Faydalı Bilgiler

Plakadan aracın sahibini öğrenme sorgulama

Plakadan araç sahibi nasıl öğrenilir?
Tarafından yazıldı Rooting

Plakadan araç sahibi bulunur mu, öğrenilir mi?

Ülkemizde trafiğe kayıtlı 23 milyonu aşkın araç bulunmaktadır. Bazen evimizin önüne park etmesi, bazen de diğer sebeplerden dolayı bir aracın sahibi kimdir yani araç kime ait merak edilmektedir. Araç sahibini öğrenmek için ise plaka numarasını kullanmaktadırlar. Çünkü plaka araçların bir nevi kimlik numaraları gibidir ve araçların ne zaman trafiğe çıktığını, bir trafik kazası geçirip geçirmediğini, kimin adına kayıtlı olduğu gibi bilgileri bizlere sunmaktadır. Peki araç sahibi öğrenmek için ne yapmalıyız?

Plakadan araç sahibi nasıl bulunur, öğrenilir?

Araçlar hakkında tüm veriler Emniyet Genel Müdürlüğü sisteminde detaylı olarak saklanmaktadır. Bu veriler istenildiği vakit ise sorgulanabilmektedir. Örneğin bir çevirmeye girdiğinizde ilgili kolluk kuvvetleri aracınızın plakasından araç hakkında tüm bilgilere erişebilmektedirler. Vatandaşlar ise bu bilgilere E-Devlet veya farklı bir yöntem ile erişmenin mümkün olup olmadığını merak etmektedir.

Kişisel Verilerin Korunması ve Gizlilik İlkeleri sebebi ile vatandaşların plakadan kişi bulmak ne yazık ki mümkün değildir. Çünkü plakadan araç sahibi telefon numarası gibi bilgilere erişmek kötü niyetli kişilerce kullanılabilir. Örneğin bir kadın plakadan araç sahibi sorgulama işlemi yapılabilirse taciz edilebilir. Bu gibi durumlar yaşanmaması için plakadan ruhsat sahibi sorgulama işlemi vatandaşlarca gerçekleştirilememektedir.

Plakadan araç sahibi öğrenme – sorgulama

Ancak birçok kişi plakadan araç sahibi bulmak için farklı yollar kullanmaktadır. Örneğin polis tanıdığı olanlar plakayı sorgulatarak plakanın kimin adına kayıtlı olduklarını bulabilmektedir. Yine kasko ve sigorta şirketleri de bu bilgilere erişebildikleri için burada çalışan veya tanıdığı olanlar plakadan araç sahibi öğrenmek gibi işlemleri gerçekleştirebiliyorlar. Fakat bunu yaparken unutmamanız gereken bir durum vardır. Burada izinsiz olarak araç plakasından sahibini bulan ve bu bilgileri görevleri dışında 3. Kişilerle paylaşan kişiler suç işlemektedirler. Araç sahibi talep etmesi durumunda hem şansınıza hem de size bu bilgiyi sunan kişilere dava açabilir. Bu yüzden araç sahibi sorgulama işlemlerinizi yasal yollar harici gerçekleştirmemeniz gerekmektedir.

Plakadan araç sahibi öğrenme işlemi nasıl yapılır?

Şayet yasal yollara başvurmanız gereken bir durum varsa; örneğin aracınız park halinde çarptılarsa ve çarpanın plakasını biliyorsanız kesinlikle yetkili mercilere şikayette bulunmalısınız. Hali hazırda Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yapacağınız resmi başvurularda araç sahibi dakikalar içerisinde öğrenilebilecektir. Bunun yanında evinizin veya dükkanınızın önüne araç park edilmişse araç sahibini öğrenmenize gerek yoktur. Yine Emniyet Genel Müdürlüğünü arayabilirsiniz. Bu durumda EGM araç sahibine ulaşacak ve aracı çekmesi için bilgilendirecektir. Araç çekilmemesi durumunda size çekici vasıtası ile araç evinizin önünden alınabilir.

Bu yazımızda plakadan isim sorgulama, plaka kime ait nasıl öğrenirim gibi plakadan araç sahibi sorgulama gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap