmayan kişilere ise idari para cezası kesilmektedir.

Bebek oto koltuğu kaç yaşına kadar zorunludur?

Bebek bulunan araçlarda bebek oto koltuğu bulundurulması zorunludur. Ancak bu oto koltuğu zorunluluğu yaş sınırı 2023 konusunda kaç yaşına kadar olacağı konusunda çeşitli tartışmalar bulunmaktadır. Bebek oto koltuğu üreticileri bu hususta farklı fikirler ortaya atmaktadırlar. Bizler de bu tartışmaları sonlandırmak maksadıyla Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından resmi olarak açıklanan rakamlara ulaştık. Buna göre boyu 150 santimetrenin ve ağırlığı da 36 kilogramın altında bulunan çocuklar için araçlarda oto çocuk koltuğu bulundurma zorunluluğu vardır. Peki bu yasağa uymayanlar için bebek oto koltuğu bulundurmama cezası var mı? Bunun yanında 10 yaşından küçük çocuklar ise ön koltukta oturamazlar. Bu konuda detaylara çocuk ön koltukta oturma cezası yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Araçta bebek oto koltuğu bulundurmamanın cezası 2023

En değerli varlıklarımız olan çocukların can güvenliği her şeyden önemlidir. Herhangi bir para cezası olmasa bile çocuklarımızın güvenliği için muhakkak araçlarda bebek koltuğu bulundurmalıyız. Ancak buna rağmen hem de yasaları çiğneyerek araçlarında bebek koltuğu olmadan seyahat eden kişilere ise adli para cezası uygulanmaktadır. Peki bebek koltuğu bulundurmama cezası ne kadar?

YILCEZASIERKEN ÖDEME İNDİRİMİ
2023436 TL327 TL
2022196 TL147 TL
2021144 TL108 TL
2020132 TL99 TL
2019108 TL 81 TL

31/1-a trafik cezası nedir? : Araçlarında çocuk oto koltuğu bulundurmayan sürücülerin tespiti halinde yukarıda vermiş olduğumuz miktarlarda trafik cezası kesilmektedir. Bu ceza trafik kanununun 31/1-a maddesi uyarınca yazılmaktadır. Bu madde: “Özelliklerine ve cinslerine göre, Yönetmelikte nitelik ve nicelikleri belirtilen gereçleri, araçlarda bulundurmamak, kullanmamak veya kullanılır şekilde bulundurmamak, yasaktır.” şeklindedir.

Ülkemizde yaşanan trafik kazalarında hayatını kaybeden her 100 kişiden 15’i çocuktur. Bunda darbelere karşı daha dayanıksız olmaları, kendilerini nasıl muhafaza edeceklerini bilmemeleri büyük oranda etkilidir. Bu gibi durumların önüne geçmek ve çocuklarımızın güvenliğini en üst seviye tutmak için araçlarda bebek oto koltuğu bulundurmanız zorundadır.

Bu yazımızda araçlarda oto koltuğu takmama cezası ile oto koltuğu olmamasının cezası ve oto koltuğu zorunluluğu kaç yala kadar hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap