Faydalı Bilgiler

Lastik hava basıncı ne kadar kaç olmalı?

Lastik hava basıncı kaç olmalı?
Tarafından yazıldı Rooting

Araç lastikleri tamamen hava geçirmez olarak tasarlanmamışlardır. Bu yüzden aracınızı ister kullanın, isterseniz de park halinde olsun belirli bir sürede araç lastikleri basınç kaybı yaşayacaktır. Araç hava basıncı kontrolü güvenli bir sürüş için kontrol edilmesi gereken en önemli maddelerden bir tanesidir. Araç lastik basıncının az olması, fazla olması veya lastikler arasında tutarsızlıklar olması sürüş sırasında araç dengesini zorlayacak ve kazalara sebebiyet çıkaracaktır. Ayrıca enerji verimliliği için de araç lastikleri kontrol edilmelidir. Çünkü düşük lastik basıncı veya yüksek lastik basıncı aracın ilerlemesini zorlaştıracak ve daha çok enerji sarf etmenize sebep olacaktır.

Lastik hava basıncı kaç günde bir kontrol edilmelidir?

Lastik hava basıncı kontrolü aracı kullanım sıklığınıza göre farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak rutin bir şekilde araç lastikleri en az ayda 1 kez kontrol edilmelidir. Hatta uzun yola çıkacaksanız yolculuğa başlamadan önce muhakkak kontrollerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Lastik hava basıncı kaç olmalıdır?

Doğru lastik basıncıOtomobil, kamyon, traktör, tır, motosiklet gibi tüm araçlar farklı tipte lastik kullanmaktadırlar. Hem araç tipine göre hem de araç cinsine göre genel olarak çoğu araçta doğru lastik basıncı farklı olmaktadır. Aracınız lastiklerine hava basmadan önce bu doğru lastik basıncını öğrenmeniz önemlidir. Çünkü lastiklerin havasının az olması ve hatta fazla olması aracınıza ve lastiklere ciddi zararlar verecektir. Aracınız için uygun lastik basıncı lastik üreticisi ile araç üreticisi arasında belirlenmiştir. Bu basınç bilgileri araçların el kitabında, yakıt deposu kapağında ve sürücü kapısı iç kısmında yazmaktadır. En çok kullanılan yöntem kuşkusuz yakıt deposu kapağıdır. Aracın yakıt deposu kapağını açtığınızda burada araçta kaç kişi varken ne kadar lastik basıncı olmalı soldaki resimdeki gibi görebilirsiniz.

Lastik hava basıncı nasıl kontrol edilir?

Araç lastikleri tüm dünyada PSİ ve Bar hava basınç değerlerine göre ayrılmıştır. Ülkemizde Psi değerleri kullanılmaktadır. Ülkemizde tüm petrollerde ve diğer hava makinelerinde Psi değerleri esas alınmıştır. Aracınızın havasını bu değerler ışığında kontrol etmelisiniz. Araç hava basıncı kontrolü için öncelikle aracın lastiklerinin soğuk olmasına dikkat etmelisiniz. Bu yüzden uzmanlar genel olarak araç lastik basınç değerlerinin sabah ve yola çıkmadan ölçülmesi gerektiğini belirtmektedirler. Bu sayede en doğru bilgileri elde edebileceksiniz. Araç hava basıncı bir basınçölçer kullanılarak rahatlıkla ölçülebilir. Bu basınç ölçerler genel olarak benzinliklerde yer alsa da günümüzde çalışır vaziyette olanını bulmak zordur. Bu yüzden aracınız lastiklerine hava basma makinesine lastikleriniz için doğru değerleri girdikten sonra hava basarsanız mevcut hava basıncının kaç olduğunu görebilirsiniz. Bu işlemi en net oto lastikçilerde gerçekleştirebilirsiniz.

Dört lastiğin hava basıncı da aynı mı olmalıdır?

Lastik hava basıncı araç kitapçığında yazılan değerler kadar olmalıdır. Önden çekişli, arkadaş çekişli ve 4 çeker araçlarda ön ve arka lastik hava basıncı farklılık göstermektedir. Önden çekişli araçlarda ön lastik basıncı yüksek, arkadan itişli araçlarda ise arka lastiklerin basıncı yüksek tutulmaktadır. Bundaki en büyük sebep aracı hareket ettirmek için fazla yükün bindiği lastiği rahatlatmaktır. Yani aracın dört lastiğine de aynı havayı basmak kesinlikle doğru bir işlem değildir. Araç kitapçığında aracınız için uygun olan hava basınç değerlerinden çıkılmamalıdır.

Lastik hava basıncı fazla olursa ne olur?

İdeal lastik hava basıncı değerlerinin üzerinde yani kısaca fazla şişirilmiş lastikler;

  • Sürüş konforu,
  • Yön dengesi,
  • Yol tutuşu,

Değerlerini olumsuz etkileyecektir. Bunun yanında araç lastiklerinin daha çabuk aşınmasını sağlayarak lastik ömrünü kısaltacaktır.

Lastik hava basıncı az olursa ne olur?

Olması gerektiğinden daha az şişirilmiş veya lastik hava basıncı düşmüş lastikler;

  • Direksiyon tepkisi,
  • Yön dengesi,
  • Yakıt tasarrufu,
  • Lastik dayanıklılığı,
  • Düzensiz aşınma,

Gibi çeşitli olumsuz etkilere sahip olacaktır. Lastiğinizi yetersiz düzeyde şişirirseniz ayrıca lastik yanak iç kısımlarının hasar görmesine sebep olabilirsiniz. Bu durum lastiğin bozulmasına ve hatta parçalanmasına bile sebep verebilir. Bu duruma düşmemek için düzenli olarak lastik hava basıncı kontrol edilmeli ve lastikler ne eksik ne de fazla şişirilmelidir.

Bu yazımızda lastik hava basıncı kaç olmalı, lastik inik olursa ne olur, lastik hava basıncı kaç günde bir kontrol edilmelidir, ön ve arka lastik basınçları kaç olmalı gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Unutmadan Clio, Megane, Focus, Golf, Opel Corsa, Mercedes, Vectra, Astra, Doblo gibi araç markası ayırt etmeden yazımızda vermiş olduğumuz tekniklere göre araç lastik hava basıncını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap