Trafik Cezaları

Kantara girmeme cezası

Kantara girmeme cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Kantara girmek zorunlu mu, mecburi mi?

Trafikte seyir halinde olan ve yük taşıyan ticari araçların belirli ağırlıklarda olmaları gerekmektedir. Bu ağırlık aracın cinsine ve taşıyabileceği yük miktarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu yük miktarının aşımı durumunda araçların trafikte güvenle seyir etmeleri tehlikeye girmekte ve haddinden fazla yükleme yapılan araçlar yollara zarar vermektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı araçlara kantara girme zorunluluğu getirilmiş olup, bu kantarlarda araçların tonajları yani ağırlıkları ölçülmektedir. Bu ölçüm Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde bulunan yol denetim istasyonlarında gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde 24 ayrı lokasyonda yol denetim istasyonu bulunur. Yazımız devamında saymış olduğumuz araç tipleri muhakkak bu istasyonlara girmek ve ağırlık ölçümü yaptırmak zorundadırlar. Aksi durumunda kantara girmeme cezası ve kantardan kaçmanın cezası uygulanmaktadır.

Hangi araçlar kantara girmek zorundadır?

Kantara girmesi gereken araçlar ve kantara girecek olan araçlar listesi bulunmaktadır. Aşağıda saymış olduğumuz araçlar kantara girmek zorundadır.

  • Tır
  • Kamyon
  • Yük Kamyonları
  • Nakliye kamyonları

Bunun haricindeki araçlar ise kantara girmeyen araçlardır. Örneğin panelvanların kantara girme zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak trafik ekiplerinde gerekli görülmesi ve durdurulmaları durumunda kantara girerler.

Kantara Girmeme Cezası 2023

Denetim istasyonlarında araçların ağırlık, plaka ve taşıdığı yükle ilgili belge kontrol işlemleri gerçekleştirilmektedir. Araçların yasal limitlerin üzerinde yük taşımaları yasaklanmıştır. Uymayan sürücülere ise para cezası işlemi uygulanmaktadır. Bazı sürücüler yakalanmamak adına kantara girmeden denetim istasyonundan uzaklaşmaktadırlar. Yasada bulunan maddeye göre, yol denetim istasyonlarında yer alan ikaz, ışık, ses ya da görevli kişilerce yapılan uyarılara uymayan ve sürücülere aşağıda vermiş olduğumuz miktarlar kadar kantardan kaçma cezası uygulanmaktadır.

YILCEZA MİKTARIİNDİRİMLİ TUTARI
20237.443 TL5.582,25 TL
20223.339 TL2504,25 TL

65/4 maddesi nedir?: Kantar cezası, Trafik Kanunu’nun 65. Maddesinin 4. Fıkrası uyarınca yani 65/4 maddesi gereğince yazılmaktadır. Bu maddede “Ağırlık ve boyut kontrol mahallerinde işaret, ışık, ses veya görevlilerin dur ikazına rağmen tartı veya ölçü kontrolüne girmeden seyrine devam etmek, yasaktır.” şeklindedir. Bu maddeye uymayan sürücülere kantardan kaçış cezası uygulanmaktadır.

Kantar fazla tonaj aşım cezası ne kadardır?

Bunun yanında tonaj fazlalığı bulunan yani haddinden fazla yükleme yapılan araçlara tonaj aşım cezası uygulanmaktadır. Tonaj aşım cezası kime kesilir şeklinde çok soru gelmektedir. Bu ceza araç sahibine yani ruhsat sahibine kesilmektedir. Aşağıda vermiş olduğumuz kantar cezası tutarları güncel rakamlardır.

İHLALCEZA MİKTARIİNDİRİMLİ CEZA TUTARI
Tonaj cezası %3,75 + 500 Kg dan %101665 TL1248,75 TL
Tonaj cezası %3,75 + 500 Kg dan %153339 TL2504,25 TL
Tonaj cezası %20 aşmak5010 TL3757,5 TL
Tonaj cezası %25’in üzerinde aşmak6690 TL5017,50 TL
Max. Dingil ağırlığını aşmak1665 TL1248 TL

Bunların yanında yazımız başında da belirttiğimiz üzere kantara giren sürücülerin belgeleri de kontrol edilir. Bu belgelerde eksiklik bulunan sürücülere ayrıca trafik cezası yazılmaktadır. Örneğin ruhsatsız olan araca ruhsatsız araç cezası, muayenesi yoksa muayenesiz araç kullanmaktan ya da kalibrasyonu yapılmayan ekipman kullanan araçlara da kalibrasyon cezası uygulanır. Bu cezalar diğerinden ayrı olarak yazılmaktadır. Bu sebepten katara girecek olan araçların tüm evraklarını düzenli bir şekilde kontrol etmeleri oldukça önemli bir konudur. Aksi durumunda yüksek trafik cezaları ile karşılaşmaları muhtemeldir.

Kantara ilk kez girecek olan sürücüler muhakkak yavaş bir şekilde yanaşmalıdırlar. Hızlı girişlerde ve ani frenlerde kantar fazla ölçüm yapabilmektedir. Hali hazırda Karayolları yani KGM tarafından yetkili kişiler bu konuda uyarıları tarafınıza yapacaklardır. Ancak yine de bahsetmekte yarara var.

Kantar cezası nasıl, nereden ödenir?

Haklarında idari para cezası uygulanmış yani kantar cezası yazılmış sürücüler bu cezaları anlaşmalı bankalar, Gelir İdaresi Başkanlığı ve vergi dairelerinden kolaylıkla ödeyebilmektedir. Tüm bu ödeme işlemlerini nasıl yapacağınızı Trafik Cezası Nasıl Ödenir yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kantar cezası sorgulama, nasıl nereden öğrenilir?

Araç plakanızda kantar cezası olup olmadığını Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden veya E-Devlet üzerinden kolaylıkla sorgulayabilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgulama sayfasına girmeniz yeterlidir. Tüm bu hususta detaylı bilgilere Trafik Cezası Sorgulama yazımızdan erişebilirsiniz.

Bu yazımızda kantar ağırlık aşım cezası, kantara girmeme cezası nedir, kantar yük cezası ve kantar cezası hesaplama hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap