Faydalı Bilgiler

Biyometrik fotoğraf nedir, nasıl olmalıdır?

Biyometrik fotoğraf nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

Biyometrik fotoğraf nedir, ne demektir?

Biyometrik fotoğraf, kavramını son senelerde sık sık duyar olduk. Yeni ehliyet alırken, yeni pasaport çıkarırken ülkemizde eski tip vesikalık fotoğraflar yerine biyometrik fotoğraf talep edilmektedir. Biyometrik fotoğraf, bir vesikalık fotoğraf çeşididir. Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu (ICAO) tarafından standartları belirlenmiş olan biyometrik fotoğraf en az 600 dpi çözünürlüğünde yüksek kaliteli ve arka fonu beyaz olan bir fotoğraf çeşididir. Vesikalık fotoğraf ile karşılaştırıldığında çok daha yüksek kaliteye sahiptir. Vize, pasaport ve ehliyet işlemlerinde biyometrik fotoğrafların kullanılmasının sebebi yüz tanıma sistemlerinin bu fotoğraf çeşidini çok daha rahat okuyabilmesidir. Bu yüzden biyometrik fotoğrafların kullanılmaya başlanması ile üzerinde biyometrik fotoğraf bulunan belgelerin güvenliği de bir o kadar artmıştır.

Biyometrik fotoğraf nerede çektirilir?

Günümüzde her fotoğrafçı biyometrik fotoğraf çekmek için gerekli olan ekipmanlara sahiptir. Yani size en yakın fotoğrafçıya giderek oldukça kolay bir biçimde biyometrik fotoğraf çektirebilirsiniz.

Biyometrik fotoğraf ücreti ne kadardır, kaç paradır?

Biyometrik fotoğraf günümüzde sadece ehliyet, pasaport, vize ve çeşitli sınav başvuruları için talep edilse de ilerleyen süreçte tamamen vesikalık fotoğrafın yerini alacağı düşünülmektedir. Birçok fotoğrafçıdan edindiğimiz bilgiler ışığında ortalama biyometrik fotoğraf ücretleri aşağıdaki gibidir.

  • 4 adet biyometrik fotoğraf 25 ile 35 TL aralığında,
  • 8 adet biyometrik fotoğraf 30 ile 40 TL aralığında,
  • 12 adet biyometrik fotoğraf 35 ile 45 TL aralığında,
  • 16 adet biyometrik fotoğraf 40 ile 50 TL aralığında,

Değişen fiyatlara sahiptir. Vermiş olduğumuz rakamlar ortalama rakamlardır. Bu ücretlerden daha düşük veya daha düşük biyometrik fotoğraf çekimi yapan fotoğraf stüdyosu bulabilirsiniz.

Biyometrik fotoğraf nasıl olmalı?

Biyometrik fotoğraf çekilirken fotoğrafçılar özellikle aşağıdaki maddelere dikkat etmektedirler. Aksi durumda fotoğraf kabul edilmeyecek ve yeniden çektirmek zorunda kalırsınız.

  • Yüz odaklı olmalı, iyi kontrastlı olmalı ve yüksek kalitede olmalı,
  • Yüz gölgesiz olarak tüm özelliklerde eşit biçimde aydınlatılmalı,
  • Arka fon düz bir renk olmalı,
  • Doğal bir ifade ile doğrudan kameraya bakılarak fotoğraf çekimi yapılmalı,
  • Gözler tamamen açık olmalı ve bunun yanında saç veya başka bir şey ile gözler kapatılmamalıdir.

Biyometrik fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gerekenler bu şekildedir. Sizlerden gelen biyometrik fotoğraf hakkında sık sorulan sorular ve bunlara ait yanıtlar ise aşağıda verilmiştir.

Biyometrik fotoğraf gözlükle çekilir mi?
Şayet gözlük kullanıyorsanız pek tabi gözlükle biyometrik fotoğraf çektirebilirsiniz. Ancak gözlük yüzünden herhangi bir yansıma veya parlaklık olmamalıdır.
Biyometrik fotoğraf başörtülü olur mu?
Başörtüsü veya tesettür ile çektirilen biyometrik fotoğraflar kabul edilmektedir. Ancak başörtüsü ile çektirilen fotoğraflarda yüz çene ucundan alına kadar görünür olmalıdır. Ayrıca başörtüsü yüzünden yüzün üzerinde gölgeler oluşmamalıdır.
Biyometrik fotoğrafta sakal olur mu?
Günlük yaşantısında sakallı dolaşmayı tercih edenler genellikle ehliyet, kimlik gibi belgeleri çıkarırken biyometrik fotoğraflarını da sakallı çektirmektedirler. Bu tanınmayı kolaylaştırdığı için bir sorun değil aksine fayda sağlamaktadır.
Biyometrik fotoğraf en az kaç tane çektirilir?
Genel olarak fotoğrafçılar en az 4 biyometrik fotoğraf çektirilmesine izin vermektediler. Daha azını isteseniz dahi genel olarak sizden 4 biyometrik fotoğraf ücreti alırlar.
Biyometrik fotoğraf ne zaman çıkar, hemen çıkar mı?
Biyometrik fotoğraf ile vesikalık fotoğrafın çıkma süresi hemen hemen aynıdır. Yani fotoğrafçıya gittiğinizde ortalama olarak 5 ile 10 dakika süre içerisinde çektirdiğiniz biyometrik fotoğraflar basılarak tarafınıza verilir.
Biyometrik fotoğrafta gülümseme olur mu?
Biyometrik fotoğraflarda en çok merak edilen konuların başında belki de bu gelmektedir. Çektireceğiniz biyometrik fotoğrafta başınız dik olmalı ve mimikler olmadan yani gülmeden gülümsemeden poz vermelisiniz.
Biyometrik fotoğrafta küpe ve hızma
Kullanılması zorunlu olmayan küpe, hızma, prising gibi şeyler biyometrik fotoğrafta olmamalıdır. Fotoğraf çekilirken bu eşyaları çıkarmak daha doğru olacaktır.
Biyometrik fotoğraf çekilirden nasıl giyinilmeli?
Biyometrik fotoğraf çekiminde kılık kıyafette bir zorunluluk bulunmaktadır. İster takım elbise giyin, ister elbise, isterseniz de tişört giyin fark etmemektedir.
Biyometrik fotoğrafın ebatı ölçüleri ne olmalıdır?
Ebatı 50 mm X 60 mm olmalıdır. Farklı ebatlarda çekilen fotoğraflar kesinlikle kabul edilmemektedir. Bu yüzden fotoğrafçıya bu konu hakkında hatırlatma yapabilirsiniz.
Biyometrik fotoğraf çoğaltılır mı?
Biyometrik fotoğraf da diğer vesikalık fotoğraflar gibi çoğaltılabilmektedir. Ancak bu çoğalttığınız resmin çok eski olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi durumda kurumca kabul edilmeyebilir.
Biyometrik fotoğraf geçerlilik süresi nedir?
Biyometrik fotoğraflarda bir geçerlilik süresi bulunmaz. Bundan bir sene önceki fotoğrafınız da pek tabi kabul edilir. Ancak fotoğrafınız ne kadar eski olursa şu anki halinizle değişimi de o kadar fazla olacaktır. Bu yüzden mümkün olduğunca yeni fotoğraf kullanmaya gayret etmelisiniz.

Bu yazımızda biyometrik fotoğraf aynı gün çıkar mı, biyometrik fotoğraf için ne gerekli, kriterleri kuralları özellikleri nelerdir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap