Faydalı Bilgiler

Head-up display nedir, ne işe yarar?

Head-up display nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

Otomobil teknolojileri tüm dünyada oldukça büyük bir hızla gelişiyor. Eskiden sadece hayal edebileceğimiz şeyleri otomobil üreticileri büyük bir başarı ile araçlara uygulayabiliyorlar. Araçlara eklenen bu yeni teknolojiler ile sürüş hem daha güvenli hem de daha konforlu bir hale gelmiş durumda. Bu yeniliklerden sonuncusu da head-up display veya kısa adı ile HUD. Peki nedir bu head-up-display?

Head-Up Display nedir, ne demektir?

Head-Up Display ülkemizde baş üstü göstergesi ya da diğer adı ile hayalet gösterge olarak da bilinmektedir. Hayalet gösterge savaş uçaklarında ve bilim kurgu filmlerinde karşımıza çıktığı gibi araçların göstergesinin cama yansıtılması durumudur. Ön cama yansıtmalı renkli gösterge ekranı ile göstergenizde bulunan bilgilere bakmak için başınızı eğmek zorunda kalmıyor ve doğrudan tüm bu önemli bilgileri camınızda görebiliyorsunuz. Motor devri, mevcut hız, yol durumu, hava durumu, radyo ve göstergenizde bulunan diğer bütün veriler hayalet gösterge ile cama yansıtılabiliyor.

Hayalet gösterge nedir?Yukarıdaki resimde BMW marka bir araca takılmış olan head-up display sayesinde araç hızı ve yol hız sınırı gibi bilgiler başarılı bir şekilde cama yansıtılmış. Bu sayede sürücü yoldan gözünü ayırmadan aracını kullanırken, araç hakkında önemli verilere de erişebiliyor.

Heap-Up Display nasıl çalışır?

Heap-Up Display sistemi için hologramik bir ayna sistemi kullanılmaktadır. Aracın ön konsoluna yerleştirilen kamera sistemi sayesinde bilgiler bu cama yansıtılabilmektedir. Yansıtılma açısı özel olarak hesaplanmakta ve sürücünün yolu görüş açısı kısıtlanmamaktadır. Havanın yağmurlu veya güneşli olması gibi değişken hava şartlarında bile camda oldukça net bir görüntü oluşmakta ve bu görüntü kalitesi hava şartları ile değişmemektedir.

Head-up display hangi araçlarda ve modellerde var?

Head-up display henüz otomobil dünyasına yeni girmiş bir sistem. Buna karşın birçok marka yeni nesil araçlarında bu sisteme yer vermeye başladı. Sistemin öncülüğünü ise BMW ve Audi gerçekleştiriyor. 2021 model ve üstü araçlarda bu sistemi görebilmek mümkün. Hatta BMW’nin kendisine özgü tasarlamış olduğu bir HUD sistemi bulunuyor.

Head-up display araçlara sonradan taktırılır mı?

Özellikle ülkemizde araç fiyatlarının oldukça yüksek olması sebebi ile birçok araç markası diğer ülkelerde fabrika çıkışı olarak verdiği özellikleri ülkemizdeki araçlar için tanımlamıyor ve bu özelikleri talep eden müşterilerinden fiyat farkını talep edebiliyor. Bu yüzden birçok yeni nesil araçta dahi head-up display özelliği bulunmayabiliyor. Ancak üzülmeyin. Aracınıza daha sonradan head-up display sistemini taktırmak mümkün. Bunun için aracınızın ön camı bu sisteme uygun bir camla değiştiriliyor ve aracınıza kamera sistemi yerleştiriliyor. BMW X1, 7, E60, Opel İnsignia, Audi A3, A8, Golf, Opel Astra, Tiguain, Passat, Peugeot 508, Mondeo, Mazda, Range Rover, Renault, Volvo S60 gibi sayısız model ve markaya bu sistemi taktırabilmek mümkün.

Head-up display fiyatları ne kadar?

Head-up display fiyatları modellere göre farklılık gösteriyor. Ucuz olanları bulunsa da genel olarak iyi bir deneyim yaşamak isteyenler en az 50 Dolar ücreti ödemek zorundalar. Bununla beraber bazı çeşitlerinde fiyatları 500 Dolara kadar çıkabiliyor.

Bu yazımızda hayalet gösterge her araca olur mu, head up display olan araçlar gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap