Faydalı Bilgiler

Yediemin otoparkı nedir?

Yediemin otoparkı nasıl açılır?
Tarafından yazıldı Rooting

Yediemin nedir, ne demektir?

Araçlarınızı park edilmesi yasak olan yerlere park ettiğinizde park cezası yiyecek ve aracınız yediemin otoparkına çekilecektir. Önceden park edilmesi yasak olan yere park etmek aracınızın çekilmesi için yeterli bir nedendi. Artık aracınızın çekilebilmesi için trafiği engellemesi gerekmektedir. Şayet aracınız trafiğe engel teşkil ederse Trafik Vakfı tarafından aracınız yediemin otoparkına çekilecektir. Ancak bilinenin aksine yediemin otoparkı iki çeşittir. Birincisi bahsettiğimiz üzere hatalı park eden araçların çekildiği yediemin, ikincisi ise haciz sonucu gelen beyaz eşya gibi malların tutuldukları yediemin. İkinci olan depo olarak kullanılan alanlardır. Şayet sizin de aracınız yediemin otoparkına çekildiyse Aracım Hangi Otoparka Çekilmiş sayfamızdan aracınızın çekildiği otoparkı dakikalar içerisinde öğrenebilirsiniz.

Yediemin otopark ücret tarifesi

Aracınız hatalı park sonucunda yediemin otoparkına çekildiyse çekici ücreti ve otopark parası ödemek zorunda kalırsınız. Güncel olarak çekici ücreti 90 TL’dir. Ayrıca otoparkta kaldığı her gün için 12 TL tahsil edilir. Yediemin otoparklarında kredi kartı bulunmamaktadır ve nakit olarak işlem gerçekleşmektedir. Yediemin otoparklarına sadece yanlış park eden araçlar değil aynı zamanda hacizli araçlar da yediemin otoparklarında güvence altına alınmaktadır.

Aracınız yediemin otoparkına çekildiyse otopark ücretini ödeyerek teslim alabilirsiniz. Ancak aracı sadece ruhsat sahibi alabilmektedir. Şayet araç sizin adınıza kayıtlı değilse noterden araç sahibi vekalet vermesi durumunda teslim alabilirsiniz.

Yediemin lisansı nasıl nereden alınır?

Yediemin otoparkı açmak veya yediemin deposu açmak bilinenin aksine oldukça zordur. Bunun yanında işletmesi ve devir durumunda da prosedürler oldukça ağırdır. Yediemin otoparkı açmak için Adalet Bakanlığı’na müracaat etmelisiniz. Ülkemizde yediemin lisansı vermeye yetkili tek kurum Adalet Bakanlığı’dır. Şayet fiil ehliyetine sahipseniz Adalet Bakanlığı’nca açılan yediemin otopark ihalesine katılabilirsiniz. Bu ihaleyi kazanmanız durumunda Adalet Bakanlığı onay verirse yediemin otoparkı açabilirsiniz.

Yediemin otoparkı açmak için herhangi bir haciz ya da borç bulunmamalıdır. Ayrıca adli sicil kaydınızın da temiz olması gerekmektedir. Ancak bunların yanında tarafınızdan herhangi bir diploma talep edilmez. Hangi mezuniyette olursanız olun yukarıdaki şartları sağlıyorsanız yediemin lisansı almak için ihaleye katılabilirsiniz. Yediemin ihaleleri Adalet Bakanlığı resmi web adresi üzerinde ilan edilmektedir. Tüm bu süreci başvuru şartlarını ve başvuru sırasında istenilen belgeleri aşağıda vermiş olduğumuz yönetmelikten kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Yediemin lisansı yönetmeliğini incelemek için hemen TIKLAYIN

Bu yazımızda yediemin lisansı ruhsatı nereden alınır, yediemin lisansı alma şartları ve yediemin otoparkı açmak hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

1 Yorum

Yorum Yap