Faydalı Bilgiler

Plakadan araç hasar kaydı sorgulama

Araç hasar kaydı öğrenme
Tarafından yazıldı Rooting

Araç satın alırken yapılması gereken ilk işlem kuşkusuz araç hasar kaydı sorgulamasıdır. Bu sayfamızda araç hasar kaydı sorgulama hakkında merak ettiğiniz bütün detaylara ulaşabilirsiniz.

Araç hasar kaydı nereden, nasıl öğrenilir?

Özellikle ikinci el araç alım satımlarında muhakkak kontrol edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Örneğin ekspertiz raporu alarak araçta herhangi bir sorun ya da arızanın bulunup bulunmadığı kontrol edilir. Bunun dışında da en önemli işlem kuşkusuz araç hasar kaydı sorgulama işlemidir. Araç daha önce bir trafik kazasına karıştıysa ya da herhangi bir şekilde araçta bir hasar meydana geldiyse bu durum TRAMER sistemine iletilir. Kasko ve sigorta şirketleri bu bilgileri TRAMER’e iletmek zorundadır. Dolasıyla sizler de araç alırken bu sistem üzerinden sorgulama gerçekleştirerek araç hasar sorgulaması yapabiliyorsunuz. Peki ama nasıl?

Plakadan araç hasar kaydı sorgulama öğrenme

Araç hasar kaydı ile sadece aracın geçmişte karıştığı trafik kazalarından dolayı araçta değişen parçaları ve bunların maddi karşılıklarını değil, aynı zamanda aracın kaç kez el değiştirdiğini, son sahibinin kim olduğunu, ne kadar süredir kaskolu olduğunu, kasko bilgilerini, kaza tutanaklarını ve daha çok sayıda bilgiye erişmeniz mümkündür. İkinci el araç alırken kuşkusuz bu bilgiler hayati öneme sahip olacaktır. Ancak araç hasar kaydı sorgulama işlemi sadece 2003 yılı ve sonrasındaki hasar kayıtlarını göstermektedir. Bunun sebebi araç bilgilerinin e-arşive bu tarihten sonra girilmeye başlanmasıdır. Araç hasar kaydı bakmak için birkaç farklı yöntem kullanabiliriz. Bunlardan bazıları ücretsiz, bazıları ise ücretli servislerdir.

E-Devlet araç hasar kaydı sorgulama

Araç hasar kaydı detay görüntüleme işlemi için en sık kullanılan ve ücretsiz olan tek yöntem E-Devlet üzerinden sorgulama yapmaktır. Ancak E-Devlet üzerinden sadece kendi aracınıza ait bilgileri görebilirsiniz. Farklı kişiler adına kayıtlı olan hasar kayıtlarını inceleme şansınız bulunmuyor. E-Devlet üzerinden hasar kaydına bakmak için “https://www.turkiye.gov.tr/sbm-kasko-police-sorgulama” sayfasına giriş yapmanız yeterlidir. E-Devlet şifresi ve TC kimlik numarası sayesinde giriş işlemlerinizi yapabilirsiniz. Sayfaya girmenizin adından plaka numarası yazarak “Sorgula” dediğinizde şimdiye kadar yapmış olduğunuz kasko bilgilerini görebiliyorsunuz. Buradan “Detay” dediğinizde kasko bilgileriniz gözükecektir. En alt kısımda ise şayet hasar kaydı varsa “Hasar Bilgileri” gözükecektir. Burada hasarın tarihini, sebebini, nasıl meydana geldiğini, ne kadar tutarında bir parça değişimi yapıldığını rahatlıkla görebiliyorsunuz.

SMS ile araç hasar kaydı öğrenme

Turkcell, Vodafone, Türk Telekom gibi servis sağlayıcılarından SMS göndererek de araç hasar kaydı sorgulamak mümkündür. Bunun için araç plakanızı birleşik olarak yazdıktan sonra 5664’e göndermeniz yeterlidir. Aracın plakası bu dönemde değişmiş olsa bile söz konusu aracın eski hasar bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ancak yazımızda da belirttiğimiz üzere bu işlem ücretlidir. Her bir kısa mesaj için faturanıza 8.5 TL yansıtılmaktadır.

Çağrı merkezi üzerinden araç hasar kaydı sorgulama

Araç hasar kaydı sorgulamak için mesajla veya E-Devlet üzerinden uğraşmak istemeyenler 11890 çağrı merkezi telefon numarası üzerinden de sorgulama yapabilirler. 11890’ı arayarak dakikalar içerisinde istediğiniz plaka hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz. Fakat bu işlemin ücreti dakikası 4.25 TL’dir. Şirket yetkilileri en geç 2 dakika içerisinde cevap verildiğini söyleseler de yüksek faturalar gelmemesi için dikkatli olmalısınız. Tavsiyemiz ücretsiz yöntem olan E-Devlet üzerinden sorgulama yapmanız.

Bazı durumlarda yapılan sorgulamalarda hasar kaydı tutarı gözükmüyor şeklinde sorunlarla karşılaşabilinmektedir. Bu durumda ya tutar TRAMER’e işlenmemiş ya da yapmış olduğunuz sorgulamada hata bulunmaktadır. Bu şekilde bir yanlışlık varsa yazımızda anlattığımız diğer yöntemleri deneyebilirsiniz.

Diğer Yazımız : Hasar Kaydı Silinir Mi Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Bu yazımızda araç hasar kaydı sorgulaması nasıl yapılır, internetten ücretsiz araç hasar kaydı sorgulama, araç hasar kaydı var mı, araç hasar durumu geçmişi öğrenme gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap