Faydalı Bilgiler

Tespit muayenesi nedir?

Araç tespit muayenesi nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

Araç tespit muayenesi nedir, ne demektir?

Tespit muayenesi, aracın fabrika çıkışından sonra aracın niteliğini değiştirmeye yarayan işlemler geçirmesi durumunda gerçekleştirilen bir muayene türüdür. Tespit muayenesi, tadilat sonrası muayene olarak da bilinmektedir. Tespit muayenesinde araçta gerçekleştirilen değişikliklerin projeye uygun olup olmadığının tespiti gerçekleştirilmektedir. Yine tüm araç muayene işlemlerinde olduğu gibi tespit muayenesi de TÜVTÜRK istasyonlarında yapılmaktadır.

Tespit muayenesi hangi durumlarda gerçekleştirilir?

Araç tespit muayenesi aşağıda belirttiğimiz değişiklikleri gerçekleştiren araçlar için zorunlu olarak gerçekleştirilmektedir.

  • Araç üzerine logo işletilmesi,
  • Araç üzerindeki logonun söktürülmesi,
  • Şasi numarası tespiti,
  • Motor numarası tespiti,
  • Servis araçlarına kuşak taktırılması,
  • Servis araçlarına kuşak söktürülmesi,
  • Taksimetre taktırılması,
  • Hususi otomobilin ticariye dönüştürülmesi,
  • Ticari taksinin hususi otomobile dönüştürülmesi,

işlemlerini araçta gerçekleştirdiğinizde araç tespit muayenesi gerçekleştirmek zorundasınız. Ancak sadece muayene işlemi yeterli değildir. Muayene işleminizi tamamladıktan sonra notere müracaat ederek araçtaki değişiklikleri ruhsata işletmeniz zorunludur. Bu işlemleri sırası ile gerçekleştirdikten sonra araç üzerindeki değişiklikler artık resmi olarak onaylanmış olacaktır.

Araç tespit muayenesi için gerekli evraklar nelerdir?

Araç tespit muayenesi gerçekleştirmek için aracınızın vergi borcunun olmaması ( trafik cezası, MTV gibi. ), aracın zorunlu trafik sigortasının yaptırılmış olması gerekmektedir. Vergi borcunun olmadığını gösterir belge ve ruhsat ile tespit muayenesi için müracaatlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Vergi borcunun olmadığına dair belgeyi vergi dairesinden temin edebilirsiniz.

LPG / CNG tadilatlarında ek olarak sistemin montajını gerçekleştiren firma tarafından düzenlenen Yakıt Sistemi Montaj Belgesi ile başvuru gerçekleştirilmelidir. Ayrıca LPG/CNG’li araçların tadilat muayenesi yaptırması için LPG tankının üzerinde yer almakta olan bilgi etiketindeki bilgilerin okunur şekilde olması gerekmektedir.

Araç tespit muayenesi randevusu nasıl alınır?

Araç tespit muayenesi TÜVTÜRK istasyonlarında yapılan bir işlemdir. TÜVTÜRK randevusuz araç kabul etmemektedir. Şayet istasyonlara randevusuz giderseniz orada randevu alıp geri gönderilirsiniz. Bu yüzden muayene için müracaat etmeden önce randevu oluşturmanız gerekmektedir. Araç tespit muayenesi için de “https://reservation.tuvturk.com.tr/web.ui/Index.aspx” sayfasından kolaylıkla muayene randevusu oluşturabilirsiniz. Burada gerçekleştirmeniz gereken tüm adımları “Araç muayene randevusu nasıl alınır?” sayfamızda detaylı ve resimli olarak ele almıştık. İlgili sayfamızı ziyaret ederek muayene işlemleri hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Araç tespit muayenesi ücretli mi, ücreti ne kadar?

Araç tespit muayenesi ÜCRETSİZ gerçekleştirilmektedir. Ancak bunun için bir şart bulunmaktadır. Araç tespit muayenesini gerçekleştirebilmeniz için aracınızın geçerli bir muayenesi bulunmalıdır. Şayet araç muayene tarihiniz geçmişse öncelikle muayene işlemlerini gerçekleştirmeniz beklenir. Aracınızın muayenesi yoksa aracınızı nasıl muayene ettireceğinizi “Araç muayene işlemleri” sayfasından detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda araç tespit muayenesi ve genel muayene farkları ile araç tespit muayene ücreti hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

1 Yorum

  • Arac tespit muayenesi ney icin tespite gittiyse sadece onami bakiliyor birde istasyon icindemi yapiliyor yoksa arka tarafda mi bakiliyor bilgilendirirseniz sevinirim

Yorum Yap