Faydalı Bilgiler

Egzoz emisyon ölçümü yaptırmama cezası

Egzoz muayenesi yaptırmama cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Egzoz emisyon cezası var mı?

Gerek ülkemizde gerekse dünyada hava kirliliği büyük bir hızla artıyor. Hava sıcaklarının da bu doğrultuda yükselmesi ile tüm dünyada hava kirliliğine karşı birçok tedbir alınmış durumda. Kuşkusuz bunların yeterli olmadığı açık. Bu alınan tedbirlerden bir tanesi de egzoz emisyon değerleri ile alakalıdır. Her araç egzozundan doğaya çeşitli kimyasallar karıştırmaktadır. Bu kimyasalların oranı yani havayı ne kadar kirlettiği egzoz emisyon ölçümü ile hesaplanmaktadır. Egzoz emisyon ölçümü tüm TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında ve özel servislerde yaptırılabilmektedir. Bu işlemi yaptırmak zorunludur. Yani aracınızın egzoz emisyon ölçüm zamanı geldiğinde bu testi yaptırmalısınız. Aksi durumda cezası bulunmaktadır. Peki nedir bu ceza?

Egzoz emisyon gecikme cezası ne kadar, kaç para? 2023

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı egzoz emisyon oranlarına büyük önem vermekte ve bu testi yaptırmayarak trafik ve hava kirliliğini hiçe sayan sürücülere cezai işlem uygulamaktadır. Egzoz emisyon testlerinizi yaptırarak hava kirliliğinin bir nebze önüne geçebilirsiniz. Egzoz muayenesi cezası ise 2023 yılı için aşağıdaki gibidir.

CEZA MADDESİCEZASI
Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine6.227 TL
Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan ve standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine12.561 TL

Tabloda belirtildiği üzere şayet egzoz emisyon ölçümü yaptırmazsanız yani egzoz emisyon ölçümü süreniz dolduysa 6.227 TL para cezası kesilmektedir. Ancak testi yaptırmayıp daha sonra yapılan testte egzoz emisyon değerleriniz yüksek çıkarsa bu rakam 12.561 TL olacaktır. Bu yüzden süresi geldiğinde muhakkak egzoz emisyon ölçümünüzü yaptırmanız gerekmektedir.

  • Hususi ve resmi otomobiller ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir,
  • Diğer motorlu taşıtlar ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir, periyodik egzoz gazı emisyon ölçümüne tabi tutulur.

Bu sürelere dikkat etmelisiniz. Egzoz emisyon ölçümü olmaması cezası yani egzoz emisyon ölçümü yaptırmama cezası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan Çevre Kanunu 20 (A) maddesine göre uygulanmaktadır. Gördüğünüz üzere rakamlar oldukça yüksektir. Bunun yerine süresi geldiğinde 180 TL gibi bir rakama tüm TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında oldukça kısa sürede egzoz emisyon ölçümünüzü yaptırabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıda bu konu hakkında detaylı bilgiler verdik.

Egzoz Emisyon Ölçümü Nasıl Yapılır Öğrenmek İçin Tıklayın

Egzoz muayenesi cezasını kim kesiyor?

Çevre Kanunu gereğince trafiğe kayıtlı araçların egzoz emisyon ölçümü yaptırmaları zorunludur. Yapılan araştırmalarda ülkemizde 10 milyonu aşkın aracın halen egzoz emisyon ölçümü yaptırmadığı görülmüştür. Bu sürücülerin tespiti durumunda trafik ekipleri trafik cezası yazmaktadır. Yani egzoz muayenesi gecikme cezası trafik ekiplerince yapılan kontrollerden sonra eksik olduğu anlaşılması durumunda kesilmektedir.

Egzoz emisyon ölçümü geç yaptırma cezası nereye ödenir?

Egzoz emisyon cezasını online olarak Gelir İdaresi Başkanlığı yani GİB sitesi üzerinden veya vergi dairelerine müracaat ederek ödeme şansınız bulunmaktadır. Ödeme yapabileceğiniz tüm yolları resimli olarak aşağıdaki bağlantımızda anlattık.

Egzoz Emisyon Cezası Nereye Ödenir Öğrenmek İçin Tıklayın

Bu yazımızda egzoz emisyon cezası maddesi, egzoz emisyon günü gecikme cezası, egzoz muayenesi geçince ceza var mı, kaç TL, kaç para gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap