Faydalı Bilgiler

Yakıt ışığı yandıktan sonra araç kaç km gider?

Tarafından yazıldı Rooting

Ülkemizdeki benzinlik sayısı, araç sayısı ile doğru orantılı olarak günden güne artmaktadır. Ancak bazen araç yakıtımız azalmasına rağmen yakınımızda bir benzinlik bulamayabiliyoruz. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi trafik yoğunluğunun bir hayli fazla olduğu büyükşehirlerde yakınımızda benzinlik varsa bile, trafik yoğunluğu yüzünden bu benzinliğe ulaşamayabiliyoruz. Araç yakıtı azaldığında araçta yakıt ışığı ya da diğer adı ile benzin ışığı yanmaktadır. Bu ışık yandığında araçlar ortalama kaç km daha yol gidebilir sürücüler tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesidir.

Benzin ışığı yandıktan sonra araç kaç km yol gider?

Öncelikle araçlardan benzin ışığı yandıktan sonra gidebilecekleri yol miktarını etkileyen birçok değişken bulunmaktadır. Sürüş şekliniz, rampa, klima kullanımı, arabaya eklenen ek donanımlar gibi bu değişkenler vermiş olduğumuz rakamları değiştirebilir. Örneğin düz bir yolda giderken 2x yol kadar yetecek benzin, sıkışık trafikte ancak x yol kadar yetebilir. Bu yüzden aracın benzin ışığı yandıktan sonra aracın daha az yakıt tüketmesi ve size en yakın benzinliğe kadar gidebilmesi için aracınızı dikkatli kullanmanızı önermekteyiz. Peki araç yakıt ışığı yandıktan sonra araç kaç km daha yol gider?

Araçların benzin ışığı yandıktan sonra gidebilecekleri yol uzunluğu miktarı Avrupa Standartlarınca belirlenmiş durumdadır. Yakıt ışıkları yandıktan sonra araçlar en az 80 km yol gidecek şekilde ayarlanmaktadır. Bunun sebebi Avrupa’da her 80 km mesafede bir benzinlik yani yakıt istasyonu bulunmasıdır. Fakat her ne kadar standartlar bu şekilde olsa da trafikkanunu.com olarak yapmış olduğumuz araştırmaya göre araç marka ve modellerine göre bu yol miktarı değişkenlik göstermiş. Buna göre;

Otomobil modeliIşık yandığında kalan benzin (lt)*Benzin uyarı ışığı
yandıktan sonra ortalama
kaç km gidebilir**
Fiat Egea7 litre50 km
Renault Megane Belirtilmemiş50 km
Renault Clio Belirtilmemiş50 km
VW Passat 8 litre57 km
Toyota Corolla 7 litre50 km
Ford Focus 7.5 litre53 km
Renault Symbol Belirtilmemiş50 km
VW Polo 7 litre50 km
Opel AstraBelirtilmemiş50 km
BMW 5 Serisi8-10 litre57-71 km
Honda Civic7 litre50 km
Peugeot 30086 litre42 km
Nissan Qashqai11.4 litre81 km
VW Golf7 litre40- 84 km
Dacia Duster11-13 litre78- 92 km
Peugeot 3015 litre35 km
Citroen C-Elysee5 litre35 km
Mercedes E Serisi7-12 litre50-85 km
VW Jetta7 litre50 km
Mercedes C Serisi7 - 10 litre50-71 km
Seat Leon7 - 8.5 litre50- 60 km
Fiat Linea7 litre50 km
VW Tiguan7.5 litre53 km
Skoda Superb6 litre42 km
Skoda Octavia6 litre42 km
Nissan Micra11,4 litre81 km
Renault Kadjar Belirtilmemiş50 km
Seat Ibiza7 litre50 km
Ford Fiesta MCA5 litre35 km
Ford Kuga5 litre35 km
BMW 3 Serisi Belirtilmemiş50 km
Honda CR-V8 litre57 km
Kia Cerato7 litre50 km
BMW 1 Serisi Belirtilmemiş50 km

Yukarıdaki tabloda vermiş olduğumuz değerler araçların kullanım kılavuzlarından elde etmiş olduğumuz değerledir. Şayet aracınız yukarıdaki listede yer almıyorsa sizler de kullanım kılavuzunu okuyarak bu konuda hakkında daha detaylı bilgilere erişebilirsiniz. Tekrar hatırlatmak gerekirse, vermiş olduğumuz değerler araç kullanımınıza göre farklılık gösterebilir. Yukarıdaki değerleri ortalama değerler kabul etmeniz faydanıza olacaktır.

Mazot ışığı yandıktan sonra araç kaç km gider

Şayet benzin ışığı yanar ve benzininiz biterse aracınızın dörtlülerini yakarak sağa güvenli bir noktaya çekmelisiniz. Daha sonra da en yakın benzin istasyonuna giderek aracınıza yakıt almalısınız. Ancak artan terör olayları sebebi ile çıkartılan yasaktan dolayı çoğu yakıt istasyonu size açıktan yakıt vermeye yanaşmayabilir. Çünkü bu konuda ciddi yaptırımlar bulunuyor. Bu yüzden bu yolu seçmektense bir yol yardım çağırabilir ve aracınızı en yakın benzin istasyonuna çektirebilirsiniz. Kaskonuz varsa genel olarak birçoğunda ücretsiz çekici hizmeti verdiğini unutmayın.

Şayet yakıtınız size en yakın yakıt istasyonuna kadar yetmediyse “Yakıtınız Biterse Ne Yapmalısınız?” sayfamıza göz gezdirebilirsiniz. Burada uygulamanız gereken adımlar sırası ile anlatılmıştır. Bu yazımızda araç mazot ışığı yandıktan sonra kaç km gider hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap