Faydalı Bilgiler

Kan grubu kartı nasıl alınır, nereden çıkarılır?

Kan grubu kartı nasıl çıkarılır?
Tarafından yazıldı Rooting

Kan grubu kartı nedir, ne işe yarar?

Kan grubu kartı; iş başvurularında, yeni ehliyet alırken, pasaport müracaatlarında, spor salonuna kayıt işlemlerinde ve daha saymadığımız birçok alanda istenilmektedir. Kan grubu kartı, adı üzerinde üstünde kan grubu bilgilerinizin yer almış olduğu resmi ve bilgi içerikli bir belgedir. Üzerinde kişinin kimlik bilgileri ile kan grubunun ne olduğu yazmaktadır. Peki birçok kurum tarafından talep edilen kan grubu kartı nereden alınıyor?

Kan grubu kartı en hızlı nasıl alınır, nereden çıkarılır?

Günümüzde yeni kimliklerde, ehliyetlerde ve hatta pasaportlarda kan grubu bilgisi yer almaktadır. Ancak kurumlar yine de kan grubu kartı talep etmektedirler. Bu durumun ileride değişeceğini düşünsek de kan grubu kartı çıkarmak şu an için mecburidir. Kan grubu kartı almak için müracaat edebileceğiniz en kolay yer eski adı ile Sağlık Bakanlığı bünyesinde hizmet veren sağlık ocağı yeni adı ile aile sağlık merkezleridir. Aile hekiminize müracaat ederek kan grubunuzun ölçümü gerçekleştirilir ve dakikalar içerisinde kan grubu kartınız teslim edilir.

Bunun dışında kan grubu kartı almak için basit bir yol daha bulunmaktadır. Hem kan grubu kartı almak hem de kan bağışında bulunmak isteyenler Kızılay Kan Merkezlerine müracaat edebilirler. Kızılay gezici aracı ile stant kurmaktadır. Bu araca giderek kan bağışında bulunabilir ve kan grubu kartınızı alabilirsiniz.

Kan grubu kartı hastanelerden hangi bölümden alınır?

Kan grubu kartı bunun dışında özel hastaneler ile kamu yani devlet hastanelerinden de alınabilmektedir. Kan grubu kartı çıkarmak için vezneden sıra alacağınızda en uygun branşı sorabilir ve bu sayede sıra beklemeden işlemlerinizi halledebilirsiniz. Kan grubunuzun tespiti için daha sonra kan alma bölümüne yönlendirileceksiniz. Burada kan grubunuz tespit edilecek ve kısa süre içerisinde kan grubu kartınız çıkartılarak hazır edilecektir.

Kan grubu kartı ücreti ne kadardır? 2022

Kan grubu kartı, ücretsiz bir şekilde sağlık ocaklarından alınabiliyor. Özel hastanelerde ve kamu hastanelerinde ise tarafınıza cüzi ücretler yansıtılmaktadır. Özel hastanelerde kan grubu kartı çıkarmak isterseniz hastaneye göre farklılık gösterse de 50 TL gibi bir rakamı vermeniz gerekir. Ancak bazı özel hastaneler kan grubu kartı almak için muayene ücreti talep etmektedir ki bu oldukça yüksek tutarlardır. Bu rakamı vermemek ve kolay bir şekilde kan grubu kartı almak için sağlık ocaklarına müracaat etmenizi trafikkanunu.com olarak öneriyoruz.

Kan grubu kartı E-Devlet’ten, E-Nabız’dan alınabilir mi?

Kan grubunuzun ne olduğunu E-Devlet üzerinden, Sağlık Bakanlığı bünyesinde hizmet veren E-Nabız üzerinden ve Kızılay’ın internet adresi üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ancak buradan kan grubu kartı çıkartmak henüz mümkün değildir. Şu an için sadece özel ve kamu hastaneleri ile sağlık ocaklarından kan grubu kartı alabilirsiniz.

Kan grubu kartı kaç dakikada, saatte, günde çıkarılır?

Kan grubu kartı çıkarmak oldukça basittir. Sağlık ocağına başvuru yaptığınızda sıra yoksa doğrudan kan alma bölümüne yönlendirilecek ve burada kanınızdan küçük bir örnek alınarak incelenecektir. Akabinde de 10-15 dakika içerisinde kan grubu kartınız hazır edilerek tarafınıza verilecektir. Tüm bu işlemler yarım saatten daha az sürmektedir.

Kan grubu kartımı kaybettim, ne yapmalıyım?

Kan grubu kartınızı teslim aldıktan sonra bu belge internet veya başka bir ortama yüklenmemektedir. Bu yüzden yeniden çıkarmak için yazımızda belirttiğimiz üzere; Sağlık Ocağı veya özel ile kamu hastanelerine ya da Kızılay Kan Merkezlerine müracaat etmelisiniz.

Kan grubu kartı aç karına mı alınır?

Kan grubu kartı almak için yapılacak olan ufak testte açlık veya tokluk durumu aranmaz. Yani ister aç karına isterseniz de tok karına gidin kan grubu testiniz yapılacak ve kan grubu kartınız teslim edilecektir. Diğer kan testleri ile karıştırılmamalıdır.

Alacak olduğunuz kan grubu kartınızın bir geçerlilik süresi bulunmaz. Kan grubunuz değişmeyeceği için elinizdeki kan grubu kartını kaybetmediğiniz sürece geçerliliğini koruyacaktır.

Kan grubu kartı hakkında sık sorulan sorular.. Sizlerin de soruları varsa yorum bölümümüzden bu sorularınızı dile getirebilirsiniz.

Kan grubu kartı geçerlilik süresi nedir?
Alacak olduğunuz kan grubu kartınızın bir geçerlilik süresi bulunmaz. Kan grubunuz değişmeyeceği için elinizdeki kan grubu kartını kaybetmediğiniz sürece geçerliliğini koruyacaktır.
Kan grubu kartı acil servisten alınır mı?
Kan grubu kartı acil servislerden temin edilmemektedir. Hastanelerde kan grubu kartı almak için kan alma bölümü ziyaret edilir.
Kan grubu kartı ücretli mi, paralı mı?
Kan grubu kartını Kızılay kan merkezlerinden ve aile sağlık merkezlerinden ücretsiz olarak alabilirsiniz. Ancak diğer yollar ücrete tabidir.
Kan grubu kartı eczaneden alınır mı?
Kan grubu kartı eczanelerden veya internetten alınan bir belge değildir. Lütfen yazımızda belirttiğimiz yetkili kurumlara müracaat ediniz.

Bu yazımızda belirttiğimiz kan grubu kartı alma işlemleri; İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Eskişehir gibi 81 ilimiz için geçerlidir. Yazımızda anlattığımız yollarda oldukça hızlı bir şekilde kan grubu kartınızı teslim alabilir ve ehliyet için ya da kimlik için kullanabilirsiniz. Kan grubu kartı bastırma hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap