Faydalı Bilgiler

Şase numarası nedir, nerede yazar?

Şase numarası nerede yazar
Tarafından yazıldı Rooting

Araç şase numarası (VIN) nedir, ne işe yarar?

Resmi olarak üretimi gerçekleştirilmiş olan her araçta şase numarası ya da diğer adı ile şase no bulunmaktadır. Şase numarası bir nevi aracın kimlik numarasıdır. Otomotiv sanayinde; araba, kamyon, scooter, iş makinesi, minibüs, otobüs, traktör gibi tüm araçların bir şase numarası bulunmaktadır. Global adı Vehicle Identification Number yani kısaca VIN olan şase numarası, araç tanımlama numarası olarak da bilinmektedir.

İlk kez 1954 yılında kullanılmaya başlanmış olan şase numarası, önceleri her araca göre farklı formattaydı. Ancak 1981 yılında dünyadaki tüm araçlarda standart bir kullanıma büründü. Trafiğe çıkan her aracın bir şase numarası bulunmak zorundadır.

Şase numarası kaç hanelidir, kaç haneli olur?

Şase numarası anlamıAraçlarda bulunan şase numarası 17 karakterden oluşmaktadır. Bu karakterlerin her birisi farklı bir anlamı bulunur. Bu karakterler sayesinde araç hakkında birçok detaylı bilgiye ulaşmanız mümkündür. Peki nedir bu bilgiler?

  • Numaranın ilk iki karakteri aracın nerede üretildiğini göstermektedir. Bu iki karakter sayesinde araç hangi kıtada ve ülkede üretilmiş öğrenebilirsiniz.
  • Üçüncü karakter aracın tipini ifade etmektedir. Otomobiller için farklı, minibüsler için farklı, traktörler için farklıdır.
  • Şase numarasının dördüncü karakterinden sekizinci karaktere kadar aracın markasını, motor hacmini ve motor tipini göstermektedir.
  • Şase numarasının dokuzuncu karakteri güvenlik numarasıdır.
  • Şase numarasının onuncu karakteri, kaç model yani diğer bir tanımla model yılını ifade etmektedir.
  • On birinci karakter ise araç hangi fabrikada üretilmiş bunu göstermektedir.
  • En sondaki 6 karakter ise aracın seri numarasıdır.

Tüm bu bilgilere şase numarası okuyarak basitçe ulaşabilirsiniz. Araç şase numarası her araçta bulunması zorunludur.

Araç şase numarası nerede yazar?

Şase numarası hangisi?Kasko, trafik sigortası gibi işlemlerde, yedek parça değişimlerinde ve daha sayısız iş ve işlemde sizlerden araç şase numarası talep edilmektedir. Birçok sürücü şase numarası aracın neresinde yazar bilmemektedir. Araç şase numarası araç tipine göre farklı yerlerde olabilir. Ancak genel olarak sürücülerin silecek panelinde sol tarafta ve sürücü kapı aralığında bulunmaktadır. Bu sayede aracın üzerine bakara araç şase numarasını görebilirsiniz. Soldaki resimde gördüğünüz gibi kapıyı açtığınızda sağ ve sol boşluklarda şase numarası olabilir. Ya da ön camdan şoför kısmından yine şase numarasını öğrenebilirsiniz. Renault Megane, Opel Astra, Scenic, Focus, Laguna, Clip, Golf gibi tüm araçlarda şase numarası bu iki bölgede yazmaktadır.

Bunun dışında şase numarası araç ruhsatında, trafik sigortası üzerinde, servis bakım kağıtlarında bulunmaktadır. Hatta bazı trafik cezalarında bile şase numarası yer almaktadır. İkinci el veya sıfır araç alacak olan kişilerden öncelikle ruhsatlarında yazan şase numarası ile araç üzerinde bulunan şase numarasının karşılaştırılması beklenir. Şayet herhangi bir sorun yoksa satın alma işlemi gerçekleştirilir. Şase numarası aracın kimlik kartı olduğu için muhakkak doğru olarak araç üzerinde bulunmalıdır.

Motosikletlerde de şase numarası bulunmaktadır. Bu şase numarası genel olarak sele altındaki dikine uzun kapağın arkasında yer almaktadır. Bu kapağa motosikletlerde şase numarası kapağı denilmektedir. Traktörlerde ise genel olarak sağ tarafta çakılı durumdadır.

Şase numarası silinmiş okunmuyor, ne yapmalıyım?

Bazı durumlarda şase numarası taşlanmış olması sebebi ile okunmayabiliyor. Bu genel olarak az yaşanan bir durum olsa bile şase numarasının silinmesi veya okunmaması başınızı ciddi dertlere sokabilir. Şase numarası silinmesinin cezası var mı yazımızda anlattığımız üzere aracınız hem muayeneden geçmeyecek hem de trafikten men gibi çeşitli cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden şase numarası okunmuyor diyorsanız hemen gerekli müracaatları gerçekleştirerek yeniden yazdırmalısınız. Bu biraz meşakkatli bir süreçtir.

  • Öncelikle İstanbul Teknik Üniversitesi veya Makine Mühendisleri Odasına müracaat etmeli ve orjinallik raporu almalısınız.
  • Rapor alındıktan sonra şase veya motor numarasını yetkili servislerde çaktırabilirsiniz.
  • Mühürleme işlemi yapıldıktan sonra aracınızı tekrar güvenle muayeneye sokabilirsiniz.

Şase Numarası Nerede Yazdırılır? Tıkla Öğren

Şase numarası neden önemlidir?

Şase numarası sizlere araç hakkında oldukça detaylı bilgiler vermektedir. Bir araç sahibi olduktan sonra yapacağınız birçok işlemde sizden şase numarası talep edilir. Bunun yanında araç servisleri araca işlem yaparken şase numarasından bilgilerine ulaşır ve hangi yağı kullanacağına hangi yedek parçayı takacağına kadar bu rakamlar dizisi ile karar verir.

Şase numarası vermek tehlikeli mi, sakıncalı mı?

Birçok sürücü şase numarası başkasına verilir mi merak etmektedir. Şase numarasını başkalarına vermek oldukça sakıncalıdır. Günümüzde çok sayıda hırsızlık olayı şase numarasının verilmesi yüzünden gerçekleşmiştir. Şase numarasını öğrenen hırsızlar kimlik bilgilerini de öğrenmeleri durumunda kimlik ve ruhsatın sahtesini yapmakta ve bu sayede sizin bilginiz olmasa bile aracın satışını noterlerden gerçekleştirebilmektedirler. Bu yüzden araç şase numarasını paylaşmamanız faydalı olacaktır.

Bu yazımızda şasi numarası bulma ile şase numarası nasıl bulunur ve şase numarası arabanın neresinde yazar hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap