Yeni Ehliyet

Ehliyet alma şartları nelerdir?

Ehliyet almanın şartları
Tarafından yazıldı Rooting

Ülkemizde araç kullanabilmek için ehliyet ya da diğer adı ile sürücü belgesi sahibi olmanız gerekmektedir. 2016 yılında yapılan bir değişiklik ile ehliyet alma sistemi ve ehliyetler yenilenmiştir. Artık sürücüler Avrupa Birliği’ne uyum çerçevesinde getirilmiş olan yeni çipli ehliyetlerini kullanmaktadırlar. Ehliyet alabilmek için sağlamanız gereken şartlarda da birçok yenilik yapılmıştır.

Ehliyet alma şartları (koşulları) nelerdir?

Ehliyet almak, sanılanın aksine oldukça kolaydır. Ehliyet nasıl çıkarılır sayfamızda ele aldığımız gibi ehliyet alabilmek için öncelikle bir sürücü kursuna yazılmalı ve ardından ehliyet sınavı ile direksiyon sınavlarını vermelisiniz. Sonrasında ise tek yapmanız gereken yeni ehliyetinizi çıkarmaktır. Ancak sürücü kursuna müracaat etmeden önce gerekli şartları sağlayıp sağlamadığınızı incelemelisiniz. Aşağıda güncel ehliyet sınıfları için sağlamanız gereken şartlar detaylı olarak verilmiştir.

  1. Ehliyet almanın yaş şartı
  2. Ehliyet almak için istenilen deneyim şartı
  3. Ehliyet almanın eğitim şartı
  4. Ehliyet almak için gereken sağlık şartı
  5. Ehliyet almak için talep edilen adli sicil kaydı şartı
  6. Ehliyet almanın sınav şartı

Ehliyet alma şartlarını bu şekilde 6 başlık altında toplayabiliriz.

Ehliyet almak için aranan yaş şartı nedir?

Ehliyet alabilmenin ilk şartı yaş şartıdır. Yeni ehliyet sisteminde M, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F olmak üzere 16 ehliyet sınıfı bulunmaktadır. Bu ehliyet sınıflarının her birisi için doldurmanız gereken yaş farklıdır. Burada önemli olan gün almak değil o yaşı doldurmaktır. Örneğin otomobil kullanmanız için gerekli olan 18 yaşını tamamen doldurmalısınız. Aşağıdaki tablodan hangi ehliyet sınıfı için kaç yaşını doldurmanız gerektiğini görebilirsiniz.

TÜM EHLİYET SINIFLARI
SINIFIKULLANDIĞI ARAÇLARYAŞ
MMotorlu Bisiklet (MOPED) (2-3-4 Tekerlekli)16
A1125 CC'ye Kadar Motosiklet ( 2-3 Tekerlekli )16
A235 KW'ye Kadar Motosiklet ( 2-3 Tekerlekli )18
A35 KW Üzeri Motosiklet ( 2-3 Tekerlekli )20
B1Motosiklet ( 4 Tekerlekli )16
BOtomobil ve Kamyonet18
BEOtomobil ve Kamyonet ( Römorklu )18
C17500 KG'ye Kadar Kamyon ve Çekici18
C1E1200 KG'ye Kadar Kamyon ve Çekici ( Römorklu )18
CKamyon ve Çekici21
CEKamyon ve Çekici ( Römorklu )21
D116 + 1 Kişilik Minibüs21
D1E16 + 1 Kişilik Minibüs ( Römorklu )21
DOtobüs24
DEOtobüs ( Römorklu )24
FTraktör18
Gİş Makinesi18

Ehliyet almak için istenilen deneyim şartı nedir?

Bazı ehliyet sınıflarını alırken deneyim şartı istenmektedir. Bu şartı sağlamayan kişiler ilgili ehliyet sınıfını alamazlar. Aşağıdaki tabloda hangi ehliyet sınıfı için deneyim şartı arandığını ve bunun ne olduğunu görebilirsiniz.

Ehliyet Belgesi Sınıfı Deneyim Şartı
A sınıfı için ( 24 yaş tamamlandıysa deneyim aranmaz.)en az iki yıllık A2 sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak
C1, C, D1 ve D sınıfı içinen az B sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak
BE sınıfı içinB sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
CE sınıfı içinC sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
C1E sınıfı içinC1 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
DE sınıfı içinD sınıfı sürücü belgesine sahip olmak
D1E sınıfı içinD1 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak

Ehliyet almak için ne mezunu olmak gerekir?

Ehliyet almak için en az ilkokul mezunu olmak gerekmektedir. Yeni ehliyetler çıkarılmadan önce eğitim ile ilgili bir şart bulunmuyordu. Ancak yeni yönetmeliğin gelmesi ile beraber bundan sonra en az ilkokul mezunu olmayan sürücü adayları ehliyet alamayacaklardır. Bu durum Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 76. Maddesinde açıkça belirtilmiştir.

Ehliyet almak için sağlık şartı nedir?

Sürücü belgesi almak isteyen adaylarda aranan belki de en önemli şart, sağlık şartıdır. Sürücü olmak isteyen adaylar; aile sağlık merkezi, kamu hastaneleri veya özel hastaneler gibi kurumların herhangi birisinden sürücü olmaya engel bir durumlarının olmadığına dair sağlık raporu almalıdırlar. Örneğin belirli bir derecenin üzerinde görme bozukluğu olanlar, şaşılık olanlar, renk körü olanlar gibi çeşitli sağlıksal sorunu olanlar belirli sınıfları veya hiçbir sınıf ehliyeti alamazlar. Bu durum yapılan sağlık muayenesinde belli olmaktadır.

Sabıka kaydı olanlar ehliyet alabilir mi?

Sabıka kaydı ehliyet için sürücü adaylarından talep edilen belgelerden bir tanesidir. Aşağıdaki suçlardan hüküm giymiş olanlar ehliyet almak için müracaat edemezler.

  • Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191 inci maddeleri
  • 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrası
  • 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlar.

Sürücü kursları genelde sabıka kaydı sormamaktadır. Bu durum da yukarıda saymış olduğumuz suçlardan hüküm giymiş olan vatandaşlarımızı mağdur etmektedir.

Ehliyet almak için sınav şartı

Ehliyet alabilmek için sürücü kursundaki eğitiminizin ardından ehliyet sınavı ve direksiyon sınavı aşamalarını tamamlamanız gerekmektedir. Ehliyet sınavında 50 soru sorulmaktadır ve siz en az 35 soruya doğru cevap vermelisiniz. Bu sınavda 4 yanlış bir doğruyu götürmemektedir. Bu yüzden 35 soruya doğru cevap vererek, en az 70 puan almanız sınavı geçmek için yeterlidir.

Bu yazımızda ehliyet almanın şartları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap