Faydalı Bilgiler

Egzoz emisyon ölçümü nedir, nasıl yapılır?

Egzoz emisyon ölçümü nasıl yapılır?
Tarafından yazıldı Rooting

Egzoz emisyon ölçümü zorunlu mu?

Dünya nüfusu ve sanayileşme oranı günden güne artmaktadır. Hal böyle olunca da hava kirliliği kaçınılmaz boyutlara ulaşıyor. Dünyanın sıcaklığı günümüzde hiç olmadığı kadar yüksek. Ekosistemimiz bu duruma ne kadar daha dayanacağı ise büyük bir muamma. Bu konuda gerek bireysel olarak gerekse ülkeler nezdinde ciddi önlemler alınmalı ve katı şekilde uygulanmalı. Bu hususta yapılan çalışmalardan bir tanesi de egzoz emisyonudur. Peki nedir bu egzoz emisyonu dedikleri şey?

Egzoz emisyonu nedir?

Egzoz gazı emisyonu araçlarda kullanılmakta olan yakıtların yanması ile meydana çıkan ve havaya karışan kimyasal maddelerin yarattığı hava kirliliğini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Yeni araçlarda araçlar çalışırken havaya çeşitli kimyasalları egzoz yolu ile atmaktadır. Dünyada 1 milyarı aşkın aracın olduğu düşünüldüğünde oluşan hava kirliliğinin boyutunu tahmin edebilirsiniz. Hava kirliliğinin önüne geçmek için egzoz gazı muayenesi yani egzoz emisyon testi hayati önem taşımaktadır.

Egzoz emisyon ölçümü nerede, nasıl yapılır?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı egzoz gazı sebebi ile oluşan kirliliğe karşı savaş açtı. Bu kapsamda trafikteki araçların egzoz emisyon değerleri ölçülerek trafikte seyir etmelerine engel bir durumun olup olmadığı tespit edilmeye başlandı. Günümüzde araç muayenelerinde egzoz emisyon ölçümü yapılmazsa araç ağır kusurlu kabul edilmekte ve trafikten men edilmektedir. Bu duruma düşmemek adına araç muayenesinden önce muhakkak egzoz emisyon ölümünü yaptırmanız gerekmektedir.

Egzoz emisyon ölçümünü 81 ilimizde şubesi bulunan TÜVTÜRK muayene istasyonlarında gerçekleştirebilirsiniz. Muayene istasyonlarında egzoz emisyon ölçümünün gerçekleştirildiği ayrı bir yer bulunmaktadır. Muayene saatinizden 1-2 saat önce buraya gelerek ölçümünüzü yaptırabilir ve akabinde muayeneye girebilirsiniz. Bunun dışında egzoz emisyon ölçümü yapmaya yetkili olan özel kurumlar da bulunmaktadır. Ancak en kolay ve uygun fiyatlı olanı kuşkusuz TÜVTÜRK’tür. Ruhsatınız ve kimliğinizle müracaat etmeniz durumunda kolayca ölçümlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın egzoz emisyon ölçümü yaptırılmamış olan araçlar muayeneden geçmeyecektir.

Egzoz emisyon ölçümü ücreti ne kadardır? 2023

Egzoz emisyon ölçüm fiyatı özel firmalarda firmaya göre farklılık göstermektedir. Ancak tüm TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında egzoz emisyonu 180 TL’ye ölçülmektedir. Bu rakam 2023 yılı için geçerli olan güncel rakamdır.

Egzoz emisyon muayenesi kaç yılda bir yapılır?

Öncelikle tarım ve orman traktörleri, motosiklet ve mopedler ile 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, hibrit ve elektrikli araçlar ile hidrojen yakıtlı araçlar egzoz gazı emisyon ölçümlerinden muaftırlar. Bunun dışındaki araçlar ise muayene süreleri zarfında egzoz emisyon ölçümlerini yaptırmalıdırlar. Aşağıda hangi araç tipinin ne kadar sürede egzoz emisyon ölçümü yaptırmasının zorunlu olduğunu görebilirsiniz.

  • Hususi ve resmi otomobiller ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir,
  • Diğer motorlu taşıtlar ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir, periyodik egzoz gazı emisyon ölçümüne tabi tutulur.

Egzoz emisyon ölçümü geçerlilik süresi ve bitiş tarihi bu şekildedir. Şayet bu süreler zarfında egzoz emisyon testlerinizi yaptırmazsanız cezası bulunmaktadır. Bu ceza miktarı aşağıdaki bağlantımızda detaylı bir şekilde verilmiştir.

Egzoz Emisyon Yaptırmama Cezasını Öğrenmek İçin Tıklayın

Egzoz emisyon ölçümü sonuçları sorgulama

Yaptırmış olduğumuz egzoz emisyon ölçümlerinizi E-Devlet üzerinden oldukça kolay bir biçimde sorgulayabilirsiniz. Bunun için “https://www.turkiye.gov.tr/csb-egzoz-gazi-emisyon-olcumu-sorgulama” sayfasına giriş yapmanız yeterlidir. Egzoz muayenesi yaptıran araçlar muayeneye işlemlerini gerçekleştirebilirler. Aşağıdaki sayfadan muayene işlemleri hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Araç Muayenesi Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Detaylar

Bu yazımızda egzoz emisyon ölçümü olmadan muayeneden geçer mi, egzoz emisyon olmadan muayene olur mu, egzoz emisyon ölçümü kaç para ve fiyatı ne kadar detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap