Faydalı Bilgiler

Otomatik vites harfleri ve anlamları

Otomatik vites harfleri ve anlamları
Tarafından yazıldı hezgin

Vites geçişlerini sürücülerin müdahalesi olmadan yapabilmesine olanak tanıyan şanzıman sistemine otomatik vites denilmektedir. Ülkemizde trafik yoğunluğu arttıkça otomatik vites araç sayısı da o denli artmaktadır. Öyle ki yapılan bir araştırmaya göre ülkemizde günümüzde satılan araçların yüzde 72’ye yakınını otomatik vites araçlar oluşturuyor. Otomatik vites ve yarı otomatik vites gibi şanzıman çeşitlerine sahip araçlarda manuel araçlara göre daha farklı harfler bulunmaktadır. Peki nedir bunlar?

Otomatik ve yarı otomatik vitesteki harflerin anlamları nelerdir?

Otomatik veya yarı otomatik vitesli araçları daha önce kullanmadıysanız bunlarda yer alan harfler sizlere tanıdık gelmeyebilir. Aşağıda tüm otomatik ve yarı otomatik vites harflerini sizler için sıraladık.

 • P (Park) : Otomatik ve yarı otomatik vitesli araçlarda el freni bulunmaz. Ancak bunun yerine aracınızı tamamen durdurduktan sonra vites kolunu P’ye getirmelisiniz.
 • R (Reverse) : R geri vitesi simgelemektedir. Otomatik veya manuel araçlarda geri vites R sembolü ile gösterilir. Aracı tamamen durdurduktan sonra R moduna alarak geriye gitmelisiniz.
 • N (Neutral) : Otomatik vitesli araçlarda boşa almak için N harfi kullanılır. Araç bekleme durumunda iken N moduna alabilirsiniz.
 • D (Drive) : Aracınızı ileriye hareket ettirmek için kullanmanız gereken vitestir.
 • D4 veya 4 : D ile aynı işlevdedir. İleriye gitmek için kullanılır ve bu pozisyonda vites araç hızına göre otomatik olarak değişir.
 • D3 veya 3 : İleriye gitmek için kullanılır. Ancak D pozisyonundan farklı olarak araç hızı max 100 kilometreye kadar çıkabilir.
 • 1 : İleriye gitmek için kullanılır. Fakat aracın maksimum hızı 30 kilometreye kadar çıkabilir. Bu genel olarak dik yokuşlarda kullanılır. Çünkü bu viteste araçta geri kayma kilidi aktif olur.
 • 2 : İleriye gitmek için kullanılır. Araç hızı maksimum 60 kilometreye kadar çıkabilir. Yine geri kayma kilidi olduğu için genel olarak dik yokuşlarda kullanılır.
 • S veya O (Sport mode – Overdrive & Spor mod): Özellikle spor otomatik araçlarda S ve O harflerini görürsünüz. Bu hızlı kullanım ya da diğer adı ile spor kullanım içindir. Araç vitesi bu harflere getirildiğinde devir aralığı yükselir, hızlanma artar ve yakıt harcaması yükselir.
 • L  (Low) : Low düşük yani ağır vites anlamını taşımaktadır. Vitesi L harfine getirdikten sonra hızlanmaya çalışsanız bile araç sürekli 1. Viteste hareket edecektir.
 • + ve – : Yarı otomatik araçlarda bulunan + ve – işaretleri vitesi manuel olarak değiştirmenize olanak tanımaktadır.

Otomatik vitesli araçlarda debreyaj pedalı yer almaz. Aracı hareket ettirmek için tek yapmanız gereken vites kolunu D moduna alarak gaza basmaktır. Son yıllarda artık en çok otomatik ve yarı otomatik araçlar tercih sebebi oluyor. Genelde manuel araç kullananlar bir iki kez otomatik kullandıklarında ne kadar rahat olduğunu ve manuel araçlarda ne kadar zorlandıklarını dile getiriyorlar. Ancak bu araçlar hakkında en çok karıştırılan konu otomatik ve yarı otomatik vites harfleridir. Bu vites harfleri ve anlamlarını unutmamanız gerekmektedir.

Bu yazımızda otomatik viteste boş hangi harf, otomatik vites harfleri ne anlama gelir, otomatik vites üzerindeki harfler ve açıklamaları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

hezgin

Yorum Yap