Yeni Ehliyet

Ehliyet ne kadar sürede alınır?

Ehliyet ne kadar sürede alınır?
Tarafından yazıldı Rooting

Ehliyet veya diğer adı ile sürücü belgesi, karayolunda motorlu ve motorsuz araçları kullanmak için yetkinlik belirten resmi bir belgedir. Ehliyet alma süreci Avrupa Birliği ile uyum aşamasında geçtiğimiz senelerde değiştirildi. Yeni sistemde, ehliyet sınavından, ehliyet alma şartlarına kadar birçok konuda değişiklikler gerçekleştirildi. Sürücü adaylarının yeni sistemde en çok merak ettikleri konuların başında ise ehliyet alma süresi geliyor.

Ehliyet almak ne kadar sürer?

Ehliyet nasıl alınır sayfamızda detaylı anlattığımız üzere sürücü belgesi alabilmek için öncelikle bir sürücü kursuna yazılmalı, burada teorik eğitimleri tamamladıktan sonra ehliyet sınavına girmelisiniz. Bu sınavı başarı ile geçerseniz de direksiyon dersleri alacak ve direksiyon sınavına gireceksiniz. Tüm bu aşamaları başarı ile tamamlayanlar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne müracaat ederek yeni ehliyetlerini alabilirler. Tüm bu süreç kaç ay sürüyor sorunun cevabı ise aşağıda verilmiştir.

  • Sürücü kursuna kayıt : 1 gün
  • Sürücü kursunda teorik eğitim : 7 – 10 gün
  • Ehliyet sınavı için bekleme : 2 hafta
  • Direksiyon eğitimi ve direksiyon sınavı : 1 ay
  • Sürücü kursunun belgelerinizi hazırlaması : 1 hafta
  • Yeni ehliyetinizin elinize ulaşması : 2 hafta

Yukarıdaki tarihler başvurduğunuz gün ve sınavlarda başarılarınıza göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak genel olarak direksiyon ve ehliyet sınavlarını tek seferde verdiğinizi düşünürsek 2.5 aylık bir sürede yeni çipli ehliyetinize kavuşabilirsiniz. Önceden ehliyet sınavı yazılı olarak gerçekleştirildiği için bu süre çok daha uzundu. Ancak yeni sistemde ehliyet sınavı online olarak ve daha sık aralıklarla gerçekleştirilmektedir.

Bu yazımızda ehliyeti kaç ayda alabilirim ve ehliyet almak ne kadar sürer gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap